Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

V Harrachově se srazily snowboardistky, jedna z dívek je vážně zraněná

Na červené sjezdovce v Harrachově v Krkonoších se dopoledne srazily dvě dívky na snowboardu. Čtrnáctiletá jezdkyně utrpěla těžké zranění, pravděpodobně totiž neměla helmu. Druhá účastnice nehody vyvázla bez následků. Zatím nejsou jasné přesné okolnosti srážky a kdo za ni může.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

CYnikCYnik

Respekt

Ono je to taky o výchově k ohleduplnosti a respektu k druhým. Rodiče by měli děti naučit základní pravidlo, že za objetí předjížděného zodpovídá předjíždějící a že každý má jet tak rychle, aby byl schopen zastavit před překážkou. Ten nešika se většinou svalí, ale tohle v 99% případů zaviní ten lepší a rychlejší, který nechce chvíli počkat na volnou stopu.

Taky rád jezdim rychle, ale pomalejšího lyžaře objíždím s rezervou, protože je pro něj složitější ty lyže nebo snowboard zvládnout. Někde se to ale musí naučit, stejně jako jsme se to učili my. Když se s nim srazim, tak to bude jen a jen moje chyba. Já jsem mohl přibrzdit, zastavit nebo zvolit jinou stopu. K lanovce nebo vleku dojíždím volně a když se mi na sjezdovce motá banda lidí, tak radši zabrzdim, pokochám se krajinou nebo mlhou a za pár vteřin jedu volnou sjezdovkou. A když jezdím s dětmi, tak se radši držím pár metrů nad nimi, protože mých 100+ toho nedočkavého psychopata trochu přibrzdí a poučí ho víc než jejich 25kg. ;-)

+3/0
28.3.2012 14:27

simyr

Re: Respekt

Víte, pane CYniku, ono se to hezky píše, ale hůře provádí. Samotné DESATERO ,je to můj osobní názor, je špatně postaveno. Dávám příklad- provoz na sjezdovce připomíná silnici, napadlo by Vás říkat, že předjíždějící může VŽDY za havarii s pomalejším vozidlem??  Největší problémy ale vidím v hustotě provozu na sjezdovce, lanovky,pomy apod se rozšiřují, nahoru se dostave x více lyžařů, ale sjezdovka je stále stejná. Lyžařů je na sjezdove tolik, že bezpečný provoz nelze zajistit.  Co lze zajistit- aby děti s učitelem byly povinně jasně označeni/třeba signální vesty/, stejně tak lyžařské výcviky,školy. Helma + páteřák povinně všem, sítě oddělující sjezdovku od srázů, lesa apod. všude povinně. Klidně i vymezé pruhy podél okrajů sjezdovky, které slouží na zastavení, odpočinek atd. Kolikrát Vás  překvapil snowborďák,hovící si za muldou? A dále stanovit bezpečnou ,,propustnost,, konkrétní sjezdovky a tomu upravit rychlost vleků, i když se zmenší zisk provozovatele.

Váš 10+++

0/0
29.3.2012 11:07

simyr

Re: Respekt

sorry, oprava

Váš 100+++

0/0
29.3.2012 11:09

CYnikCYnik

Re: Respekt

Souhlasím s tím, že se pořád staví nové a výkonější lanovky, zvyšuje se přepravní kapacita, ale propustnost sjezdovek zůstává stejná. S tím ale si nic nenaděláme, naše hory jsou moc malé a nemůžeme je celé provrtat sjezdovkama.

Srovnání se silnicí trochu kulhá. Vy chcete jezdit po okresce jako po závodním okruhu. Na okresce taky můžete předjíždět, jen když další neomezíte a když potkáte traktor, tak se za ním v zatáčkách potáhnete klidně pár km.

Na jednu stranu se nechcete nechat omezovat a na druhou byste ostatním nařizoval helmu a páteřák, který by měli jen pro případ, že je sestřelí nějaký psychopat. Desatero je postaveno dobře, jen u nás s ním někteří jedinci mají problém, protože to omezuje jejich rádobysvobodu. Jezdíme na pozemku nějakého provozovatele a je jen na něm, jaká pravidla si stanoví. Když je nechcete respektovat, tak tam nelezte. Každý normální člověk to chápe a ti nenormální by si měli pronajmout kopec, zrušit tam desatero a pomlátit se navzájem. ;-)

0/0
30.3.2012 8:28

kali gandaki

Zrovna v případě zranění

krční páteře by byla asi helma k ničemu, spíš by jen zvyšovala hmotnost hlavy a tudíž i síly, které s krkem cvičí při nějakém pádu ... Helmy nejsou samospásné. Snad holka nebude ochrnutá. Ono se řekne krásné jarní lyžování ... Rv

Dolů svižně, ale bezpečně, prosím ...

+1/0
28.3.2012 14:08

j.ninja

Re: Zrovna v případě zranění

Přesně tak

0/0
28.3.2012 14:13

AsistentprofParkinsona

Re: Zrovna v případě zranění

Taky jsem chtěl napsat, že v tomto případě by ji helma byla platná, jak mrtvýmu zimník. Helma sice ochrání hlavu, která je velice citlivá, ale proti zlomenině třeba ruky je zcela neúčinná;-D

+1/0
28.3.2012 14:59

sigenius

Re: Zrovna v případě zranění

V případě zranění krční páteře nemá helma vliv. Kromě případu ovšem, kdy se dotyčný nejprve bouchne do hlavy a ztratí přitom "jen" vědomí, čímž pravděpodobnost dalších zranění stoupne.

0/0
28.3.2012 16:07

Radek-334

Nevím, ale někdy je to lepší bez helmy

Nedávnou jsem si koupil helmu Blizzard a je to katastrofa. Sama se povoluje aretace a helma vám pomalu padá do čela, po nějaké době vás díky nesymetrickému systému uchycení začne řezat plastová obruba do levého ucha. Reklamováno a podle českého zastoupení čínského dodavatele je helma v pořádku. Prodejce chybu vidí, ale říká, že proti posudku výrobce jít nemůže...

0/0
28.3.2012 13:56

mattonka

Re: Nevím, ale někdy je to lepší bez helmy

každý občas koupíme šunt...

0/0
28.3.2012 14:08

kali gandaki

Re: Nevím, ale někdy je to lepší bez helmy

Nebo reklamuj hlavu ;-) . Já jezdila roky bez helmy, i závodně, teď už ji nějaký rok mám a i přes počáteční brblání jsem si zvykla. Ale že by mi dávala pocit komfortu a bezpečí, to určitě ne. Pocit komfortu a bezpečí si dávám sama

0/0
28.3.2012 14:10Najdete na iDNES.cz