Divadelní festival Čekání na Václava ozdobí Trojan, Krajčo i Svěrák

  8:00aktualizováno  8:00
Ivan Trojan, Richard Krajčo, Aneta Langerová, Jiří Suchý, Zdeněk Svěrák či Luděk Munzar zdobí desátý ročník festivalu velkých malých divadel Čekání na Václava. Klicperovo divadlo ho pořádá ode dneška až do 28. října.

V inscenaci dejvického divadla Racek se v Hradci objeví Ivan Trojan. | foto: Dream Factory

Desátý ročník festivalu velkých malých divadel dá "drajv" nové sezoně hradeckého Klicperova divadla.

Nyní už 129. Komorní přehlídka vznikla před lety ve studiu Beseda jako "z nouze ctnost", když se opravovalo hlediště hlavní scény, a dnes je z ní měsíční takřka vyprodaná událost plná režisérských i hereckých osobností, jež čítává na patnáct tisíc diváků.

Festival, jenž parafrázuje Beckettovo Čekání na Godota, má své pevné "státotvorné" datum: začíná na svatého Václava 28. září a končí 28. října, tedy v Den české státnosti.

"Stále více si uvědomuju, jaké máme štěstí, že můžeme startovat novou sezonu nezapomenutelnými setkáními s tolika skvělými soubory a osobnostmi českého divadla. Citlivě mixujeme měsíční nabídku: dvacet našich nejlepších inscenací z minulých sezon, k tomu dvě premiéry Sestup Orfeův a Soudce v nesnázích a sedmnáct hostů, kteří nesou pestrou nabídku od klasiky až po nejžhavější současnost," říká zakladatel přehlídky, ředitel Klicperovo divadla Ladislav Zeman.

Sám se těší na pardubickou Baladu pro banditu v režii Michaela Taranta, na poetický večer Violy s poezií Františka Hrubína v podání smiřického rodáka Luďka Munzara s hudbou Emila Viklického, na Tichého Tarzana z Provázku či Racka z Dejvic.

Festival se těší na Danielu Kolářovou nebo Jitku Molavcovou

"Určitě si nenechám ujít další díl Listování Lukáše Hejlíka Dobrý proti severáku, Královu řeč z Palmovky, Magora z brněnského Divadla U stolu, Ruskou zavařeninu z ostravské Arény, cimrmanovský Lijavec, Zlatá šedesátá z brněnské Reduty, nyní nově v Divadle na Zábradlí a samozřejmě Semafor s legendárními Jiřím Suchým a Jitkou Molavcovou," dodává.

Z hereckých osobností se v Hradci objeví Marta Kubišová s Anetou Langerovou, Richard Krajčo v roli Dennyho z Deštivých dní, za niž dostal hereckou Thálii 2012, Daniela Kolářová, Miroslav Táborský či Ivan Trojan.

Divadlo doplní tradiční recitál Karla Plíhala a dvě výstavy v Galerii U Klicperů. "Do 10. října ještě můžete vidět kolekci Antikódů Václava Havla, kterou od 14. října vystřídají obrazy akademického malíře a hudebníka Martina Němce, kapelníka skupin Precedens a Lili Marlene," říká Zeman.

Jako motto festivalu slouží výrok dnes už zesnulého historika Dušana Třeštíka: "Kníže Václav je stále s námi. Jeho vláda nad Čechy je skutečnější než vláda každé zdejší politické moci."

K tomu ředitel Zeman dodává: "Divadelníci však nechtějí jen čekat na zázračnou pomoc, až bude nejhůře. Je jim jasné, že pomoci si musí především sami. Ostatně to česká divadla prokazují odnepaměti každý den." (Více o programu čtete zde).

Autor:


Nejčtenější

Za couvání na D11 dostali řidiči sedm bodů, pokutu a roční zákaz volantu

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Přestupková komise v Hradci Králové rozhodla o prvních trestech pro řidiče, kteří se v polovině srpna otáčeli a couvali...

Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....Když vnoučata spala, osahával je a svlékal. Za lítost dostal podmínku

Krajský soud v Hradci Králové.

S mimořádně nízký trestem odešel od Krajského soudu v Hradci Králové Volodymyr O., kterého obžaloba vinila ze...

Příjezd z D11 do centra Hradce byl zavřený, pod tratí se zasekl kamion

Kamion v podjezdu v hradeckých Kuklenách strhl trolejové vedení (17.10.2018).

Podjezd pod železniční tratí v Pražské ulici poblíž hlavního nádraží v Hradci Králové byl dopoledne uzavřený. Ráno se...

Odmítnout New York? Dva dny jsem probrečela, přiznává Vrabcová

Eva Vrabcová-Nývltová v cíli maratonu na ME v Berlíně.

Z jejího hlasu bylo cítit, jak právě tohle stále ještě čerstvé rozhodnutí její sportovní duši bolí. „Probrečela jsem...

Další z rubriky

Za couvání na D11 dostali řidiči sedm bodů, pokutu a roční zákaz volantu

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Přestupková komise v Hradci Králové rozhodla o prvních trestech pro řidiče, kteří se v polovině srpna otáčeli a couvali...

Pálenku umí z borůvek i mrkve, zájem o ni vzrostl po metanolové aféře

Jiří Horák postavil před sedmi lety v Lanžově na Trutnovsku na místě starého...

Jiří Horák postavil před sedmi lety v Lanžově na Trutnovsku na místě starého chléva palírnu. Od té doby je v ní zavřený...

Nový šéfdirigent i varhany. Výročí státu oslaví filharmonici Smetanou

Hvězdou letošního Hudebního fóra bude varhanice Kateřina Chroboková.

Ani v 41. sezoně královéhradecké Filharmonie, do níž vstoupila s mistrovskými varhanami a novým šéfdirigentem Kasparem...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.

Najdete na iDNES.cz