"Lidé se mě teď každý den ptají, jestli jim neuteču, když mě budou volit. A já jim slibuju, že neuteču, zůstanu tady," říká starosta Náchoda Jan Birke (na fotografii třetí zprava).

"Lidé se mě teď každý den ptají, jestli jim neuteču, když mě budou volit. A já jim slibuju, že neuteču, zůstanu tady," říká starosta Náchoda Jan Birke (na fotografii třetí zprava). | foto: MěÚ Náchod

Do Sněmovny chtějí starostové i radní. Více funkcí zvládneme, tvrdí

  • 4
Na kandidátkách do předčasných voleb v Královéhradeckém kraji jsou i lidé, kteří už nyní vykonávají zodpovědné, slušně placené, ale také časově náročné veřejné funkce. Podaří se jim v případě zvolení skloubit poslancování se starostováním či šéfováním jiné instituci?

Nebo se nějaké funkce vzdají? Takové otázky budou už za týden vířit hlavou některým starostům, krajským zastupitelům, radním či náměstkům, kteří v Královéhradeckém kraji kandidují do předčasných voleb do Sněmovny.

Pokud usednou do poslaneckých lavic, na své původní funkce budou mít logicky méně času, a hrozí tak, že je budou chtě nechtě zanedbávat.

Ideálním příkladem kandidáta, který se možná už za pár dní bude muset "rozpůlit", či dokonce "rozčtvrtit", je starosta Náchoda Jan Birke. Šéf radnice třetího největšího města v kraji, krajský zastupitel a zároveň předseda česko-čínské komory je čtyřkou na kandidátce ČSSD, a tak má poměrně dobrou šanci do parlamentu projít.

Zvládne i poté vést město na sto procent a zároveň rozhodovat o důležitých záležitostech státu?

Sám Birke má jasno: starostování se vzdát nehodlá. "Jako starosta už tři roky jezdím dvakrát až třikrát týdně do Prahy. Pokud pojedu jako poslanec podle týdenních cyklů, tak jak sněmovna zasedá, paradoxně budu v Náchodě víc než dosud," tvrdí sociální demokrat.

Podle Birkeho je důležité, že má za sebou lidi, na které se může spolehnout.

 "Máme skvěle fungující úřad, který už má zaběhnuté určité procesy, a proto bych neměl problém zvládat ještě funkci poslance. Navíc si nemůžu dovolit zanedbávat město, ve kterém žiju a kde bych potom potkával lidi, kteří by mi vyčítali, že sedím jedním zadkem na třech židlích. Já opravdu nejsem sběratelem funkcí," vysvětluje Birke, jenž nemíní opustit ani post šéfa česko-čínské komory.

Někteří budou muset post obětovat

To jiní tak jasno nemají. Těžké rozhodování možná čeká dva hradecké náměstky primátora. Z druhého místa na kandidátce lidovců se o hlasy voličů uchází Anna Maclová, bez šance není na čtvrtém místě kandidátky TOP 09 ani Jindřich Vedlich.

"Byla by to velmi složitá situace. Do komunálních voleb bych se to pokusil vydržet a po nich bych se rozhodl jak dál. Problém kumulace funkcí vidím hlavně v případě, když jste navíc ještě v různých komisích, výborech nebo představenstvech. To už pak zvládnutelné opravdu není," uznává Vedlich.

Velkým počtem veřejně činných osobností vyniká kandidátka KDU-ČSL. Na listině lze najít hned pět starostů, jednoho místostarostu a čtyři krajské zastupitele. Jedním z posledně jmenovaných je právě náměstkyně primátora Anna Maclová. Je přesvědčená, že přibrat k současným funkcím ještě poslancování už by bylo moc.

"Nezbývalo by mi nic jiného, než se vzdát funkce krajské zastupitelky. Co se týče vedení města, tam mám teď plné ruce práce a minimálně do konce volebního období bych zůstala. Zatím ale čekám, jak to ve volbách dopadne, a pak se uvidí," říká Maclová.

Podle politologa je problém dvojpost starosta-poslanec

Podle politologa z Univerzity Karlovy Kamila Švece je problematické hlavně spojení funkcí starosty a poslance. Na kandidátkách je podle něj tolik starostů především proto, že strany měly kvůli předčasným volbám jen málo času vybrat jiné kandidáty, a proto raději sáhly po známých a osvědčených jménech.

"Když někdo vykonává funkci starosty, bere za to taky starostovský plat, který odpovídá jednomu celému pracovnímu úvazku. V okamžiku, kdy se stane ještě navíc poslancem, což rozhodně není jednoduché zaměstnání, už by musel pracovat obrovské množství hodin, jinak by nemohl obě povolání plnohodnotně vykonávat. Logicky pak dochází k tomu, že práce někde stojí. Typickým příkladem je Michal Hašek, který má tolik funkcí, že je stejně všechny nevykonává a v poslanecké sněmovně je největším absentérem," zmiňuje Švec sociálního demokrata, který je zároveň mimo jiné i šéfem Asociace krajů.

Hradecký krajský zastupitel a předseda lidovců Pavel Bělobrádek je přesvědčený, že by si měl každý sám určit, zda je schopný více než jednu důležitou pozici zvládat.

"Je rozdíl, jestli jste starostou malé obce, nebo náměstkem primátora. Jako řadový krajský zastupitel bych neměl problém to skloubit. Také je rozdíl, jestli sídlíte v Hradci, nebo v Broumově," uvažuje.

Starostové jsou také ve srovnání s krajskými zastupiteli ještě více spjati s městem, kde pracují. Mají zde rodiny a přátele a odloučení kvůli práci poslance pro ně může být složité.

"Lidé se mě teď každý den ptají, jestli jim neuteču, když mě budou volit. A já jim slibuju, že neuteču, zůstanu tady, protože od rozdělané práce se neodchází. Já vlastně ani nemám žádný jiný koníček než tu práci. Je to na úkor rodiny a mých koníčků, už nenajdu ani čas na svůj oblíbený hokej, který jsem hrával," říká starosta Birke.

Podle politiků má propojení komunální politiky a poslaneckého křesla během jednoho volebního období i své výhody.

"Je spousta zákonů, o kterých jako zástupci samosprávy víme, že se musí změnit, například zákon o veřejných financích je pro mě jako investičního náměstka absolutně nedokonalý. Zákonů, které mají vliv na komunální sféru, je celá řada," upozorňuje Vedlich.