Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Hradce se hlásí rekordní počet studentů, čekají je opravené koleje

  8:50aktualizováno  8:50
Rychlý rozvoj Univerzity Hradec Králové korunoval letos rekordní počet přihlášek. Do příštího akademického roku by chtělo nastoupit téměř 14 tisíc studentů. Část z nich budou čekat přes léto opravené koleje, příští rok začne s výstavbou sídla pro přírodovědeckou fakultu.

Areál Univerzity Hradec Králové (UHK). | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Nyní prochází rekonstrukcí Ústav sociální práce na Slezském Předměstí. "Postupně zateplujeme plášť celého objektu. Je to akce za 10 milionů korun, která začala v březnu a potáhne se až do příštího roku," říká kancléř hradecké univerzity Ondřej Tikovský.

Během léta se nového kabátu dočkají i koleje, opravou projdou další dva vchody. "Neopravené zbudou tři vchody ze sedmi. Součástí oprav bude úplná rekonstrukce bytového jádra a výměna elektrických rozvodů," upřesňuje kancléř. V říjnu se už studenti nastěhují do nového.

Univerzita Hradec Králové

v letošním roce hlásí rekordní zájem uchazečů. Pro příští akademický rok zatím přišlo 13 832 přihlášek a očekávají se ještě další na navazující magisterské a doktorské obory.
Loňský počet přihlášek je zatím překonán o 13 procent. Pro příští rok je schopna přijmout 3 244 studentů. Největší zájem je o bakalářské studium oboru management cestovního ruchu na fakultě informatiky a managementu.

Největší stavební akcí ale bude výstavba budovy přírodovědecké fakulty a dostavba kampusu u soutoku Labe s Orlicí. Univerzita už má stavební povolení a soutěž na dodavatele vyhlásí na podzim. "Ideálně za rok touto dobou bychom mohli začít stavět," říká Tikovský.

Své vlastní budovy se v budoucnu dočkají i humanitní obory, které v současnosti užívají budovy, jež má univerzita na předměstích. "Plánujeme si ponechat jen kampus, který budeme dostavovat, a historické budovy na náměstí Svobody, kde sídlí pedagogická a filosofická fakulta," říká.

Počet studentů v příštích letech už neporoste

Do nového pavilonu humanitních oborů se přestěhuje ústav sociální práce a další katedry, které jsou momentálně mimo centrum města, jako například katedra anglického jazyka a literatury.

"Budovu ale máme v plánu stavět až později, určitě se nezačne stavět v průběhu následujících třech let. Do té doby se určitě i promění představy o tom, jak přesně by měla být uspořádána a kterým pracovištím by měla sloužit," říká kancléř.

Naráží i na to, že trendem následujících let bude všeobecný úbytek studentů. "Kvůli celostátní politice počet studentů vysokých škol neporoste, bude se spíš snižovat. Dvacet let jsme pracovali na tom, abychom se stali pětifakultní univerzitou, což se nám povedlo, rozrostli jsme se dostatečně," míní Tikovský.

Na přírodní vědy přešlo část studentů z pedagogiky

Vrcholem byl loňský vznik přírodovědecké fakulty, na níž se přesunula část studentů, kteří původně studovali na pedagogické fakultě. "Je důležité, aby biolog měl diplom z přírodovědecké fakulty a ne nějaké jiné," vysvětluje Tikovský jeden z důvodů, proč univerzita o fakultu usilovala.

Její studenti budou mít po dostavění budovy špičkové vybavení. Nová fakulta hodlá v budoucnu některé obory specializovat. "Dojde k dílčím změnám názvu a zaměření. Je i možné, že některé obory budou v budoucnu sloučeny, abychom vytvořili obory, které budou plně perspektivní," vysvětluje kancléř.

Hradecká univerzita má i dobré zahraniční styky a její studenti mají velkou šanci vycestovat na zkušenou na partnerské univerzity. Stoupá také zájem cizinců o studium v Hradci.

"Ze všech šestadvaceti veřejných vysokých škol naše je mezi cizinci, kteří přijeli do České republiky studovat jako samoplátci, čtvrtá nejoblíbenější. Vybralo si nás deset procent z nich. Před námi je jen Univerzita Karlova, ČVUT a Ostravská univerzita v Ostravě," říká Tikovský. Škola po pádu Husajnova režimu navázala spolupráci s Irákem a přijala dva studenty. Po nich začali jezdit další.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Najdete na iDNES.cz