Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Těžaře tu nechceme, volají spolky pro zákaz těžby plynu z břidlic

Bojovat proti zamýšlené těžbě břidlicového plynu na Náchodsku, Broumovsku a Trutnovsku chtějí tamní ekologická sdružení. Spoléhají hlavně na petici, kterou chtějí dosáhnout úplného zákazu těžby ještě dřív, než vůbec začne průzkum.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Rubik1

Pozor, těžaři i státní úředníci zamlčují pravdu!

Mluvčí energetické firmy Hutton Energy přinejmenším zamlčuje pravdu a velmi pravděpodobně otevřeně lže. Dlouhý seznam incidentů kontaminace pitné vody v důsledku bezohledné těžby plynu z břidlic v USA si lze přečíst (pro ty, co čtou anglicky) třeba na stránce http://switchboard.nrdc.org/blogs/amall/incidents_where_hydraulic_frac.html

Najdete tam případy prakticky ze všech amerických států, kde se takto plyn těží. Těžební firmy ztěžují vyšetřování tím, že tají, jaké chemické látky s vodou do břidlic pod tlakem pumpují. Kdyby se složení té směsi dostalo na veřejnost, byl by odpor proti těžbě mnohem větší.

0/0
19.2.2012 17:31

Rubik1

Re: Pozor, těžaři i státní úředníci zamlčují pravdu!

V USA těžařské společnosti platí obrovské peníze majitelům pozemků, jichž se těžba dotýká, obrovské peníze - platí za právo na těžbu plynu pod pozemkem. Mám vážné pochybnosti, že by majitelé pozemků v ČR dostali zaplaceno odpovídajícím způsobem. Místo toho si těžaři zaplatí naše milé vládní činitele, aby jim šli na ruku pro ně výhodnými zákony. Rád bych, aby mě někdo přesvědčil o opaku. A aby si někdo nemyslel, že jsem prostě ze zásady proti těžbě, tak to v žádném případě. Jsem pro těžbu plynu, ale musí být nejprve dána jasná pravidla, spolehlivě ochráněny podzemní zásoby pitné vody a jasně daná zodpovědnost konkrétních lidí (nikoliv jen firem) za porušení zákonů a ohrožení zdraví lidí. Také by lidé žijící na postiženém území měli mít právo se svobodně rozhodnout, zda těžbu chtějí.

0/0
19.2.2012 17:41

Rubik1

Re: Pozor, těžaři i státní úředníci zamlčují pravdu!

A ještě dodám, že ze skušeností z USA plyne, že na našem hustě obydleném území pravděpodobnost kontaminace spodní vody toxickými chemikáliemi z těžby hraničí s jistotou. Kromě toho se při těžbě z podloží uvolňují radioaktivní látky v čele s radonem a dostávají se do vody. Vývoj celé kauzy napovídá, že těžařům jde o co nejrychlejší získání všech povolení dokud veřejnost nezíská dostatek informací a vědomostí, které způsobí, že většina lidí bude dávat přednost svému zdraví a zdraví svých dětí před zbohatnutím zkorumpovaných "špiček" našeho národa.

0/0
19.2.2012 17:48

Rubik1

Re: Pozor, těžaři i státní úředníci zamlčují pravdu!

Opravuji překlep: ze zkušeností...

0/0
19.2.2012 17:48

AlenaV 1976

Kvalitní pitná voda.

Je příliš cenná než abychom mohli riskovat její znehodnocení a její cena bude stoupat možná rychleji,než cena plynu z břidlic. Nechceme tu těžaře, máme strach, že zničí krásnou krajinu a ještě budeme muset draho dovážet vodu. Čisté a bezpečné zdroje nejsou podporovány jen pro to, že nejsou výhodné pro zbohatlíky. Nejsem eko terorista. Jen racionálně uvažující žena, milující přírodu.

0/0
18.2.2012 20:26

ddtx

Kdyby

radeji tezili plyn z cisticek odpadnich vod

0/0
18.2.2012 17:33

Profesionální neúplatný diskutér

"Ekologická sdružení" ...

krycí název pro teroristické buňky pro jejichž založení stačí jen tři lidi kteří nenávidí vše, co civilizace přináší.

+1/0
18.2.2012 13:08

109e

Re:

Četl jsi vůbec článek profíku?

0/0
18.2.2012 21:47

puškvor

navrhuji

ž stejně se to v budoucnu bude těžit, ať skáčou ekologové jak papírový čerti stejně se bude těžit. Viz mostecká uhelná, prostě se to vybere a hotovo. Prachy jsou v současnosti to rozhodující v tomto světě. A až bude ta zaměkoule vybrakovaná od všech surovin no tak potěž bůh jak ta budoucí generace ná bude spílat.

0/0
18.2.2012 12:46

Profesionální neúplatný diskutér

Re: navrhuji

Budoucí generace bude žít v jeskyni, ale hlavně že v zemi zůstanou suroviny ...

+1/0
18.2.2012 13:13

ddtx

Re: navrhuji

no nezustanou, ale mna ty jeskyne nakonec dojde, pokud jeste nejake zbydou

0/0
18.2.2012 17:34

lopenik III - duveryhodny ctenar

no ja nevim...

"Například v Polici nad Metují petici v infocentru během dvou dní podepsalo třináct lidi..."

neni to nejak malo...?

0/0
18.2.2012 12:46

Dalca-zbrna

plyn v ČR

1) nemám rád ekoteroristy.

2) zásoby tohoto plynu považuji za rezervy na časy, kdy bude plynu opravdu nedostatek.

3) nechápu, proč český plyn musí těžit nějaká emerickoaustralská soukromá společnost.

Podle mne se s nerostným bohatstvím v naší zemi musí šetřit, páč ho nemáme nazbyt. Takže dokud to jde, používal bych suroviny vytěžené jinde. Svých máme málo a je rozumné je šetřit na doby budoucí. Pokud máme těžit, je přínosné, aby těžbu zabezpečoval český subjekt s českými zaměstnanci, aby zisky z těžby se danili u nás, aby u nás se ze zisků dále investovalo, aby se zaměstnávali čeští pracovníci. Tech výprodejů našich hodnot ven jsme zažili už dost. A je nutno podobným trendům říci DOST!!;-O

+2/0
18.2.2012 11:11

BukajAktobos

Re: plyn v ČR

Vy žijete v iluzi, že si to máme nechat na horší časy. Jen bych vás chtěl vyvést z omylu, že jakmile něčeho bývá na světě nedostatek, tak cena letí závratně vzhůru.

Takže až bude plynu málo, tak bude stát dávno tolik, že nikoho nenapadne tím topit, vařit apod.

A proč se o těžbu starají velké nadnárodní korporace? No jak to dopadá když to převezme státní orgán se můžete podívat do jižní ameriky. Produkce klesla na třetinu, půlka se ještě rozkrade a druhá půlka se ani nedokáže zpracovat, takže jsou tam obrovské ztráty a ještě rádi prosí, aby se dříve zestátněné firmy na trh vrátily...

+1/0
18.2.2012 11:16

Dalca-zbrna

Re: plyn v ČR

Já neříkám, že ná těžit státní podnik pražské plynárny. Sˇklidem, ať je to soukromá firma, ale Česká, se sídlem v Čechách, aby zisky se danily v Čechách a investovalo se zpětně do rozvoje českých technologií.

Toto řešení se mi líbí víc, než když z výnosů těžby našeho nerostného bohatství se budou stavět dálnice pro klokany na druhé straně zeměkoule.

A o šetření neobnovitelnými zdroji polemizovat netřeba. Pokud je zdroj mimo naše území a lze jej za rozumnou cenu dostat, není rozumné těžit vlastní zdroj. že.

0/0
18.2.2012 11:59

BukajAktobos

Re: plyn v ČR

Momentálně ano, ale zase musíte počítat to, že ty zahraniční zdroje zde neodvádí daně, nedávají práci a tedy nijak nepohání ekonomiku. Jasně, můžeme počkat deset let. Z větších zisků, budou větší daně. Ale nemá smysl těžbu moc odkládat. Jednou se ty zbytky plynu nebudou používat vůbec a bude hotovo. S trochou štěstí energii budou dodávat fúzní elektrárny + nové generace biopaliv respektive lépe zvládnuté obnovitelné zdroje (známé dotace na fotovoltaniku).

A vyšší příjmy z daní stejně semele inflace, takže ono moc tím nezískáme. Práce je potřeba nyní.

K tomu kdo to bude těžit, to je zase to o čem mluvím. Bez zkušeností s těžbou a zpracováním dopadneme jako v jižní americe. To je prostě fakt, to není o tom udělat díru do země, dát tam trubku a pak jen počítat peníze.

0/0
18.2.2012 12:16

konectwo

Re: plyn v ČR

V době, kdy jsme součástí EU a WTO (či dalších org.) je trochu hloupé zastávat protekční politiku. Také neví, co vás vede k názoru, že tam nebudou pracovat Češi? Hlavní je, aby se vytvořila pracovní místa.

0/0
18.2.2012 12:49

ddtx

Re: plyn v ČR

1) ja taky ne

2) ono ho tam zase tolik neni

3) protoze ji to nasi politici umoznili

DOST muzete rikat jak chcete dlouho - doporucuju diktafon s opakovanym prehravanim

0/0
18.2.2012 17:37

burisek3

Re: plyn v ČR

pro upřesnění: majitelé jsou australané, jediný statutární orgán je jednatel se sídlem v Maďarsku.

0/0
1.3.2012 10:09

Mak76

Prozatím jsem pro zákaz těžby...

Ač jindy eko-teroristům nefandím, tentokrát s jejich návrhem souhlasím. Ale z jiných důvodů. Domnívám se, že než ložiska břidlicového plynu (ale týká se to i uhlí) hned teď vytěžit, bude lepší s nimi nakládat opatrně a schovat si je na horší časy... Jednou na ně tak jako tak v naší energeticky závislé společnosti dojde, ale nemusí to být hned teď.

+5/0
18.2.2012 10:22

TýpekzPostalu

Re: Prozatím jsem pro zákaz těžby...

jj, cena těchto surovin bude neustále stoupat, čím dýl se budou těžit tím to bude výhodnější.

0/0
18.2.2012 10:29

JiriTP

Re: Prozatím jsem pro zákaz těžby...

A navic - cim pozdeji, tim lip - technologie tezby se bude dale zlepsovat a vyvijet, takze se snizi riziko poskozeni zivotniho prostredi a pripadneho znecisteni spodnich vod atd...R^

0/0
18.2.2012 10:35

Mak76

Re: Prozatím jsem pro zákaz těžby...

Souhlas. Navíc se domnívám, že naše ekonomika (ale jsem laik, třeba se pletu...) na tom není v současné době tak katastrofálně a zvládneme být závislí na dovozu energetických surovin...

0/0
18.2.2012 10:41

dedamraz

Re: Prozatím jsem pro zákaz těžby...

Souhlas, moc se nevi, ze treba francouzi timhle smerem uvezujou napr u uranu... Maj ho celkem hodne ale minimalne ho tezi a dokud nekdo prodava a muzou si oni dovolit kupovat tak dovazeji...svuj si nechavaj na horsi casy...

0/0
18.2.2012 11:00

BukajAktobos

Re: Prozatím jsem pro zákaz těžby...

Viz můj příspěvek výše. Až bude jednou plynu skutečně tak málo, abychom se museli zajímat o to naše pidi-políčko, tak jeho cena bude tak závratná, že vaše děti ani nenapadne tím topit či vařit. Ekonomika nefunguje tak, že si to schováme na horší časy. Nemluvě o tom, že do té doby se svět konečně snad vymaní z kleští všech těchto těžařů a prosadí se nové zdroje energie (byť né katastrofy jako poslední biopaliva z řepky apod.)

0/0
18.2.2012 11:18

TýpekzPostalu

.....

Docela by mě zajímalo jak to s takovými surovinami funguje. Čí jsou když se vytěží?

0/0
18.2.2012 10:20

Mak76

Re: .....

Podle mého záleží na smlouvě s těžařskou firmou...

0/0
18.2.2012 10:23

Bariq

Re: .....

Když si přečtete horní zákon, tak se dovíte, že energetické suroviny jsou tzv vyhrazené a jejich vlastníkem je stát. Těžební firma získá od státu licenci na její těžbu. Pak jsou i nevyhrazené suroviny (např. štěrk, písek,...) a jejich vlastníkem je vlastník pozemku, na kterém se těží. Toť litera zákona.

Co se týče břidlicového plynu, jestli těžit teď, nebo nechat na horší časy je otázka, na kterou není jednoznačná odpověď. Jsem toho názoru, že pokud se to dneska ekonomicky vyplatí, není na co čekat. Za pár let může dojít k tomu, že těžba již nebude rentabilní (nové technologie, nová naleziště, které můžou snížit cenu této komodity)

0/0
18.2.2012 10:55

TýpekzPostalu

Re: .....

Dík za objasnění zákonu, i když to stejně moc nechápu............zajímal by mě hlavně poměr kolik peněz z toho bude mít stát a kolik těžařská firma. To mi přijde jako klíčoví, ale nikde se o tom nepíše, takže to zavání nějakou levou.

Jinak nevěřím tomu že časem nebude těžba rentabilní, spíše naopak...........

0/0
18.2.2012 11:43

ČeStNý PřEdSeDa

vyrabovat stát a jeho bohatství

Výhodně prodáme právo na těžbu nějaké zahraniční firmě s nejasnými vlastnickými vztahy za tučnou provizi RvRv

+4/0
18.2.2012 9:40Najdete na iDNES.cz