Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Hradečtí žáci pekli tousty, aby Veronicah v Nairobi mohla jít do školy

Toustové hody, improvizovaná kantýna, hygienické čepičky a všudypřítomná vůně sýru a šunky. V budově Základní školy Pouchov v Hradci Králové děti dva dny prodávaly svačiny, aby pomohly svým africkým vrstevníkům.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Zuzi_K

dětem velký palec nahoru

Ovšem v textu se mi nelíbí použití slova děcko. Je to takové neosobní, nemilé....

Děti s učitelkou angličtiny Evou Humlovou drží tradici šest let, za tu dobu stihly na dálku adoptovat už druhé děcko.

Zdroj: http://hradec.idnes.cz/skolaci-prodavaji-tousty-ve-prospech-africke-divky-fhc-/hradec-zpravy.aspx?c=A120322_1752325_hradec-zpravy_kvi

0/0
23.3.2012 8:08

AlenaV 1976

***

Je vidět, že kde je dobrá vůle pomáhat způsob se vždycky najde. Paní učitelka i děti by zasloužili obrovskou jedničku s hvězdičkou. Od paní učitelky báječný nápad a z dětí snad vyrostou ohleduplní a féroví lidé.R^R^R^

+1/0
23.3.2012 7:50

Stone_Pilot

Re: ***

Ano, a až si Veronicah dodělá školu a bude se snažit, udělalá si třeba ACCA a bude pracovat v nějakém shared service centru celá šťastná za 200 USD měsíčně. Zatímco Elišku z jejího fleku v ČR vykopnou (její práci bude dělat Veronicah) a bude doma na podpoře.

0/0
23.3.2012 8:24

AlenaV 1976

Re: ***

Ale no tak. Nač taková závist a škarohlídství? Že se děti rozhodli pomoci někomu, kdo žije v daleko větší bídě a srabu než ony je i pro ně dobrá věc, uvidí, že někdy malá pomoc může mít velký význam. Veronicah možná bude mít šanci na alespoň nějaké vzdělání, možnost pracovat a nebo zlepšit podmínky lidí ve svém okolí. A ta česká Eliška, když se bude snažit a bude chytrá si poradí, nakonec má spousty možností, které dívky z chudých částí světa nikdy mít nebudou. A když bude mít přece jen pech a štěstí v životě se k ní otočí zády bude mít spolužáky, nebo jiné lidi, pro které díky takovým projektům bude přirozené pomáhat lidem kolem sebe. Je jen na nás abychom přestali být jeden k druhému bezohlední. Čím víc budelidí, kterým dojde, že peníze jsou dobrý sluha, ale zlý pán a že se nesmí stát nejvyšší hodnotou tím lépe.

0/0
23.3.2012 8:53

Stone_Pilot

Re: ***

To není závist, to je prostě realita. Nepřeju lidem v rozvojových zemích nic zlého. Zkuste se ale na to dívat i z druhé stránky. Normálně si tímto sponzorujeme konkurenty pro svoje děti.  Eliška si neporadí - vím to ze své zkušenosti. Už jsem to zažil, kdy se lidi vyhodili z práce právě kvůli takové konkurenci a místo dodnes nemají, protože jiná prostě nejsou. Váš idealismus, jak si ve zlých dobách budeme všichni pomáhat, mě dojímá - podívejte se na dobu dnešních škrtů, jak jsou všichni "ochotnI" obětovat byť i jen část svých příjmů pro jiné (a platí to napříč všemi vrstavmi). Nebuďte naivní, takoví Indové se z idealistů jako vy musejí popadat za břicho - oni si investují do jaderných zbraní a nestydí se nechat si posílat peníze na "adopce" jejich chudáků. Pokud máte vy nebo žáci z Hradce sliný sklon k charitě, podporujte lokální potřebné, je jich v ČR dost. A to bych taky nešetřil chválou.

0/0
23.3.2012 9:19

AlenaV 1976

Re: ***

Já vím, že realita dneška je drsná. Věřte mi, že ke mě taky život není zrovna fér. A mám daleko k i idealismu. Konkurenty pro svoje děti si sponzorujeme hlavně tím, že kupujeme zboží z Číny, Indie a podobných zemí a naše podnikatele a producenty necháváme krachovat. Nemyslím, že si budeme všichni pomáhat, lidé s názory jako vy budou mít převahu, rozhodně v konzumní společnosti. Samozřejmě ideály a materialismus jsou dvě odlišné věci, ale je fajn když je mezi nimi rovnováha. Elišce třeba nezbude třeba nic jiného, než odjet za prací někam jinam, nebo být sama svým šéfem. Mám těžce zdravotně postižené dítě. Péče o ně je pro mě dřina na celý den 24h. denně, 7dní v týdnu, celý rok, bez nároku ne dovolenou a bez nároku onemocnět a ještě mnoho let to tak bude. V noci mě budí myšlenky na to co s ní bude až tu pro ni nebudu, nebo se nedokážu postarat a zároveň se bojím, že ji přežiju. Tak jen doufám, že tyto děti budou vnímavější a pozornější k lidem okolo.

0/0
23.3.2012 11:37

Stone_Pilot

Re: ***

Už vidím Elišku, jak v 35 letech s 2 malými dětmi vycestuje za prací nebo začne podnikat, když ji vykopnou z práce kvůli Veronice, která bude dělat v Nairobi účetnictví nějaké české firmy za ni za třetinový plat.  Jistě ji bude hřát u srdce, že tu práci může Veronica dělat díky jejím příspěvkům na školu. Já se omlouvám, píšu to záměrně až cynicky, ale jak píšu výše - nemám nic proti rozvojovým zemím, nemám dokonce ani nic proti nakupování výrobků z Číny; to si každý musí srovnat se svým svědomím. Ale myslím si, že jsme hloupí, když jim na jejich rozvoj přispíváme. Ne kvůli nám, my už to nějak doklepeme, ale kvůli našim dětem, kterým tak pěstujeme konkurenty.  A bude to konkurence drsná - přečtěte si nejnovější článek v kavárně. P.S. Máte můj obdiv ohledně starosti o postižené dítě; přeju vám hodně sil.

0/0
23.3.2012 12:04Najdete na iDNES.cz