Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé spali v podloubí i na lavičkách, aby upozornili na život bezdomovců

  19:20aktualizováno  19:20
Vzdát se na jednu noc pohodlí domova a teplou postel vyměnit za spaní ve spacáku. K tomu se v noci na pátek odhodlalo pět desítek nadšenců, zejména studentů středních škol. Ve Dvoře Králové se podruhé konal happening Noc venku, jehož cílem je upozornit na problematiku bezdomovectví.

V netradiční bivak se proměnilo náměstí Václava Hanky. Těla „bezdomovců“ zachumlaná do spacích pytlů obsypala podloubí kina, lavičky a dlažbu vystlanou papírovými kartony. Odolnější jedinci si vyrobili provizorní kryt, někteří se před hustým deštěm schovali do velkého stanu.

Fotogalerie

„Měl jsem zimní spacák a z kartonu jsem si udělal převis. Bylo to docela pohodlné,“ poznamenal Jan Tichý, jinak profesí geodet, který ráno zamířil rovnou do práce. Většinu osazenstva ale tvořili studenti středních škol, hlavně královédvorské Střední školy informatiky a služeb.

Po čtvrtečním maratonu přednášek, besed a filmových projekcí na téma bezdomovectví v Hankově domě šli spát zhruba o půlnoci. „Sice pršelo, ale zima mi nebyla. Umím si představit, jaké to je spát na ulici, ale moc si to představovat nechci. Pro nikoho to nemůže být příjemné,“ řekl osmnáctiletý Pavel Šesták.

V pátek před rozedněním už byli všichni na nohou. Pod širým nebem posnídali koblihy, horký čaj a gulášovou polévku.

Noc venku

  • Příští rok by se akce měla do Dvora opět vrátit. „Chtěli bychom ji znovu uspořádat už jen kvůli tomu, že se díky tomu podaří vybrat trvanlivé potraviny pro bezdomovce na celý rok,“ potvrdila ředitelka dvorské Pečovatelské služby Marcela Hauke.
  • Projekt spaní venku vznikl v Anglii. V 70. letech s tím začaly skupiny studentů, kterým nebyl lhostejný osud lidí bez domova. Postupně se akce rozšířila do Londýna, Oxfordu, Cambridge a dalších měst.
  • V České republice se konala počtvrté, letos se do projektu zapojilo 18 českých a slovenských měst. První česká Noc venku se uskutečnila v listopadu 2012 v Ostravě.

Přestože studenti nemuseli nikam spěchat, ve škole totiž za účast na happeningu dostali volno, velkokapacitní stan se rychle vylidnil. Odcházeli se smíšenými pocity.

„Bezdomovci většinou nemají ani spacák“

„Venku jsem naposledy spal jako skaut na táboře, tohle ale mělo jinou atmosféru. Bylo to pro mě poučné. Bezdomovci většinou nemají spacák a vybavení jako my, musí to pro ně být mnohem těžší,“ sdělil Jakub Kláze, jenž navštěvuje Gymnázium v Hostinném.

Vstupným na akci byly trvanlivé potraviny. Letos organizátoři vybrali pro bezdomovce více než 1200 kusů, například instantních těstovin, polévek a konzerv.

Potraviny si pořádající Pečovatelská služba, která ve městě provozuje azylový dům a noclehárnu, rozdělí s trutnovským RIAPSem. „Vstupné“ pomůže opravdovým lidem bez přístřeší.

V loňském roce se Noci venku ve Dvoře Králové zúčastnilo 200 lidí, certifikát spáče získalo 54 z nich.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Najdete na iDNES.cz