Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Dvorská zoo získala drily, ohrožené primáty s černou tváří

  9:10aktualizováno  9:10
Do Zoo Dvůr Králové dorazil vzácný náklad. Vedle lvů je další letošní horkou novinkou zahrady skupina sedmi drilů černolících. Tito primáti jsou ve volné přírodě ohroženým druhem, v Evropě se chová jen 80 jedinců. V Česku je Dvůr jedinou zahradou, kde je nyní lidé uvidí.

„Naše zoo se rozrostla o ojedinělou skupinu, v níž se tolerují dva samci. Jinak je obvyklé chovat pouze jednoho samce ve skupině kvůli jejich dominanci a agresivitě vůči jiným samcům,“ prozradil kurátor primátů královédvorské zoo Michal Podhrázský.

Fotogalerie

Hned jak chovatelé skupinu vypustili do výběhu, bylo jasné, že vládcem je samec Chepo, který je o trochu větší než druhý samec Ricardo. Obě samice, Kumasi a Kebale, přicestovaly s mláďaty, rovněž samičkami, pevně přitisknutými na břiše.

„Posledním ze skupiny je mladý samec Takamanda, který se okamžitě po příjezdu pustil do připravených mrkví a prozkoumávání nového domova,“ popsal vedoucí komunikace a mezinárodních projektů dvorské zoo Jan Stejskal. 

Zoo připravuje venkovní výběh

Skupinu přivezli z Frankfurtu a umístili ji do bývalého pavilonu lvů (o novém lvím safari čtěte zde), který musela zoo pro chov drilů upravit. Návštěvníci je už teď mohou vidět ve vnitřní expozici.

Dril

  • Dril je primátem z čeledi kočkodanovitých. Je charakteristický úzkým nosem v sytě černé tváři a v dospělosti i strašidelným výrazem.
  • Svým zjevem připomíná masky černé Afriky. Samci bývají velcí zhruba 80 cm a váží přibližně 30 kg, samice jsou přibližně poloviční.
  • Drilové mají ve tvářích speciální lícní vaky, do kterých si ukládají potravu. Jsou to všežravci, ale rostlinná složka v jejich stravě převažuje.

„Úpravy venkovního výběhu budou trvat ještě přibližně měsíc, poté do něj návštěvníci nahlédnou jak ze země, tak z vyvýšené vyhlídky od nově vybudovaného lvího safari,“ řekl Stejskal.

Ve volné přírodě žije dril hlavně v lesích na pobřeží stojatých vod, v kopcích do 1000 metrů nad mořem a také v krajinné mozaice lesů a savan.

„Je přímo ohrožen vyhubením, protože jeho hlavní oblast výskytu byla silně odlesněna a je také hojně loven kvůli masu, a to často po celých tlupách,“ dodal Stejskal.

Počet zvířat ve volné přírodě se odhaduje na několik tisíc jedinců. Žijí na poměrně malém území v hraniční oblasti Kamerunu a Nigérie a na ostrově Bioko.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Starostové větších měst v Hradeckém kraji chtějí obhájit svá křesla

Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec

Radnicím ve všech pěti okresních městech Královéhradeckého kraje mohou i po říjnových volbách šéfovat stejní lidé....

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz