Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Hradecká radnice nedá zadluženému kinu Centrál ani korunu

Oblíbené, ale zadlužené hradecké artové kino Centrál je na lopatkách. Zastupitelstvo řeklo třikrát ne, odmítlo mimořádný příspěvek na provoz, zvýšení roční dotace a neprošla ani bezúročná půjčka od města. Budoucnost třetího nejúspěšnějšího jednosálového kina republiky je tak značně nejistá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

papazian

Proč toto kino není standardní příspěvkovou organizací?

To by vše řešilo a bylo průhledné a transparentní. Bylo by vhodné, aby město uvažovalo jako správný hospodář, nikoli tak, že na jeho majetku někdo podniká, nechává si příjmy a výdaje platí netransparentně obec, tedy Hradec Králové. Se stávajícím zájmovým sdružením by se měla ukončit spolupráce, pracovat by zde měli zaměstnanci příspěvkové organizace, která bude zahrnovat buď jen ono kino nebo by měla větší rádius, třeba pod již existující, takže by nebylo třeba hned vytvářet novou ředitelskou židli.

0/0
29.2.2012 12:19

jiku

Re: Proč toto kino není standardní příspěvkovou organizací?

otázkou je, zda-li takové kino má cenu, když něco tak navýsost komerčního jako je potřeba dotovat z veřejných peněz; příklad multikina ukazuje, že to nutné není a je možno provozovat kino bez dotací; rozumím podpoře v menších městech, ale v Hradci je to zbytečné;

0/0
29.2.2012 15:36

komárius

Re: Proč toto kino není standardní příspěvkovou organizací?

Centrál má být protiváhou komerčnímu multikinu, je to kino artové. Takže dotace by si zasloužilo.

0/0
29.2.2012 15:53

kopido

Re: Proč toto kino není standardní příspěvkovou organizací?

Krásný den, po odborné stránce kino mělo dobrou úroveň, to nikdo nezpochybňuje. Bohužel naprosto  nekompetentním ekonomickým vedením a "nestandardním" chováním v dotačních řízeních, k čemu se přihlásil pan exnáměstek Kučera se OS dostalo, ač bylo dotováno 650tis Kč ročně a byla mu na digitalizaci postupně poskytnuta dotace od města a Fondu kinematografie přes 4milióny do dluhů cca. 3,6miliónu! Veřejnoprávní kontrola provedená městem je hororové čtení a i ta konstatuje, že se nedá zjistit kdo je všechno věřitelem OS. Pan Kučera zastupující v jednání OS předkládal na pracovních skupinách různé materiály a návrhy s podporou části politiků městské koalice jejíž je součástí, které podle mého názoru byly výhodné k záchraně OS,nikoli pro město! Tudíž je správné, že zastupitelé odmítli předložený návrh, protože fakticky nikdo nezaručí, že po půjčce 1,5mil někdo z neznámých věřitelů nepodá na OS návrh na konkurz a město přijde i o tuto novou půjčku? Řešení=konkurz. Člen Kontr.výboru zastupit.

0/0
29.2.2012 16:25

feese

Re: Proč toto kino není standardní příspěvkovou organizací?

A proč se nepodepíšete, výbore? Pak má ta politika k něčemu vypadat, když se schováváte a stydíte za své jméno. Přišel byste o nějakou malou domů, kdyby jste se podepsal?

0/0
29.2.2012 17:35

jiku

Re: Proč toto kino není standardní příspěvkovou organizací?

artové kino si zaslouží podporu od neartových diváků ? a proč ? kdo rozhodne, co je to "umění" ? pravidelně jsem slavil Vánoce s Brianem v Centrálu, ale trvám na tom, že umění, které nikoho nezajímá, má právo na existenci v podmínkách zájmu/nezájmu odpovídajícím;

0/0
29.2.2012 22:18

sasena

Re: Proč toto kino není standardní příspěvkovou organizací?

Stejně jako divadla, knihovny, muzea atd, tedy organizace, které sice nejsou výdělečné, ale svou pro existenci mají jistě oprávnění, je i takové kino jako Central hodno dotací. Pokud se nechá všechno jen na trhu, nic kromě mekáčů, superhypermárketů a multikin s jedním kvalitním filmem za měsíc (navíc "dotovaným" těmi sra.čkoidními, leč zájem diváků přitahujícími), tady nebude. To, že chodíte jednou za rok na Monthy Pythona z vás nedělá milovníka filmového umění. :-)

0/0
1.3.2012 9:42Najdete na iDNES.cz