Diskuze

V nejstřeženější části Krkonoš: úpské vodopády jsou tabu už padesát let

Pokud je Obří důl považován za křehký klenot Krkonoš, potom úpské vodopády v jeho závěru jsou krkonošským snem. iDNES.cz přináší exkluzivní reportáž z místa, které je kvůli ochraně přírody tabu a ani sami vědci sem nechodí, pokud opravdu nemusí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JB

J90i91ř75í 37B65a89u98e78r

6. 7. 2017 20:26

Byj jsem v Bavorsku u jezera Konnigsee divili by jste se co tam je zakázané.

2 0
možnosti
TT

Je opravdu umění, zkazit pěknou (a vzácnou) fotoreportáž s videem, kde zurčí vodopád, na závěr přidáním jakýchsi zvuků, o kterých si redaktor mylně myslí, že je lze nazvat hudbou. Majstrštyk ignorantství! :-PR^

3 0
možnosti
TT

A přitom tak pěkný článek. ;-(

1 0
možnosti

Škoda, že takových míst neni více.

0 0
možnosti
JK

Je to tak křehký ekosystém, že i stopa člověka se tu zaceluje roky. Třeba tamhle na protějším svahu spadla před více než sto lety zemní lavina a dosud se rána nezacelila,“

---

A s tou zemní lavinou má člověk společného co? A mám jisté pochybnosti, že by jediný člověk dokázal při pouhém průchodu polámat tolik stromů jako snězná lavina, pokud tam ovšem nebude dělat bordel.

3 3
možnosti
MZ

Zrovna pred par dny pri navsteve "nejcennejsi a nejprisneji chranene zony narodniho parku" na Labske louce jsem si opet uvedomil zajimavy paradox. Jak jsou ty hrebeny Krkonos v (nejen) tuhle rocni dobu floristicky puste . (V ostrem protikladu s kvetoucimi loukami pod horami.) Snad ani jedna kvetouci rostlina tam neni k videni, vsude je jen ta smilkova trava :-) Termin "hercynska poust" pro krkonosske hrebeny je docela vystizny :-) No a tenhle clanek je o tom, ze v karech tesne pod hrebeny je uz situace prece jen jina :) Jasne, ze kdyz podobneho uzemi - na rozdil od velikych Alp - je v cele republice jen par hektaru, ze tam museji byt nejaka omezeni pro navstevniky. Mela by byt rozumna - a tohoto cile v Krkonosich prece jen bylo tradicne dosahovano lepe, nez napr. na Sumave :-P I do tohoto oslavneho clanku ale pronikly strizlive informace: Na dosah máme hned několik botanických klenotů Krkonoš, takzvaných Krakonošových zahrádek. Jejich tajemství spočívá ve specifických geomorfologických a klimatických podmínkách, které tu panují. Zahrádky najdeme v závětří ledovcových karů. Vítr unáší semena rostlin na dlouhé vzdálenosti, na hraně karu, ale ztratí svou sílu a semena spadnou dolů. Je to jakési biologické smetiště, jehož výsledkem je unikátní ekosystém. Bohatý na druhovou rozmanitost a častý výskyt druhů, které se nikde jinde (mineno nikde jinde na hrebenech Krkonos - poznamka MZ) nevyskytují

3 0
možnosti
MZ

Také bych se tam rád podíval. Stejně jako na Mechové jezírko, ovšem je mi jasné, že v případě zpřístupnění by křehká krása ekosystému vzala za své. O chování některých návštěvníků vím své a o těch ze sousedního státu se raději nebudu ani zmiňovat.

11 0
možnosti
MT

M63a25r40e16k 20T14ů69m35a

6. 7. 2017 10:33

Ani jsem netušil, že to místo je tak nádherný... Na jednu stranu bych se tam rád podíval, ale na druhou jsem rád, že to není přístupný. Někteří jsou totiž pěkní dobytci a kdo ví jak by to tam vypadalo.

15 0
možnosti
JB

Bohužel. Máte pravdu. V úterý broumovské skály a za 4 hodiny jsem nasbíral půlku batohu bordelu. Nerozumím tomu. Tito lidé vůbec nemyslí na budoucnost.

Máme tu celkem slušně propracovaný systém na odpadové hospodářství. Na třídění.

Když vidím jak se nezodpovědně chovají v např. V Indonésii, kde denně do moře svezou až 10 tun odpadků, je to strašné...

6 0
možnosti
JF

Zákazy vstupu, na to jsou v ČR a SR experti. Stačí zajet do Rakouska a nejenže těch vodopádů je tam tak 1000x víc, ale světe div se, žádná buzerace, žádné omezování, žádné zákazy.

2 18
možnosti
Foto

J24i51ř18í 27R39o71h12a77n

6. 7. 2017 10:24

U nás je musíme opatrovat právě proto, protože jich nemáme tisíce jako v Rakousku. Navíc Rakušané jsou k přírodě výrazně ohleduplnější než většina Čechů... buhužel.

13 0
možnosti