Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Vrtulník letěl pro turistu, kterého uprostřed sjezdovky srazil lyžař

Padesátiletý turista se dopoledne vydal s fotoaparátem na černou sjezdovku v Říčkách, uprostřed sjezdovky ho ale v plné rychlosti srazil lyžař. Oba mají těžká zranění. Muž, který chtěl fotografovat, ztratil vědomí a do hradecké nemocnice ho transportoval vrtulník.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

muj___nazor

to je zas počtení v diskuzi

Zajímalo by mě, co byste psali, kdyby místo turisty srazil lyžaře, který spadl, vyplo mu vázání a šel si pro lyže.

Obávám se, že se lyžař krapet přecenil a ne, že lyžaři znají pravidla a ostatní ne a podobné bláboly. Nebo to snad byla uzavřená závodní trať?

+3/0
21.3.2012 23:29

Tryskomys Muf

Pravděpodobně vina lyžaře

Pravděpodobně vina lyžaře. Je to stejné jako kdyby se po sjezdovce pohyboval pomalejší lyžař. Seshora jedoucí lyžař má jet opatrně, tak, aby nikoho neohrozil, a ne jako neřízená střela. Navíc chodec je obecně mnohem méně nevypočitatelný než lyžař, neb se ve sněhu pohybuje o mnoho pomaleji než člověk na lyžích. Kdo to nechápe nemá na sjezdovkách co dělat. Tak, a teď mě sežerte. Rv

+4/0
21.3.2012 21:48

Bonelord

Re: Pravděpodobně vina lyžaře

Sežer se sám. Chodci nemají na sjezdovce co dělat a stojící lyžař, který to má v hlavě v pořádku stojí na kraji sjezdovky v místě, kde je dobře vidět, jinak si koleduje o úraz stejně tak. Je třeba chápat, že například ve  snow parku apod. se skáče a chodec, který se tam připlete prostě zemře Stejně tak není dobrý nápad stát na dálnici, ale můžeš namítat, že by tam klidně mohlo být porouchané auto a jedoucí řidič by měl být schopen zastavit ve vzdálenosti, na ktrou vidí.

0/0
22.3.2012 9:21

blend

desatero a pohybu na sjezdovkách

7. Stoupání a sestup

Lyžař nebo snowboardista, který stoupá nebo sestupuje pěšky, musí používat okraj sjezdové tratě.

+1/0
21.3.2012 18:58

blend

Re: desatero a pohybu na sjezdovkách

takže se tam ten člověk s foťákem neměl co motat!!!

+1/0
21.3.2012 18:59

mykovec2

Člověk bez lyží a lyžařských bot nemá na sjezdovce co dělat.

a pokud tam je, měla by coby policie zasáhnout Horská služba. Pokud sjezdovku křižuje turistická cesta, pak by měla být během provozu sjezdovky uzavřená, případně by na cestě i na sjezdovce měly být výstražné cedule upozorňující na možné nebezpečí. Takhle to aspoň funguje v Alpách.

+2/0
21.3.2012 17:01

řehoř z řep

Re: Člověk bez lyží a lyžařských bot nemá na sjezdovce co dělat.

Tak to by si asi žádalo nějakou změnu legislativy. Pochybuji, že v současnosti je pohyb chodců po sjezdovce zakázán.

+1/0
21.3.2012 17:07

bk89322

Re: Člověk bez lyží a lyžařských bot nemá na sjezdovce co dělat.

IMHO je to uplne jedno. Bud nebyl videt, potom jeho chyba, nebo videt byl a je to vina lyzare. Kdyz ne chodec, tak tam mohl stat jiny lyzar, co tam spadl a je povinnosti jet tak, aby clovek nekoho takoveho nesejmul.

Je spousta frajeru, co se nad timto jen zasmejou, ale urcite procento z nich bude nekdy pozdeji u soudu za ublizeni na zdravi jen klopit oci a cosi blekotat, ze nechteli.

+5/0
21.3.2012 18:33

jerabekj

Re: Člověk bez lyží a lyžařských bot nemá na sjezdovce co dělat.

Cesta křižující sjezdovku je často jedinou možností z bodu A do bodu B – těžko může být uzavřená. Se značením souhlasím. V mém případě si pamatuju jen značku upozorňující chodce na sjezdovku, ale značku pro lyžaře jsem neviděl, což je chyba.

Na druhou stranu, jako lyžař si nedovedu představit, že bych najel do viditelné stojící překážky a dokonce ani moc to, že bych najel do lyžaře který leží za zlomem za který není vidět. Nechci to zakřiknout, ale takových míst je na každé sjezdovce jen pár a vždy si dávám pozor a zpomaluju a jsem připravený reagovat, protože na blbouna člověk narazí všude. Ostatně jsem sám několikrát vyháněl z takových míst partičku teen snowboardistů, kteří se rozhodli, že na sjezdovce se nejlíp sedí pod zlomem zády ke svahu a pokud možno v těsné skupince :-). Mne když na SNB rozbolí nohy, tak zajedu ke kraji, zakleknu směrem do svahu a sleduju co se děje nademnou.

+3/0
21.3.2012 18:36

zdarma

Re: Člověk bez lyží a lyžařských bot nemá na sjezdovce co dělat.

"černou sjezdovku v Říčkách"

+1/0
21.3.2012 18:44

jerabekj

Pozornost, vzájemná ohleduplnost ... a trocha mozku

Jedni nadávaj na druhý, druhý zas na ty první ... a všichni mají tak nějak pravdu a nebo taky ne. Zažil jsem podobnou situaci teď v Krkonoších, kde jsem jako pěší turista křižoval po cestě dvě sjezdovky. Byl jsem opatrný a čekal jsem až nebude jezdit tolik lidí a koukal nad sebe. Psa jsem si držel u nohy. Když jsem přecházel černou a byl zhruba v půlce cca 200 nademnou se objevili 3 lyžaři. Sledoval jsem je a když se přiblížili tak jsem zastavil, aby  se mi mohli vklidu vyhnout. Přestože jsem měl nárok sjezdovku přejít, přestože jsem udělal vše proto, abych zabránil nějakému karambolu, tak jeden z mladíků co mne míjeli na mne začal pokřikovat, co že se tam motám. A Žalý není rozhodně jediná sjezdovka v ČR, kterou při výletech musí pěší či běžkaři překonávat. To samé platí o sjezdovkách v Rokytnici nad Jizerou atd. atd. Ostatně i jako lyžař nebo na SNB, když jedu, tak koukám kolem sebe a to nejen ve směru jízdy, ale při větší změně směru i nad sebe.

+4/0
21.3.2012 16:33

mykovec2

Re: Pozornost, vzájemná ohleduplnost ... a trocha mozku

Všechno jste určitě neudělal, taky šlo třeba na ně zavolat

0/0
21.3.2012 16:56

jerabekj

Re: Pozornost, vzájemná ohleduplnost ... a trocha mozku

Jistě a na hlavu bych si mohl připnout majáček na baterky. Jenže víte, já když přecházim silnici na přechodu, tak si taky s sebou nenosim značku STOP, kterou bych před přecházením někam nejdřív zapíchnul :-)

+3/0
21.3.2012 18:24

pablo_II

A co čekal?

To snad není normální. Jít si stoupnout na černou sjezdovku je jako jít si stoupnout na dálnici? Co tam proboha čekal? Žádné závazné pravidlo ravidlo na to samozřejmě není, ale na sjezdovce by kromě lyžaře a technické obsluhy sjezdovky a vleku neměl kod jiný co dělat? přece si neplatím permanantku aby se mi po sjezdovce pak producírovali turisti. To bych taky mohl skončit u toho, že si tam udělá třicet lidí celodenní pocho´dák, kterýmbudou blokovat sjezdovku a já jako platící zákazník si nezalyžuju. Podle mě sjezdovka je soukromý pozemekn a který vstupuji po splnění podmínek provozovatele, tedy např zaplacení jízdného. Nemám-li zaplacenou permanentku na vlek nemám tam co pohledávat a pokud tak jedině na vlastní riziko a se všemi následky co z toho plynou.

+1/0
21.3.2012 15:54

řehoř z řep

Re: A co čekal?

Opravdu je sjezdovka soukromý pozemek?

+1/0
21.3.2012 15:56

AsistentprofParkinsona

Re: A co čekal?

Sjezdopvka nemusí být soukromým pozemkem, ale primárně určena k lyžování a snowb. Nelyžaři a sáňkaři tam nemaj co dělat. Tedy, jak je to výše  správně napsáno, je to stejný jako by se procházel po dálnici;-O. Tedy s největší pravděpodobností fotograf porušil pravidla

0/0
21.3.2012 16:34

řehoř z řep

Re: A co čekal?

Tak by tam měli alespoň dát nějakou tabulku, ne? A případně podjezd či nadjezd, je-li sjezdovka křížena veřejnou cestou.

0/0
21.3.2012 17:02

otas

Re: A co čekal?

řehoř : myslíš cedulku typu  Pozor, debilové na sjezdovce, jeďte opatrně! ?

+1/0
21.3.2012 18:15

řehoř z řep

Re: A co čekal?

Oslovení debilové by pravděpodobně sjezdaře popudilo.

Spíš třeba značka omezené rychlosti 10 km/h a varování: Sjezdaři, pozor, křížíš cestu.

0/0
21.3.2012 22:13

mykovec2

Re: A co čekal?

A čí by to měl být pozemek, snad státní?

0/0
21.3.2012 16:54

řehoř z řep

Re: A co čekal?

Nepřekvapilo by mne to.

0/0
21.3.2012 17:01

algra

Re: A co čekal?

A když tam bude ležet/stát lyžař, který třeba hodil tlamu?

+4/0
21.3.2012 16:06

kali gandaki

Re: A co čekal?

No tak to je pěkná blbost. Většina sjezdovek jsou pozemky patřící státu, které jsou provozovatelem pouze pronajaté. Pěší turista se tam může ocitnout zrovna tak jako třeba lyžař, kterému ujela lyže. Taky tam občas vede cesta ... Má se začít vznášet? Vrazí do něj lyžař jen proto, že dle vás nemá na sjezdovce co dělat?

Otázka je, jak bylo místo přehledné. Když se pěší na sjezdovce nachází na nepřehledném místě, je to stejně jako na silnici - buď je tam nechtěně, nebo tam vlezl záměrně a je to hazardér a musí počítat s nejhorším.

Pravidla FIS u nás vynutitelná nejsou, platí jen obecné předpisy (povinnost předcházet škodám atd.)

0/0
21.3.2012 16:06

Hell2

Re: A co čekal?

Pravidla pro chování na sjezdovce existují. Ten chodec tam prostě neměl co dělat. Probléém je v tom, že pravidla znají a ctí lyžaři, ti ostatní na to kašlou.

0/0
21.3.2012 16:09

řehoř z řep

Re: A co čekal?

Tak to není zase tak divné. Když si u nás v ulici hrají kluci fotbálek a já potřebuji projít, tak také neřeším, zda jsem se nedostal do ofsajdu.:-)

+1/0
21.3.2012 16:12

jardahorak

Re: A co čekal?

Jo, to je ten rozdil. Na ulici... Tezko budete smatlat pres led na stadionu v prubehu zapasu a cekat, ze vas nikdo nesejme. Stejne tak se nemuzete divit, ze vas srazi cyklista, kdyz se budete motat po cyklisticke stezce... Takze na sjezdovce nemate take co delat. Diky vasi bezohlednosti muzete jinym zpusobit zraneni, kdyz vleti do tech der, co tam nadelate...

0/0
21.3.2012 16:37

řehoř z řep

Re: A co čekal?

Já jezdím na běžkách. A už mnohokrát jsem se setkal se situací, že lesní cesta kříží sjezdovku, případně je tam dokonce značena turistická trasa.

0/0
21.3.2012 17:00

jardahorak

Re: A co čekal?

Spousta bezeckych tras vede na miste turistickych. A dal? Budete desne stastny, kdyz ve sjezdu vletite do rozdupane stopy? Jeste kdyz to hezky primrzne? Rozbijete si hubu, ale budete v pohode, protoze tam preci vede turisticka znacka? Proste tam chodec nema co delat. Nevim jak vam to mam jeste polopaticky vysvetlit.

0/0
21.3.2012 17:12

řehoř z řep

Re: A co čekal?

Chcete naznačit, že asi nejsem nadšený, když mi pěší turisté rozdupou stopu? No to nadšený nejsem. A sám v roli pěšího chodím ze slušnosti vedle stopy.

Jenže to není žádný problém a moc to člověka nezdrží. Obcházet sjezdovku, to bude typicky procházka se značným převýšením, často navíc terénem.Zdržení na půl hodiny, možná i na hodinu. A v zimě jsou dny krátké.

+1/0
21.3.2012 17:19

jardahorak

Re: A co čekal?

Ne, chci abyste pochopil, ze diky rozdupane stope se muzete take zranit. Coz uz neni jen o tom ze budete ci nebudete nadseny.

0/0
21.3.2012 17:28

řehoř z řep

Re: A co čekal?

Takže byste v zimě také zakázal vstup na lesní cesty pěším turistům?

0/0
21.3.2012 17:48

řehoř z řep

Re: A co čekal?

Jo, a na toho turistu, co tu stopu rozdupal, skutečně nadávat nebudu. Prostě ten les patří všem a někdy se stane, že člověk kouká do mapy a nevšimne si, kde se zrovna motá. To je moje starost hlídat si, že nevletím někam, kde si rozbiji hubu.

0/0
21.3.2012 17:21

jardahorak

Re: A co čekal?

Jasne, to vam tak verim. Nepreji vam ale, abyste to mel moznost vyzkouset v realu, s polamanou hnatou. Ne v teplicku od kaficka...

0/0
21.3.2012 17:29

řehoř z řep

Re: A co čekal?

Já jezdím opatrně. Je to dost nepravděpodobné. A kafe nepiji ;-)

Nicméně máte pravdu, že teď sedím v teple.

0/0
21.3.2012 17:47

gogan

Re: A co čekal?

Pokud nestál přímo pod zlomem tak zřejmě čekal, že se mu těch čtyři pět lyžařů co většinou po černé naráz jezdí v pohodě vyhne.

0/0
21.3.2012 16:19

Smrť

Fotit na sjezdovce...

:-/ Ten pán by se byl zřejmě schopen vydat fotit i na dálnici za plného provozu.

+1/0
21.3.2012 15:44

Hekynen druhý

Re: Fotit na sjezdovce...

Anebo fotit v kolejišti přijíždějící Pendolino fotku s názvem "Co mi proletělo hlavou..." (řešení: Pendolino rychlostí 160 km/h)...

0/0
21.3.2012 16:03Najdete na iDNES.cz