Obce získají o miliony korun víc. (Ilustrační snímek)

Obce získají o miliony korun víc. (Ilustrační snímek) | foto: Lukáš Procházka, MAFRA

Do rozpočtů měst přitekly miliony navíc, opraví více silnic a škol

  • 1
Díky novému rozdělování daní získají města v Královéhradeckém kraji navíc desítky milionů korun. Kraj si dokonce polepší o více než 100 milionů korun. Peníze většinou půjdou do oprav silnic, škol i do rezerv na horší časy.

Když zastupitelé Královéhradeckého kraje loni v prosinci schvalovali rozpočet na letošní rok, slíbili, že v následujících několika letech chtějí krajskou kasu naplnit i půldruhou miliardou korun z Evropské unie.

Z ní by měla víc jak polovina padnout na opravu zdevastovaných krajských silnic. Zároveň kraj přemýšlel, kde sežene peníze na vlastní podíl v těchto projektech.

Radost proto šéfům kraje udělalo upřesnění daňových příjmů kraje za uplynulý rok. Ty jsou nakonec o 102 milionů korun vyšší, než hejtmanství v původním rozpočtu počítalo.

"Z větší části půjde tato částka do rezervy roku 2014. Dále po diskusi s radními posílíme rozpočet jejich kapitol. Posílení odhaduji od 20 do 25 milionů korun," přibližuje využití peněz hejtman Lubomír Franc.

Miliony do rozpočtu stát přisype i městům. Například radnice Hradce Králové původně počítala s daňovými příjmy ve výši 1,32 miliardy korun. I její kasa se však dodatečně naplní o dalších několik desítek milionů.

Zelenou dostanou projekty pod čarou

"Přesný výsledek ještě neznáme, protože účetnictví je stále otevřené a nejsou zaúčtované všechny položky. Ale mohu prozradit, že výtěžek bude určitě vyšší, než jsme předpokládali a zřejmě i ve srovnání s minulými léty," říká mluvčí tamního magistrátu Magdaléna Vlčková. V roce 2012 dosahovaly daňové příjmy Hradce výše 1,32 miliardy, rok předtím 1,23 miliardy korun.

O tom, kam dají svých téměř 16 milionů, které na daňových příjmech "vydělají", budou ještě rozhodovat zastupitelé v Jičíně. Podle tamní mluvčí Magdalény Doležalové už ale jisté představy mají.

"Peníze se mohou využít na projekty, které zůstaly takzvaně pod čarou, což jsou třeba rekonstrukce některých chodníků, střech škol a podobně. Další variantou může být rychlejší doplacení některých stavebních akcí, které jsou rozloženy na více let. O způsobu využití rozhodne zastupitelstvo na svém únorovém zasedání," řekla Doležalová.

Rezerva pro případ havárie

Zastupitelé třetího největšího města v kraji Náchoda sice budou rozpočet na letošní rok schvalovat až 17. února, o kolik peněz víc v rozdílu daňových příjmů jim do kasy přiteče, ale vědí. Polepší si o 15 milionů korun.

"Jako každé město si snažíme vytvářet rezervu pro případ nějaké havárie nebo jiné neočekávané události. Do ní proto tyto peníze uložíme," vykládá náchodský starosta Jan Birke. Náchod letos hodlá proinvestovat celkem 140 milionů, loni do investic pustil ještě o 20 milionů víc. "Stejně jako loni i letos budeme investovat bez koruny úvěru," slibuje starosta.

Novela zákona o rozpočtovém určení daní má stanovit příjmy obcí tak, aby se snížil současný diskriminační rozdíl příjmů na obyvatele mezi "nejchudšími" a "nejbohatšími" obcemi.

Polepšit by si tak měly všechny obce kromě čtyř největších měst v České republice. Výnos na jednoho obyvatele by se ale dle ministerské tabulky měl výrazně zvednout jen u těch nejmenších obcí.