Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Hradce se hlásí rekordní počet studentů, čekají je opravené koleje

  8:50aktualizováno  8:50
Rychlý rozvoj Univerzity Hradec Králové korunoval letos rekordní počet přihlášek. Do příštího akademického roku by chtělo nastoupit téměř 14 tisíc studentů. Část z nich budou čekat přes léto opravené koleje, příští rok začne s výstavbou sídla pro přírodovědeckou fakultu.

Areál Univerzity Hradec Králové (UHK). | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Nyní prochází rekonstrukcí Ústav sociální práce na Slezském Předměstí. "Postupně zateplujeme plášť celého objektu. Je to akce za 10 milionů korun, která začala v březnu a potáhne se až do příštího roku," říká kancléř hradecké univerzity Ondřej Tikovský.

Během léta se nového kabátu dočkají i koleje, opravou projdou další dva vchody. "Neopravené zbudou tři vchody ze sedmi. Součástí oprav bude úplná rekonstrukce bytového jádra a výměna elektrických rozvodů," upřesňuje kancléř. V říjnu se už studenti nastěhují do nového.

Univerzita Hradec Králové

v letošním roce hlásí rekordní zájem uchazečů. Pro příští akademický rok zatím přišlo 13 832 přihlášek a očekávají se ještě další na navazující magisterské a doktorské obory.
Loňský počet přihlášek je zatím překonán o 13 procent. Pro příští rok je schopna přijmout 3 244 studentů. Největší zájem je o bakalářské studium oboru management cestovního ruchu na fakultě informatiky a managementu.

Největší stavební akcí ale bude výstavba budovy přírodovědecké fakulty a dostavba kampusu u soutoku Labe s Orlicí. Univerzita už má stavební povolení a soutěž na dodavatele vyhlásí na podzim. "Ideálně za rok touto dobou bychom mohli začít stavět," říká Tikovský.

Své vlastní budovy se v budoucnu dočkají i humanitní obory, které v současnosti užívají budovy, jež má univerzita na předměstích. "Plánujeme si ponechat jen kampus, který budeme dostavovat, a historické budovy na náměstí Svobody, kde sídlí pedagogická a filosofická fakulta," říká.

Počet studentů v příštích letech už neporoste

Do nového pavilonu humanitních oborů se přestěhuje ústav sociální práce a další katedry, které jsou momentálně mimo centrum města, jako například katedra anglického jazyka a literatury.

"Budovu ale máme v plánu stavět až později, určitě se nezačne stavět v průběhu následujících třech let. Do té doby se určitě i promění představy o tom, jak přesně by měla být uspořádána a kterým pracovištím by měla sloužit," říká kancléř.

Naráží i na to, že trendem následujících let bude všeobecný úbytek studentů. "Kvůli celostátní politice počet studentů vysokých škol neporoste, bude se spíš snižovat. Dvacet let jsme pracovali na tom, abychom se stali pětifakultní univerzitou, což se nám povedlo, rozrostli jsme se dostatečně," míní Tikovský.

Na přírodní vědy přešlo část studentů z pedagogiky

Vrcholem byl loňský vznik přírodovědecké fakulty, na níž se přesunula část studentů, kteří původně studovali na pedagogické fakultě. "Je důležité, aby biolog měl diplom z přírodovědecké fakulty a ne nějaké jiné," vysvětluje Tikovský jeden z důvodů, proč univerzita o fakultu usilovala.

Její studenti budou mít po dostavění budovy špičkové vybavení. Nová fakulta hodlá v budoucnu některé obory specializovat. "Dojde k dílčím změnám názvu a zaměření. Je i možné, že některé obory budou v budoucnu sloučeny, abychom vytvořili obory, které budou plně perspektivní," vysvětluje kancléř.

Hradecká univerzita má i dobré zahraniční styky a její studenti mají velkou šanci vycestovat na zkušenou na partnerské univerzity. Stoupá také zájem cizinců o studium v Hradci.

"Ze všech šestadvaceti veřejných vysokých škol naše je mezi cizinci, kteří přijeli do České republiky studovat jako samoplátci, čtvrtá nejoblíbenější. Vybralo si nás deset procent z nich. Před námi je jen Univerzita Karlova, ČVUT a Ostravská univerzita v Ostravě," říká Tikovský. Škola po pádu Husajnova režimu navázala spolupráci s Irákem a přijala dva studenty. Po nich začali jezdit další.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Nález pevnostní pekárny zpozdí stavbu parkovacího domu v centru Hradce

Odkrytá budova sloužila jako pekárna a skladiště mouky a pečiva. Hradečtí...

Mimořádné úspěchy přinesl archeologický výzkum na místě budoucího parkovacího domu v Gayerových kasárnách v centru...

Kuks chce překonat rekord návštěvnosti, novinkou je dřevěný glóbus

Kastelán Libor Švec ukazuje novinku na Kuksu - glóbus z konce 18. století.

Za týden se otevře barokní hospitál Kuks, který v posledních třech sezonách pokaždé navštívilo více než 100 tisíc...

Pohled na park byl k pláči, Týniště ho bude zkrášlovat po čtyři roky

Nemocné nebo překážející stromy v městském parku v Týništi nad Orlicí ustoupily...

Přestárlé a nemocné stromy v centrálním parku v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku nahradí nové dřeviny. Město už nechalo...

Advantage Consulting, s.r.o.
POSILA HR TÝMU

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 20 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz