Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Vědci se přou s těžaři o bezpečnosti průzkumu břidlicového plynu

Těžařská firma, která stojí o průzkum břidlicového plynu v Podkrkonoší, vzbudila rozruch i na Berounsku. Dvaadvacet vědců bádajících v Českém krasu podepsalo prohlášení proti průzkumu možných ložisek. Podpořil je i výbor České geologické společnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Pepcja

Zločin nebo společný zájem?

Poslouchal jsem přes hodinu dlouhou diskuzi v rádiu, a přesto, že se mě to bezprostředně netýká, lituji místních obyvatel zmiňované oblasti. Rizika znečištění životního prostředí jsou nejistá, ale bude se vrtat abychom věděli, jestli jsou zde ložiska nebo něco jiného. Když zde budou nějaké zásoby plynu. Bude se těžit, ač jsou rizika znečištění vysoká, protože náklady na průzkumný vrt byly značné. A pokud se těžit nakonec nebude, tak bude arbitráž, protože pár zlatokopů z Prahy a Krkonoš má své zájmy, a určitě budou spolumajiteli firmy nebo firem, které tím přijdou o předpokládaný zisk. A protože nějaký "poctivý" úředník s "politickou odpovědností" podepíše totálně nevýhodnou smlouvu pro náš stát, budou se mít nakonec všichni dobře. Ti co obdrží šťavnaté kompenzace a ti na které zbyde "jen" čistá voda a zdravej vzduch. Tak že by společný "veřejný" zájem? Nakonec?

0/0
3.4.2012 19:28

RNDr. Petr Budil, Ph.D

Data uváděná těžaři nejsou zcela přesná

Argumenty zaslané těžaři písemně, zpochybňující erudici signatářů, jen ukazují hloubku jejich neznalosti daného území i naší vědecké komunity. Prohlášení podepsali, spolu s ostatními významnými badateli, ti zcela nejlepší (ve světovém měřítku) žijící specialisté na danou oblast! Nechybí mezi nimi nikdo významný, právě v tom je síla prohlášení. Tito badatelé, ač z vědecké, nikoli komerční sféry, jsou i jako jednotlivci mnohdy zaměření na množství geologických disciplín, nejde tedy o neinformované úzké specialisty. Naopak, soubor znalostí, prezentovanými jednotlivými signatáři, pokrývá velmi rozsáhlou oblast geologických věd. Mezi signatáři je dvanáct paleontologů a stratigrafů, dva sedimentologové, hydrogeolog a karsolog (jeden z našich nejlepších), ložiskový geolog, geofyzik, tři geochemici, strukturní geolog, vulkanolog. Toto rozdělení je jen přibližné, mnozí z nich jsou specialisty v různých oborech, nejen ve svém hlavním zaměření. Mnoho dalších kolegů nám následně vyčítalo, že prohláš

0/0
3.4.2012 17:42

Rubik1

Technologie je zatím primitivní a nebezpečná

Jako s každou jinou úplně novou technologií těžby, přičemž zde mluvíme o méně než 10 letech počátků těžby v málo obydlených částech USA, je tato technologie drahá a bezohledná k životnímu prostředí. Stejně jako měla naše vláda počkat s fotovoltaikou až se technologie stane vůbec přínosnou, tak teď je šance odložit jakékoliv snahy o prosazení těžby plynu z břidlic na dobu nejméně o 10, ne-li 20 let pozdější.

Dnes se kvůli rozsahu znečištění vod a dalším škodám, které těžaři nemusí nahradit (protože je těžké jim to dokázat) začíná uvažovat o čistějším způsobu těžby, při němž se místo vody s toxickými chemikáliemi do vrtů pod tlakem vpouští zkapalněný zemní plyn. Tím se uvolní plyn z břidlic a všechen plyn se pak odvádí bez použití jiných chemikálií. Tahle bezodpadová technologie je zatím v plenkách a naši politici budou tlačit proti ní, protože by na tom nezbohatli sami, ale až jejich pozdější následovníci.

0/0
2.4.2012 5:19

jiri.d

Kauza "Břidlicové plyny" se týká většiny obyvatel ČR!

Bohužel, kauza "Břidlicové plyny" se netýká pouze obyvatel Trutnovska a Náchodska, ale také Berounska, Prahy západ a několika lokalit Moravy (území přesahující 700 km2).

Vážená redakce,

prosím vás, vzhledem k závažnosti kauzy a k rozsahu přesahujícímu region, přesuňte případné další články do sekce Zprávy->Domácí, protože čistota vody a životního prostředí se týká naprosté většiny obyvatel ČR.

Velice děkuji. J.D.

0/0
29.3.2012 4:44

fenix007

Že bychom konečně prodali ten Karlštejn???

Východočeské minerálky zbytek republiky asi netrápí, ale ten hrad to by bylo terno...

0/0
28.3.2012 11:50

Bajlajfik

A co doma

Tam si to těží? V obydlených místech? Kulový s přehazovačkou.

0/0
27.3.2012 20:02

hlava.dvacetdva

Nahlásíme

se dobrovolně do transportu ať si nás zplynují. Co tady v té vykradené Janouškově zemi?

0/0
27.3.2012 19:00

marat12345

Rozhodují peníze

ne nějaký občani..! Dokud se bude mazat na správných místech, tak povolení platí, ikdyby do vrtů pumpovali kyanid!

+2/0
27.3.2012 17:53

Libra

asi tak

Jakékoliv vpravování chemikálií do podloží se vrátí v budoucnu jako bumerang. Říkám této těžbě NE.

0/0
27.3.2012 17:46

luinr1

Gasland

Všem, kdo se tu chystají diskutovat předem doporučuji shlédnout film Gasland. Jistě, trošíčku tendenční, ale velmi poučný.

0/0
27.3.2012 17:16

beldor4

Re: Gasland

Ac jsem zasadne proti tezbe . Tak ten film je strasna blost plna lzi . Holt obraz dnesni dokumentaristiky:-P

0/0
27.3.2012 17:20

20/40

Re: Gasland

S tim souhlasim.

0/0
27.3.2012 17:33

Dadly

Re: Gasland

Dokument jsem neviděl, jen jsem o tom nedávno četl a pokud by byla jen půlka pravda je to děs...

Vůbec, ať zveřejní přesné složení chemikálií, které se do toho vstřikují. Navíc nelze absolutně kontrolovat kam unikají ve spodních vodách. V Bulharsku to zakázali, tak to chtějí zkoušet tady..,,

0/0
27.3.2012 17:38Najdete na iDNES.cz