Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Dvůr zaplatí provozovateli čističky zálohy, firmě jejich výše nestačí

Dvůr Králové nad Labem bude platit provozovateli čistírny odpadních vod zálohy ve výši 1,67 milionu korun. Město firmě Litave neplatilo zálohy od května kvůli sporům o cenu čištění. Peníze byly v soudní úschově. Zastupitelé města se na svém kroku dohodli ve čtvrtek.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

venca68

Jako obvykle, článek o ničem.

To podstatné, jako vždy, chybí. Kolik Kč požaduje provozovatel za vyčištění 1 kubíku (z doslechu prý přes 40Kč)? A kolik město skládá v rámci záloh v přepočtu na 1 kubík (opět z doslechu prý 25Kč)? Tyto údaje pak porovnat s cenou v jiných podobně velkých městech (Trutnov 27Kč, Jaroměř 26Kč - ovšem tyto ceny jsou včetně nákladů na údržbu kanalizační sítě).

Jestli se nepletu, tak v této souvislosti je léta u soudu neuzavřen spor o to, zda výše za vyčištění 1 kubíku je ze strany provozovatele oprávněná?

+1/0
14.9.2012 13:12

Kateline

Re: Jako obvykle, článek o ničem.

Vyšší částku požadoval už předchozí provozovatel, takže to není nic zvláštního, že i Litave chce víc, asi k tomu má důvody. Myslím si, že cena za kubík vody se váže i na to, jak ta čistička vůbec funguje, na její technické zázemí. A pokud by Litave kecala, že peníze prostě nestačí, jak by mohla dokázat to, že na ni šly exekuce ze všech stran? Jako podnikatel bych také chtěla, abych dostala adekvátně zaplaceno za práci.

0/0
16.9.2012 20:59

venca68

Re: Jako obvykle, článek o ničem.

Problém je v tom, že veřejnost (zejména ta královédvorská) není informována a vznikají dohady a spekulace.

Proč nikdo nechce říci, kolik si provozovatel účtuje za 1 kubík a kolik odvádí za pronájem vlastníkovi?

Nechci brát podnikateli právo na peníze za odvedenou práci, ale vadí mi, když nikdo neví, jestli to není takový "malý tunel" na peníze.

Snad až na jednu další výjimku jsou ČOV v majetku měst či obcí a při tvorbě ceny musí, vzhledem k tomu, že cena vodného i stočného patří do cen regulovaných, vykázat náklady na provoz a k nim si mohou zakalkulovat přiměřený zisk.

Otázkou je, zda provozovatel jednoduše nezapočítá do nákladů poplatek za pronájem a doufá, že je tím vše v pořádku i kdyby byl pronájem 100% jejich ostatních provozních nákladů a zisku čímž automaticky vzroste cena stočného na dvojnásobek. A i proto bych rád z úst někoho kompetentního slyšel, jak to doopravdy je.

0/0
17.9.2012 13:03Najdete na iDNES.cz