Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé, kteří jsou už dlouho bez práce, mají šanci získat místo v lese

  13:50aktualizováno  13:50
Firmy, města i pracovní úřady si pochvalují veřejně prospěšné práce, které pomáhají dlouhodobě nezaměstnaným odrazit se ode dna a vytvořit si znovu pracovní návyky. Projekt kvitují zejména lesníci. Až do roku 2019 chtějí přijímat stále víc nezaměstnaných.

Práci v lesích najdou i lidé bez kvalifikace. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Likvidovat černé skládky, opravovat lesní cesty či pomáhat s drobnými pěstebními pracemi mohli letos lidé, kteří jsou dlouhodobě v evidenci úřadů práce. Nabídl jim to státní podnik Lesy České republiky (LČR), který má sídlo v Hradci Králové. Projekt se osvědčil a LČR by v něm rády pokračovaly až do roku 2019. Plánují, že rok od roku budou vždy najímat víc sezonních pracovníků.

„Dali jsme příležitost lidem, kteří se jí chopili. Někteří si našli stálé zaměstnání. Nám taková spolupráce ve finále přinesla řadu aktivit a výkonů, které by se jinak neuskutečnily,“ pochvaluje si projekt generální ředitel Lesů Daniel Szórád.

V následujícím roce do něj chce zapojit další lesní správy. Loni se ho zúčastnilo 46 správ a čtyři lesní závody.

V kraji letos přijali pomocníky v lesních správách Dvůr Králové nad Labem a Rychnov nad Kněžnou, jednoho klienta úřadu práce vzal semenářský ústav v Týništi nad Orlicí.

Řada lidí v lese nevydžela, vadila jim práce venku

„Celkem se zapojilo osm pracovníků,“ upřesňuje mluvčí Lesů Eva Jouklová. Podle ředitele Szóráda platí úměra, že čím blíž pohraničí, tím je zájem nezaměstnaných vyšší. Byť lesy nabídly za nekvalifikovanou práci slušné peníze, docházelo k až čtvrtinové fluktuaci.

„Problémy tvořily neomluvené absence, alkohol či návykové látky, ale také nechuť pracovat v lese, neboť jde o náročnou práci v různých klimatických podmínkách,“ uvedl Szórád. I přesto se podniku podařilo vytipovat vhodnou skupinu lidí.

„S těmi, kteří se osvědčili a kteří si mezitím nenašli trvalé zaměstnání, budeme rádi pokračovat i v následujících letech, protože jde o lidi, kteří se už zorientovali v terénu a také si vytvořili vazby na spolupracovníky,“ tvrdí ředitel.

Zatímco v letošním roce zaměstnali na území celé České republiky 170 lidí, do roku 2019 by rádi tento počet zvedli až na pět stovek.

Lesy České republiky však nejsou jedinou institucí, která v Královéhradeckém kraji takovou pomoc dlouhodobě nezaměstnaným nabízí.

„Lidí zapojených do projektu veřejně prospěšných prací je v regionu několik stovek, jejich počet se už bude blížit tisícovce. Zpětnou vazbu od nich máme pozitivní,“ říká ředitel krajského úřadu práce Martin Horák.

Zaměstnance na pomocné práce pracovní úřad posílá například správě a údržbě silnic či technickým službám.

„Naše technické služby každoročně zaměstnávají deset až patnáct uchazečů z úřadu práce. Do konce října u nás bylo při veřejně prospěšných pracích na pozici dělník na čištění města zaměstnáno čtrnáct lidí, od 1. listopadu jich pokračuje deset,“ říká mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.

Ideálním případem by podle Horáka bylo, kdyby pracovníci z takovéto činnosti přešli k nějakému stálému zaměstnavateli, ale to se bohužel často nestává.

Účastníci projektu maí větší šanci najít si místo

„Řada lidí má tendenci spíš tyto práce opakovat, což není úplně naší prioritou. Oproti těm, kteří jsou v naší evidenci dlouhodobě, třeba tři roky v kuse, však mají mnohem větší výhodu u možných zaměstnavatelů. Už jen proto, že si obnovili pracovní návyk a při veřejně prospěšných pracích získali nové dovednosti, například s motorovou pilou,“ vyzdvihuje důležitost takových projektů Horák.

Vliv na zaměstnávání dlouhodobě nezaměstnaných má i podpora ze sociálního fondu Evropské unie, který úřadům práce na tento projekt přispívá.

„Roste tím zájem zaměstnanců i zaměstnavatelů, pro které je výše podpory z naší strany velmi důležitá. S vyšší podporou si mohou dovolit dát zaměstnancům vyšší odměny a více je tak motivovat,“ popisuje ředitel úřadu práce.

Státní lesy budou v projektu pokračovat až do roku 2019, hradecká radnice má smlouvu s úřadem práce do konce března příštího roku.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Horská služba se potýká s neplatiči, cizinci bez pojištění dluží miliony

Horští záchranáři vynášejí z nepřístupného terénu v Jeseníkách u Bílé Opavy...

Záchranáři z horské služby ročně ošetří stovky cizinců bez správného cestovního pojištění. Zahraniční turisté u nich...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Znalci nedoporučili nový výslech zneužité dcery, soud tak muži snížil trest

Vazební věznice Hradec Králové

O dva roky nižší trest si napodruhé vyslechl u Krajského soudu v Hradci Králové M.O., který zneužil vlastní sedmiletou...

Najdete na iDNES.cz