Na operace budou pacienti kvůli úsporám nejspíš čekat déle. (Ilustrační snímek)

Na operace budou pacienti kvůli úsporám nejspíš čekat déle. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Nemocnice tíží čtvrtmiliarda dluhů, čekání na operace se protáhne

  • 2
Nemocnice spravované krajem se chystají na velmi těžký rok. Vlečou za sebou staré dluhy ve výši 250 milionů korun a pojišťovny jim letos dají méně peněz. Úspory se nejspíš dotknou i pacientů. Budou třeba delší čekací doby na operace.

Stát dostává krajské nemocnice na pokraj kolapsu. Pacienti budou nejspíš čekat déle na operace, někde mluví o propouštění. Krajští zastupitelé v pondělí nalili do nemocnic každoroční dotaci 176 milionů korun, ale ta stačit nebude. Ředitelé proto chystají krizový plán.

Financování nemocnic

Celková ztráta nemocnic kraje se blíží k 250 milionům korun, z toho loňský propad předběžně činí 50 milionů. Letos klesnou nemocnicím příjmy od pojišťoven o 100 milionů korun oproti předešlému roku, čeká se propad ve výši 200 milionů.

"Nová úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví je skutečně velmi restriktivní, vyžádá si spoustu škrtů na straně nákladů a dopadne zřejmě i na pacienty a zaměstnance," varuje ředitelka Oblastní nemocnice v Jičíně Dana Kracíková.

Jak se to konkrétně projeví v jičínském špitále?

"Budeme se snažit omezit zaměstnanecké benefity, místo přesčasové práce si lékaři budou brát náhradní volno. Teoreticky se to pak může dotknout čekacích dob na ambulancích nebo na operace. Oddělení zavírat nechceme. Jde spíš o to, abychom zajistili s menším počtem personálu efektivnější provoz," říká ředitelka Kracíková.

V nemocnici v Trutnově zatím nechtějí říct, zda se bude v čekárnách i u plánovaných výkonů čekat déle.

Kolik nemocnice dostanou:

  • Oblastní nemocnice Náchod 48,7 mil.
  • Oblastní nemocnice Trutnov 33,1 mil. Kč
  • Oblastní nemocnice Jičín 44,2 mil. Kč
  • Oblastní nemocnice Rychnov n. K.
    35,8 mil. Kč
  • Městská nemocnice Dvůr Králové n. L. 14,1 mil. Kč

"Budeme se snažit, aby se čekací doby neprodlužovaly. Zatím nevíme, kolik plánovaných výkonů, například endoprotéz, budou pojišťovny chtít," uvažuje náměstek ředitele Oblastní nemocnice v Trutnově Miroslav Nývlt.

Podle něj nebude zřejmě možné uspořit na personálu. Nemocnice chce tlačit hlavně na výběrová řízení pro nákupy léků a zdravotnického materiálu.

Nemocnice v Náchodě čeká propad až 55 milionů korun. "Zpožďováním operací se deficit nedá řešit. Pokud se nezmění úhradová vyhláška, pro řadu zařízení to bude znamenat ekonomickou likvidaci," uvedl ředitel náchodské nemocnice a prozatímní šéf zdravotnického holdingu Miroslav Vávra.

Loni ztráta činila 50 milionů, letos se čeká propad 200 milionů

Ředitelé nemocnic vyčíslili loňskou ztrátu předběžně kolem 50 milionů korun. V nejtíživější situaci je rychnovský špitál.

Letos nová úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví sníží oproti minulému roku nemocnicím příjmy o 100 milionů korun. Kvůli tomu se čeká propad kolem 200 milionů. Dozorčí rada zdravotnického holdingu uložila nemocnicím, aby ušetřily čtvrtinu.

Primáře broumovské nemocnice a krajského zastupitele za TOP 09 Miroslava Švábla překvapilo, že někde půjdou úspory na úkor personálu. "Jen to zvýší množství stížností na ošetřovatelskou péči, třeba vzhledem k hygieně pacientů. Sestry jsou už teď zavaleny nesmyslným papírováním," upozorňuje Švábl.

Podle něj se dá počítat s třemi scénáři: buď se nalijí do nemocnic další peníze, nebo kraj přistoupí k nepopulárním opatřením v omezování péče. Další možností je přeměna krajských špitálů v jeden.

V nemocnicích už začaly personální audity, které mají posoudit jednotlivé pozice zdravotníků.

"Od letoška platí personální vyhláška, takže počtem personálu bychom se zabývali i tak. Individuálně se zváží každý případ, v krajním případě by se to řešilo úbytkem pracovního místa, ale o plánované propouštění nepůjde. Mzdy by měly zůstat zachovány," uvedla předsedkyně krajské rady Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Eva Smolová, která pracuje v nemocnici v Náchodě.

Podle ní by se odbory ohradily proti snižování mezd a úbytku dovolené. Zatím se však počítá spíš s šetřením na benefitech pro zaměstnance. Například by se to dotklo odměn při pracovních jubileích, obnos by se dával jen při odchodu do důchodu. Mohla by se taky snížit částka, kterou nemocnice přispívá zaměstnancům na penzijní připojištění.

Dluhy musí dorovnávat kraj

S oddlužením nemocnic ze strany státu se nedá počítat. Kraj si u nemocnic objednává zdravotnické služby a případný propad bude muset dorovnat. Každý rok to činí částkou kolem 200 milionů.

Ušetřit se dá na centrálních nákupech, ale jen v jednotkách milionů korun. Kdyby špitály šetřily víc, znamenalo by to zhoršení dostupnosti a kvality péče. "Kraj se však v žádném případě nechystá omezovat zdravotní péči, či dokonce zavírat nemocnice," řekla krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková (ČSSD).

Nemocnice v Rychnově a Náchodě se dostávají vůči věřitelům opakovaně do insolvence. "Vzhledem k dotacím je insolvence vždy odvrácena. V současné době v ní nemocnice nejsou," uvedla radní Třešňáková.

Zastupitelé zatím schválili vyrovnávací platby za poskytování veřejné služby. "Těchto 176 milionů jde na zajištění urgentní péče a pohotovosti. Už dnes je však zřejmé, že částka nebude stačit," řekla radní Třešňáková. Výsledky hospodaření nemocnic ještě nejsou k dispozici. Jejich kumulovaná ztráta se blíží 250 milionům korun. Krajští zastupitelé se situací ve špitálech budou znovu zabývat v únoru.