Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jedno auto až pro dvanáct lidí. V Hradci budou po kolech sdílet i auta

  16:20aktualizováno  16:20
Sotva se v Hradci Králové uchytil projekt Rekola, už se rozjíždí další „sdílecí“ dopravní program. Má název Autonapůl a jde o takzvaný carsharing, tedy výrazně jednodušší i levnější půjčovnu aut.

Lidé si budou v Hradci zatím půjčovat fabii (ilustrační snímek). | foto: Škoda Auto

Pro začátek bude službu, kterou už znají v Brně, Praze, Plzni, Liberci a Ostravě, zajišťovat jen jedna fabie, avšak nadšenci jsou připraveni vozový park kdykoli rozšířit.

„Do dvou týdnů převezmeme po jednom autu pro Hradec i Pardubice, zamontujeme jednotku pro sdílení a v lednu rozjedeme ostrý provoz. V každém městě už také máme první zájemce,“ řekl Michal Šimoník, ředitel Autonapůl, podle kterého je služba výrazně lacinější než pořízení vlastního vozu pro lidi, kteří ročně nenajezdí více než 10 tisíc kilometrů a jedno sdílené auto podle něj nahradí až deset soukromých.

V projektu odpadají podpisy a papírování při každém vypůjčení, stačí jen jedna smlouva na úvod, kdy každý uživatel zaplatí kauci pět tisíc korun.

Pak už stačí na internetu nebo mobilu rezervovat auto, které odemkne čipová karta, a jezdit od 3,90 do 6,40 koruny za kilometr podle velikosti a stáří auta a zároveň od 12 do 32 korun za hodinu. V ceně je palivo, pojištění, opravy i údržba.

„Zatím v každém městě vždy jdeme do rizika a začínáme s menším počtem zájemců, ale ze zkušeností víme, že do několika měsíců jich bude víc a jak roste počet uživatelů, objednáváme i nová auta. V zavedených městech máme v průměru mezi deseti až dvanácti uživateli na jedno auto,“ pronesl Šimoník.

Autonapůl disponuje 30 vozy a má kolem 330 většinou stálých zákazníků, mezi kterými jsou i firmy.

Sdíleným autům vyšlapaly cestu růžové bicykly

„Naše služba se podobá autopůjčovně, ale kromě prvního setkání pak funguje samoobslužně. Lidé odjezdí, co potřebují, a jen jim pak přijde faktura,“ dodal Šimoník, podle kterého je společnost stále ještě ve ztrátě, ale cílem není zisk, ale spíš další rozšiřování.

Stejné motto by mohl mít jiný sdílecí program - Rekola. Růžové bicykly se v ulicích Hradce poprvé objevily letos v dubnu a jejich počet stále roste.

„V Hradci nyní máme 22 kol, jezdit budeme až do konce listopadu a do ulic je zase vypustíme až v březnu,“ řekla koordinátorka projektu pro Hradec Petra Dufková (více o projektu zde).

Zájemce o rekola se musí registrovat na internetových stránkách, stáhnout si aplikaci do chytrého telefonu a zaplatit měsíční poplatek 150 korun. Výhodou oproti většině evropských měst, kde již bikesharing funguje, je, že v Hradci se kola nemusejí vracet jen do předem určených stojanů.

„Od dubna máme asi 800 výpůjček. První sezona je vždy slabší. Uvidíme, jaký bude příští rok, ale určitě budeme pokračovat, protože v tom vidíme smysl,“ uzavřela Dufková.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Starostové větších měst v Hradeckém kraji chtějí obhájit svá křesla

Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec

Radnicím ve všech pěti okresních městech Královéhradeckého kraje mohou i po říjnových volbách šéfovat stejní lidé....

Najdete na iDNES.cz