Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V zoo pochytali pelikány, při honu ošetřovatelé využili čluny i sítě

  16:05aktualizováno  16:05
Africké safari ve dvorské zoo už zeje prázdnotou. Jako poslední se do zimovišť přestěhovali pelikáni. Ošetřovatelé více než třicet ptáků s mohutným zobákem chytili během hodiny. Pracovníci zoo při tom využili člun a poprvé také záchytnou síť.

Ošetřovatelům dvorské zoologické zahrady se podařilo odchytit všech 36 pelikánů z venkovních výběhů a transportovat je do zimovišť, kde přivedou na svět mláďata.

Fotogalerie

Pelikáni afričtí, skvrnozobí, kadařeví a bílí strávili na dvou vodních nádržích celé léto. Zatímco při odchytu z rybníka v pěší části zoo ošetřovatelé nahnali ptáky do rohu, kde je poté bez problémů zajistili, u vodní nádrže v safari museli zvolit jinou strategii.

Dvacetičlenná skupina se rozdělila na dva týmy, jeden sestupoval k rybníku ze stráně, druhý naproti po cestě, po které jezdí automobily do safari. K hejnu směřovaly po vodě dva čluny s posádkou v neoprénových oblecích, ptáky naháněli do záchytné sítě natažené mezi stromy.

Novinka, kterou chovatelé poprvé vyzkoušeli, však neměla příliš velký úspěch. V síti uvízli pouze tři jedinci, zbytek se rozutekl do lesa a na louku. „Pelikáni poznali, že je chceme do sítě chytnout, a byli na to připravení,“ konstatoval zoolog Michal Podhrázský.

Ve vodě mají navrch, ale proti přesile byli bez šance

Ve vodě mají ptáci nad lidmi jasně navrch, ale také na zemi se dokážou překvapivě rychle pohybovat. Přestože mají od mládí upravená křídla, aby nemohli létat, na krátkou vzdálenost dokážou ze svahu popoletět i několik metrů. Proti lidské přesile však neměli šanci.

Zima v zoo

  • Už během října ošetřovatelé „vystěhovali“ z Afrického safari Josefa Vágnera dvě stovky antilop, zeber, vodušek a dalších kopytníků.
  • Zimní měsíce přečkají v zimovištích rozmístěných v různých částech zoologické zahrady. Klasické safari ukončilo provoz začátkem října. Brány lvího safari se zavřely začátkem listopadu.
  • Zoo už dva měsíce před koncem roku překonala loňskou návštěvnost 464 tisíc lidí.

Pracovníci zahrady až 13 kilogramů vážící opeřence v rukách přenesli do přívěsu, hned poté putovali na zimoviště. Přitom je odborníci zkontrolovali, zda neutrpěli žádné zranění. Tentokrát se odchyt obešel bez problémů.

„Měli jsme pelikána, který se v lese rozletěl, narazil do stromu a zůstal ležet na zemi. Naštěstí to pak rozchodil. Chceme se ale takovýmto situacím vyhnout,“ dodal zoolog. Velkou veterinární prohlídku ptáci absolvují na jaře po hnízdění.

Zimu stráví v zázemí, kde se budou pářit, a na jaře přivedou na svět mláďata. „Budou v pavilonu mimo návštěvnickou část zoo, kde je teplo a kde mají připravené bazénky. Na rybníky se vrátí zase na jaře,“ uvedla mluvčí zahrady Simona Jiřičková.

Dvorská zoo patří mezi největší chovatele pelikánů na světě, v roce 2013 se zde povedlo odchovat rekordních 32 mláďat.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz