Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Proč nám chcete brát, když máme malý plat? ptaly se stávkující kuchařky

Stávka v Královéhradeckém kraji zatížila hlavně děti, které chtěly jíst ve školní jídelně a lidi mířící na úřady. Třeba kuchařky z Jičína přijely na demonstraci do Hradce Králové i s transparentem "Proč nám chcete brát, když máme malý plat?". Protestovat přišlo asi 600 lidí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Baky

Vážené pracovité kuchařky,

chápu, že jste při vašem umu, pracovitosti, minimální nemocnosti a příkladné loyalitě k zaměstnavateli hrubě nedoceněny. Proto jistě nemáte důvod lpět na svém pracovním místě a rády odejdete jinam, kde se budete mít platově lépe. Na požádání vám předám např. seznam restaurací přímo v okolí vašeho bydliště, (ani nebudete muset dojíždět - dojíždění je také pošlapávání vašich lidských práv), kde dlouhodobě marně hledají kvalifikovaný personál. Všichni na tom vyděláme - vy budete mít větší výplatu a nám konzumentům bude v hospodách víc chutnat...

Máte-li jeden jediný důvod, proč takto nepostupovat a nezměnit místo, jděte se svými demonstračními požadavky do háje.

Poslední věta platí v příslušné transpozici pro všechny brečící "státní". Nikdo vás nedrží, klidně běžte. Ale nevykládejte nám ostatním, že máte právo být na místě, jež jste si z nějakého osobního popudu zvolili, a to dokonce za plat, který nikdy nebude dost vysoký na to, aby reflektoval vašeho neobvykle veledůležitého ducha.

0/0
9.12.2010 0:25

Hudral

Ať si každý ze stávkujících zkzusí

být OSVČ! To je džungle, kterou by měl každý poznat. Práci si shánět, věnovat se přípravě na výběrové řízení, ze kterého mnohdy vyjdete s nepořízenou - čas, který vám nikdo nezaplatí, nakoupit si výrobní prostředky, .... atd. Všichni státní zaměstnanci všechno dostanou až pod nos, včetně zajištěné práce. To se OSVČ nikdy nepodaří, dovolenou mu nikdo neproplatí, stále poslouchá, jak jsou jeho služby drahé....Nikdo so neuvědomí, že to není čistý zisk, musí se z toho odečíst  zdr. a soc. poj., daně a nějaké náklady, takže kolik ze 100 Kč zbyde.....Státní zaměstnanče, zkus to a jdi za "lepším"!

0/0
8.12.2010 16:42

Hudral

Bezplatné zdravotnictví?

Někde mezi stávkujícími bylo, že chceme bezplatné zdravotnictví...Nevím, kdo pořád dělá ty tlaky do hlavy... Bezplatné zdravotnictví nikdy nebylo, ani za totáče, tam se financování zdravotnictví skrývalo jen za položkou "daně", z těch se financovalo vše. Teď  víme, kolik  zaplatíme  za zdravotní pojištění, jen připlácíme regulační poplatek, který jistě nikoho

na mizinu nepřivede. A za to očekáváme odpovídající služby, někdo je zdravý celý život a ani nemá šanci si vybrat to, co tam zafinancoval, jiní vyberou mnohonásobek, třeba onkologičtí pacienti. V cizině tento komfort asi nikde nemáte, tam platíte a platíte... anebo taky máte smůlu... Jen pár řádek k zamyšlení, co vlastně chceme.

0/0
8.12.2010 16:23

MiroTR

Re: Bezplatné zdravotnictví?

No a kuchařky chtějí bezplatné školství. ;-D

0/0
8.12.2010 16:35

Hudral

Re: Bezplatné zdravotnictví?

jo, ty nejlíp vědí, o čem je řeč... A pak ještě školník!;-D

0/0
8.12.2010 16:51

MiroTR

Re: Bezplatné zdravotnictví?

Ten jim dělá odborového předáka ! ;-D;-D

0/0
8.12.2010 17:04

vokoun6

Re: Bezplatné zdravotnictví?

Napsal jste to výstižně, ale problém je jednak v tom že běžná populace je vychovaná desetiletími bolševických mýtů o zdravotnictví "zadarmo".

V neposlední řadě je to také v tom, že ti kteří nejvíce řvou kvůli 30 Kč ze svých platů neplatí daně buď  žádné nebo jen minimální a co se týče zdravotního pojištění tak to si pletou s předplatným.

Zkuste jim ale vysvětlit, že lůžkoden na JIPce ARO nebo na koronání jednotce stojí 100,000 Kč nebo letová hodina záchranářského vrtulníku 60,000 Kč, o ročních nákladech na terapii cytostatiky nebo leky na léčbu roztroušené sklerózy ani nemluvě.

0/0
8.12.2010 19:42

Hudral

Re: Bezplatné zdravotnictví?

Díky za reakci, ....a o tom to je. Propláchnuté mozky socdemáky...A málo se mluví o tom, co péče stojí a že to svoje "předplatné" mnozí vyčerpají už za dva dny na koronárce. A taky by se mělo lidem lépe vysvětlit, nač jsou použity regulační poplatky. Ale to je o komunikaci, která se prošvihla už v začátku. To byla největší chyba.

0/0
9.12.2010 7:11

demokracie

opět si musíme utáhnout opasky,ale na úkor zlodějské vlády

Podle mého banálního vypočtu hospodárnosti,obchodu,služeb státu a zaměstnanců je velmi reálné,že do padesati let z nášeho národo zbyde jen ta vláda a psanci,kteří budou okrádat společnost...Ještě jsem nedochodil základní školu,když Mr.Klaus prohlásil,že si musíme utáhnout opasky.Není tomu ani patnáct let a pro národ to znamená,že se dá žít jen na úkor politiky,kde jejich práce spočívá jen ke svému obohacování a žádné další vize...Musím podotknout,lidé kteří pracují pro společnost,dávají větší zodpovědnost jak zákonodárci,podnikatelé a ostatní plácalové o finačních možnostech...Na závěr,od začátku této planety je to jen o tom,kdo je silnější přežívá,nejlépe z bitevní lodí plných bombardérů.;-D

0/0
8.12.2010 15:40

abraxas85

Já nejspíš té listině základních práv a svobod nerozumím

neříká se tam náhodou, že jsou si všichni před zákonem? Že zákon nebude říkat : ty jsi černej, tlustej, teplej, učitel, soudce, doktor? Tak jakto že najednou jsou někteří nedotknutelní (učitelé), u jiných je "přece jasné že mají brát víc aby nebyli zkorumpovatelní" (soudci), jiní berou víc "protože bychom nikoho dobrýho za tabulkový platy nesehnali" (manažeři ve státních firmách), další jsou úplně mimo tabulky, "protože proč vlastně" (prezident), atp. A ti zbylí? ti berou málo. Tak tohle je rovnost před zákonem? Má se říct : vzdělání, odpracovaná léta, kvalitativní hledisko. A tohle od kopáče po prezidenta. to je rovnost. to co je dneska, to není rovnost. To je trapnost.

0/0
8.12.2010 15:40

Jack777

....

Je fakt, že za nižší palt už se žít nedá (normálně). Stejně schopní lidé jsou na západě placení mohem lépe. Šetřit na platech je vždy chyba a do budoucna to nepřinese nic dobrého, stejně se neušetří. Kdysi jsem uklízel v Austrálii, abych tam mohl přežít a z platu za úklid jsem si vydělal na školu, bydlení a vše ostatní. A to byl poloviční úvazek. A to je normální stav. Ne tento banánistán.

0/0
8.12.2010 15:17

fitzie

Re: ....

s tím bohužel musím souhlasit - rodina často musí mít dva plné úvazky, aby vyžila, ne aby si mohla dovolit luxus.

0/0
8.12.2010 15:34

ofcoursedude

Proč berou nám, co mám nejméně, a ne těm, co mají nejvíc

No, asi je vás tam víc než je potřeba.

A koneckonců - nikdo vás nenutí tam pracovat. Jděte pracovat do soukromého sektoru: Tam se schopní lidé vždycky nějak uchytí. Nebo že byste nebyli schopní...?

0/0
8.12.2010 14:27

makingmachine

Re: Proč berou nám, co mám nejméně, a ne těm, co mají nejvíc

tohleto je pravičáckej kec, tak si dej dítě na soukromou školu za 50000,-/rok

nebo jdi na soukromou kliniku a dej si operovat slepák za 100tis

0/0
8.12.2010 15:07

Kovis

Re: Proč berou nám, co mám nejméně, a ne těm, co mají nejvíc

To, že jich je tam víc, než je potřeba, je ale pravda.

0/0
8.12.2010 15:23

ofcoursedude

Re: Proč berou nám, co mám nejméně, a ne těm, co mají nejvíc

Dotaz: proč v restauraci stačí 2-3 kuchaři ale ve škole musí bejt cca 10 kuchařek který odvedou stejnou práci? Respektive menší - podle mě těch jídel oni během oběda připraví víc než v jídelně, a z bohatší nabídky...

0/0
8.12.2010 15:44

nnevimm

Re: Proč berou nám, co mám nejméně, a ne těm, co mají nejvíc

Nepokládej otázky proboha.

0/0
8.12.2010 16:55

ofcoursedude

Re: Proč berou nám, co mám nejméně, a ne těm, co mají nejvíc

Proč...? Chceš snad říct že by tu třeba nějak byli demagogický rejpalové nebo co...? :-P

0/0
8.12.2010 17:34

Honx

Moje otázka: Proč mám platit větší daně při stejném zisku?

Nebo z jakých peněz myslíte že se platí vaše platy?

Říká se "kde nic není ani smrt nebere". To je sice pravda, ale neplatí to pro berňák. Tomu se musí zaplatit i když není z čeho...

0/0
8.12.2010 14:03

Miri

Re: Moje otázka: Proč mám platit větší daně při stejném zisku?

proč? Protože od ledna si politici opět zvedají platy - v průměru o 30 000,-

0/0
8.12.2010 14:08

ofcoursedude

Re: Moje otázka: Proč mám platit větší daně při stejném zisku?

Ano, argument který dnes zazněl z úst nějakýho toho odborářskýho lídra.

Takže pro upřesnění: Politici si nezvedají platy. Levice blokovala jednání parlamentu různými přestávkami a debatami a Rathovinami tak dlouho že novela zákona která byla dávno připravená a prodlužuje dříve prosazené zmrazení platů o další období nestihne probublat až nahoru a vstoupit v platnost. Takže dojde k tomu že platnost toho opatření vyprší dřív než začne platit zákon nový.

On ten zákon nakonec platit začne, akorát to nebude už v lednu ale až v únoru...

0/0
8.12.2010 14:31

Rudla01

Re: Moje otázka: Proč mám platit větší daně při stejném zisku?

A proč to neprojednali v rámci legislativní nouze?

0/0
8.12.2010 15:41

ofcoursedude

Re: Moje otázka: Proč mám platit větší daně při stejném zisku?

Legislativní nouze neřeší rathoviny, přestávky atd. - ta řeší způsob připomínkování zákonů a hlasování o nich. A i v režimu leg. nouze se dá vyřešit pouze určitý množství věcí...

0/0
8.12.2010 15:48

MiroTR

Re: Moje otázka: Proč mám platit větší daně při stejném zisku?

Na to se zeptejte senátora, kterého jste volil.  PSP to schválila.

0/0
8.12.2010 15:59

Jan9002

Re: Moje otázka: Proč mám platit větší daně při stejném zisku?

Vzledek ke krizi bude zisk měnší. Takže menší zisk, větší daně. Kuchařce dáme více a sami si dáme polovinu platu. To je přece správně.

0/0
8.12.2010 15:40

TarasBulba

Sice s nima nesouhlasím, ale myslím, že je docela chápu

Často jsou tam od té doby co nastoupily do práce, nikdy by je nenapadlo odejít pracovat někam jinam, přestože ty platy tam byly vždycky mizerný. Navíc jim kdosi kdysi nakukal něco o jakési definitivě a zatím jim nikdy nikdo na prachy nesáhl...

0/0
8.12.2010 13:53

rik-killer V2.0

Je to krute

ale v soukromem se vas pani kucharky nikdo nepta jaky by jste chtely plat. Muzete samozrejme jit do soukromeho sektru, tam jsou platy vyssi.

0/0
8.12.2010 13:35

Hufo

Re: Je to krute

ale ptá, a buď se obě strany shodnou nebo ne.

a nebojte se, jakmile se v soukromém sektoru volní místo, hned je o něj ze strany státních zaměstnanců zájem. akorát ty změny ve slušným podniku v okolí nejsou každý den.

0/0
8.12.2010 13:53

Miri

Re: Je to krute

v soukromém to je stejné, možná ještě horší, tam platí jedno - mlč nebo vypadni.

0/0
8.12.2010 14:07Najdete na iDNES.cz