Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé, kteří jsou už dlouho bez práce, mají šanci získat místo v lese

  13:50aktualizováno  13:50
Firmy, města i pracovní úřady si pochvalují veřejně prospěšné práce, které pomáhají dlouhodobě nezaměstnaným odrazit se ode dna a vytvořit si znovu pracovní návyky. Projekt kvitují zejména lesníci. Až do roku 2019 chtějí přijímat stále víc nezaměstnaných.

Práci v lesích najdou i lidé bez kvalifikace. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Likvidovat černé skládky, opravovat lesní cesty či pomáhat s drobnými pěstebními pracemi mohli letos lidé, kteří jsou dlouhodobě v evidenci úřadů práce. Nabídl jim to státní podnik Lesy České republiky (LČR), který má sídlo v Hradci Králové. Projekt se osvědčil a LČR by v něm rády pokračovaly až do roku 2019. Plánují, že rok od roku budou vždy najímat víc sezonních pracovníků.

„Dali jsme příležitost lidem, kteří se jí chopili. Někteří si našli stálé zaměstnání. Nám taková spolupráce ve finále přinesla řadu aktivit a výkonů, které by se jinak neuskutečnily,“ pochvaluje si projekt generální ředitel Lesů Daniel Szórád.

V následujícím roce do něj chce zapojit další lesní správy. Loni se ho zúčastnilo 46 správ a čtyři lesní závody.

V kraji letos přijali pomocníky v lesních správách Dvůr Králové nad Labem a Rychnov nad Kněžnou, jednoho klienta úřadu práce vzal semenářský ústav v Týništi nad Orlicí.

Řada lidí v lese nevydžela, vadila jim práce venku

„Celkem se zapojilo osm pracovníků,“ upřesňuje mluvčí Lesů Eva Jouklová. Podle ředitele Szóráda platí úměra, že čím blíž pohraničí, tím je zájem nezaměstnaných vyšší. Byť lesy nabídly za nekvalifikovanou práci slušné peníze, docházelo k až čtvrtinové fluktuaci.

„Problémy tvořily neomluvené absence, alkohol či návykové látky, ale také nechuť pracovat v lese, neboť jde o náročnou práci v různých klimatických podmínkách,“ uvedl Szórád. I přesto se podniku podařilo vytipovat vhodnou skupinu lidí.

„S těmi, kteří se osvědčili a kteří si mezitím nenašli trvalé zaměstnání, budeme rádi pokračovat i v následujících letech, protože jde o lidi, kteří se už zorientovali v terénu a také si vytvořili vazby na spolupracovníky,“ tvrdí ředitel.

Zatímco v letošním roce zaměstnali na území celé České republiky 170 lidí, do roku 2019 by rádi tento počet zvedli až na pět stovek.

Lesy České republiky však nejsou jedinou institucí, která v Královéhradeckém kraji takovou pomoc dlouhodobě nezaměstnaným nabízí.

„Lidí zapojených do projektu veřejně prospěšných prací je v regionu několik stovek, jejich počet se už bude blížit tisícovce. Zpětnou vazbu od nich máme pozitivní,“ říká ředitel krajského úřadu práce Martin Horák.

Zaměstnance na pomocné práce pracovní úřad posílá například správě a údržbě silnic či technickým službám.

„Naše technické služby každoročně zaměstnávají deset až patnáct uchazečů z úřadu práce. Do konce října u nás bylo při veřejně prospěšných pracích na pozici dělník na čištění města zaměstnáno čtrnáct lidí, od 1. listopadu jich pokračuje deset,“ říká mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.

Ideálním případem by podle Horáka bylo, kdyby pracovníci z takovéto činnosti přešli k nějakému stálému zaměstnavateli, ale to se bohužel často nestává.

Účastníci projektu maí větší šanci najít si místo

„Řada lidí má tendenci spíš tyto práce opakovat, což není úplně naší prioritou. Oproti těm, kteří jsou v naší evidenci dlouhodobě, třeba tři roky v kuse, však mají mnohem větší výhodu u možných zaměstnavatelů. Už jen proto, že si obnovili pracovní návyk a při veřejně prospěšných pracích získali nové dovednosti, například s motorovou pilou,“ vyzdvihuje důležitost takových projektů Horák.

Vliv na zaměstnávání dlouhodobě nezaměstnaných má i podpora ze sociálního fondu Evropské unie, který úřadům práce na tento projekt přispívá.

„Roste tím zájem zaměstnanců i zaměstnavatelů, pro které je výše podpory z naší strany velmi důležitá. S vyšší podporou si mohou dovolit dát zaměstnancům vyšší odměny a více je tak motivovat,“ popisuje ředitel úřadu práce.

Státní lesy budou v projektu pokračovat až do roku 2019, hradecká radnice má smlouvu s úřadem práce do konce března příštího roku.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Záchraně nosorožců jsme mnohem blíž i díky Sudánovi, věří šéf zoo Rabas

Poslední samec severního bílého nosorožce Sudán

Přestože po smrti 45letého samce Sudána v keňské rezervaci Ol Pejeta zbývají na světě poslední dva nosorožci severní...

V Hronově chtějí referendum o nové radnici, přitom je už schválená

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Než novou radniční budovu, to raději nic. Tak se opozice v Hronově pokouší zhatit plány města na škatulata s několika...

Mosty v Hradci vypadají zespodu děsivě, podle správce je jejich stav dobrý

Nadjezd přes Gočárův okruh v Malšovicích.

Stav mostů na hradeckém silničním okruhu považuje správce za dobrý. Pouhý laik však musí při jejich prohlídce...

Najdete na iDNES.cz