Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do zoo ve Dvoře přišlo méně lidí, safari autem si ale vedení pochvaluje

  16:02aktualizováno  16:02
Do zoo ve Dvoře Králové nad Labem přišlo od června do začátku října přes 270 tisíc lidí. Za vyšší vstupné než loni měli poprvé možnost projet safari vlastním autem. Ne všichni toho využili a slyšet byli i kritici novinky. Vedení zahrady si ale projekt pochvaluje, i když od začátku roku ubyla asi desetina návštěvníků.

Safari ve Dvoře Králové nad Labem z vlastního auta | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Přesně srovnat čísla s loňskou letní sezonou, kdy bylo safari jako součást běžné prohlídky přístupné safaribusem nebo pěšky, nelze. K dispozici jsou jen čísla za kvartály, autosafari ale startovalo v červnu a zavíralo se začátkem října.

"Celková návštěvnost od začátku roku je teď necelých 400 tisíc, loni jsme měli touto dobou asi 439 tisíc," sdělila ředitelka zahrady Dana Holečková.

S poklesem návštěvnosti se podle ní počítalo, dokonce byl prý žádoucí. "Měli jsme strach, aby nebyl problém se zvířaty a organizačně jsme to zvládli," vysvětlila ředitelka.

Fotogalerie

Ačkoli její kritici nedávno na krajský úřad donesli petici za odvolání, na stranu Holečkové se staví i oslovení členové představenstva zahrady, jejímž zřizovatelem je kraj.

"Se sezonou jsem vcelku spokojen. Pokles návštěvníků souvisí s krizí. Lidé nemají peníze na zbytné věci, když se jim nedostává na léky," míní předseda představenstva Marian Slodičák.

"Budeme se samozřejmě snažit, aby příští rok přišlo více lidí. Ale hospodaření bude vyrovnané, tržby máme vyšší o šest nebo sedm milionů, zase máme nižší dotace," naznačila ředitelka.

O podobě vstupného se opět bude diskutovat

O vyšší tržby se postaralo výrazně vyšší vstupné, které platili zájemci o pohled na divoká zvířata z vlastního auta. Původně se mělo platit jednotné vstupné, zástupci kraje v představenstvu zahrady si ale vymohli rozdělení. (více o tomto sporu čtěte zde)

Kdo nechtěl autem do safari, mohl jít jen pěšky do zoo. Tito lidé ale podle Holečkové odcházeli méně spokojení, protože pěší okruh se zmenšil. A nebo si dokupovali safari, které ale mohli absolvovat už jen autobusem výrazně rychleji, než autem.

Právě tuto záležitost chce pro příští sezonu vyřešit náměstek hejtmana Josef Táborský, který jednotné vstupné před sezonou kritizoval. "Projekt se vcelku dobře rozjel, ale jsou ještě věci k řešení. Třeba řádně zabezpečená prohlídka autobusem," řekl Táborský.

Fakt, že se propadla návštěvnost, nepovažuje za drama, kvůli krizi k tomu podle něj došlo i v jiných zahradách.

Příští rok chce ale Táborský znovu usilovat o to, aby vstupné bylo oddělené. Ředitelka Holečková by si přitom přála jednotné, aby nedocházelo k nedorozuměním, co návštěvníci za své peníze uvidí. Před příští letní sezonou tak představenstvo čeká ještě dlouhá debata.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Megaskluzavka přilákala stovky návštěvníků, 300 metrů po zadku zkusila i redaktorka

Stovky návštěvníků se svezly na tři sta metrů dlouhé megaskluzavce v Hradci...

Tři sta metrů dlouhé svezení na vodní megaskluzavce si v neděli nenechalo ujít v Hradci Kálové několik stovek...

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Najdete na iDNES.cz