Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Krkonoš přiletěl velký jeřáb popelavý. Je to senzace, tvrdí experti

  9:31aktualizováno  9:31
Ornitologové poprvé v historii zaznamenali v Krkonoších dlouhodobý výskyt jeřábů popelavých a hovoří o senzaci. Tito mohutní ptáci s rozpětím křídel přes dva metry dosud nad Krkonošemi pouze přelétali.

Na úpatí Krkonoš se před třemi týdny poprvé v historii zabydlel jeřáb popelavý. V celé republice jich je jen asi 30 párů (28.5.2105). | foto: Radek Drahný, KRNAP

Jeřáb popelavý se postavou podobá čápovi, není s ním ale příbuzný. „Je to nádherný pták, je větší než čáp, na výšku má okolo 120 centimetrů a rozpětí křídel dva metry dvacet. Takto ohromný pták snadno upoutá pozornost a navíc je slyšet, když se hlasově projevuje. Připomíná troubení trubky,“ říká Radek Drahný ze Správy Krkonošského národního parku (KRNAP).

Fotogalerie

Na úpatí Krkonoš na Trutnovsku ho správci pozorují už třetí týden.

„Je velká pravděpodobnost, že by se tu mohl chtít zahnízdit. Pro nás je to naprostý unikát, senzace roku, protože jeřáb popelavý není pták, který by se v Krkonoších v minulosti vyskytoval. V minulosti jsme je v oblasti sice pozorovali, ale jen, když tudy prolétali. Aby se tady zastavili a déle zůstávali na jednom místě, je v této oblasti něco nevídaného,“ pokračuje Drahný.

Ornitology z KRNAP na výskyt jeřábů v této lokalitě upozornil myslivec, který žije na nedaleké samotě.

Jeřáb popelavý

Teritoriem jeřába popelavého je především severovýchodní Evropa a Asie. Západní hranice rozšíření protíná Norsko, Dánsko a Německo, jeho hnízdiště v Čechách tvoří jihozápadní hranici rozšíření. Na východ se vyskytuje až téměř k Ochotskému moři, jižní hranice prochází severním Mongolskem. Izolovaná hnízdiště se nacházejí v Turecku a východní Číně. Hnízdo staví na zemi, většinou na ostrůvku suché půdy uprostřed mokřin. Migruje na zimoviště na jih, většinou na Blízký východ, některá má však i ve Španělsku a v Africe.

„Jeřáb popelavý je typický tím, že má na hlavě červenou skvrnu, jinak hlava a krk jsou černé s výrazným bílým pruhem. Jeho základní zbarvení je šedé,“ popisuje Drahný.

V Česku se jeřábi popelaví objevují teprve od konce 80. let. V současné době lze na území republiky hovořit asi o třiceti párech. Nejblíže Krkonoš jsou doloženi na Jizerské louce v Jizerských horách v Libereckém kraji.

Podle ornitologů ti krkonošští zřejmě patří k německé populaci. „Pozorovali jsme tady nejprve tři jedince a nedávno už jen dva. Vysvětlujeme si to tím, že přiletěl pár s mládětem, které se později osamostatnilo,“ říká Drahný. Jeřábi žijí v páru, podobně jako třeba labutě. Dožívají se až třiceti let.

Momentálně by se měl jeřáb vracet ze zimoviště na hnízdiště v severní Evropě. Když tady v Krkonoších najde vhodné podmínky, do Polska či Finska už nepoletí a zůstane tady.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Nález pevnostní pekárny zpozdí stavbu parkovacího domu v centru Hradce

Odkrytá budova sloužila jako pekárna a skladiště mouky a pečiva. Hradečtí...

Mimořádné úspěchy přinesl archeologický výzkum na místě budoucího parkovacího domu v Gayerových kasárnách v centru...

V Hronově chtějí referendum o nové radnici, přitom je už schválená

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Než novou radniční budovu, to raději nic. Tak se opozice v Hronově pokouší zhatit plány města na škatulata s několika...

Pec pod Sněžkou odloží parkovací dům ve Velké Úpě, přednost má terminál

Vizualizace parkovacího domu pro 350 aut ve Velké Úpě.

Pec pod Sněžkou zrušila tendr na parkovací dům pro více než 350 aut ve Velké Úpě pod Portáškami. Důvodem byly vysoké...

Najdete na iDNES.cz