Zatím není jasné, zda se vlci vrátí do Krkonoš natrvalo, či zůstane jen u podobných náhodných návštěv osamělých jedinců či malých skupinek. (ilustrační snímek)

Zatím není jasné, zda se vlci vrátí do Krkonoš natrvalo, či zůstane jen u podobných náhodných návštěv osamělých jedinců či malých skupinek. (ilustrační snímek) | foto: Filip Chludil, iDNES.cz

Do Krkonoš zavítala skupinka vlků. Odborníci čekají, zda se tu usadí

  • 113
Ve východních Krkonoších se toulá pětičlenná skupinka vlků. "Naši zoologové ověřili rozhovorem s pozorovateli, že se s vysokou pravděpodobností skutečně jednalo o skupinku těchto kriticky ohrožených zvířat," sdělil mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Poslední krkonošský vlk byl zastřelen před 170 lety.

"Jeden z prvních 'průzkumníků' se k nám vydal, opět do východních Krkonoš, v podzimních měsících roku 2011. A tentokrát se zdá, že byla návštěva početnější," sdělil zoolog Správy KRNAP Jiří Flousek.

Doplnil, že při hustotě osídlení a návštěvnosti Krkonoš by tomu  ještě před dvěma lety nevěřil. "Vypadá to ale, že se naděje stala skutečností," doplnil zoolog.

Nedávný návrat vlků do relativně nedaleké Lužice dával naději, že šelmy brzo zavítají i do našich nejvyšších hor (o návratu vlků do Lužice více čtěte zde).

Zatím není jasné, zda se vlci vrátí do Krkonoš natrvalo, nebo zůstane jen u podobných náhodných návštěv osamělých jedinců či malých skupinek. Jisté však je, že lidé se rozhodně nemají čeho obávat.

Chovatelé by dostali náhradu škody za potrhaná zvířata

"Chovatelé, kterým by vlci způsobili škodu na zvířatech, mají ze zákona právo na náhradu škody. A raději než Červenou Karkulku bratří Grimmů doporučuji těm, kdo chtějí něco vědět o vlcích, číst knížku Farleyho Mowatta Nedělejte poplach," připomněl ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

Vlci tvořili až do poloviny 19. století podle Drahného nedílnou součást krkonošské fauny a fungovali jako přirození regulátoři stavů zvěře, ale i menších predátorů. V roce 1400 se uvádí hojný výskyt vlků v Obřím dole, s postupující kolonizací hor ovšem vlků ubývalo.

V 17. století uvádí setkání s vlkem několik pocestných přecházejících Krkonoše.

Poslední vlk byl na české straně skolen v roce 1842 a na severní, slezské, v roce 1810. Později k nám podle mluvčího KRNAP přebíhali vlci v zimě z východu z Polska, Beskyd a Karpat.

Po druhé světové válce byla tu a tam hlášena pozorování vlků, ovšem vesměs šlo spíše o záměnu se zatoulanými či zdivočelými psy.