Chléb čerstvě upečený v tradiční peci ve skanzenu v Krňovicích.

Chléb čerstvě upečený v tradiční peci ve skanzenu v Krňovicích. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Domácí chléb čerstvě vytažený z pece přilákal do skanzenu desítky lidí

  • 0
Podorlickým skanzenem v Krňovicích celou sobotu voněl kvásek a čerstvě upečený chléb, který lákal desítky lidí na ukázku tradičního vesnického hospodaření. K němu nesměly chybět škvarky ani domácí koláče od pravé selky.

Před polednem už bylo v chalupě vše připraveno na první várku chlebů. Organizátorka Irena Zárubová připravila ve velkém lavoru těsto na několik bochníků podle tradičního receptu. Že pořádně promíchat těsto na několik bochníků je fuška, se přesvědčilo i několik dobrovolníků.

Irena Zárubová ukazuje pečení chleba v krňovickém skanzenu.

"Je to tradiční receptura. Sice je to chleba z kvasnic, ty se u nás ale používají už dlouho. Chléb je jinak z pšeničné mouky. Těsto se musí zpracovávat minimálně půl hodiny, aby se zaktivoval lepek. Půl až tři čtvrtě hodiny kyne v první nádobě a pak ještě na ošatkách, odkud se už vyklápí na lopatu," popsala postup Zárubová.

Její manžel mezitím připravoval pec. "Zatápěl jsem už ve tři ráno, abychom mohli začít sázet brzo," řekl Václav Záruba poté, co dal péct první pecny. Bylo přesně za deset minut poledne, příprava pece mu trvala přes osm hodin.

Čerstvý chléb šel na dračku

Po vytopení musel Václav Záruba celou pec pečlivě vymést. "Díky teplotě všechno vyhoří a v peci nezůstanou žádné saze. Veškerý popel a uhlíky pak musím vymést a pec zachladit vodou," vysvětlil.

Akce ve skanzenu

Sobotní Hospodaření na vsi bylo poslední prázdninovou akcí v Krňovicích, další bude až v září s řemeslníky. Poslední letošní akcí budou prosincové Vánoce na statku.

Poté, co do rozpálené pece chrstl několik hrnků vody a vymetl zbytek popele, naskládal do výhně první várku bochníků. V chalupě nebylo k hnutí, návštěvníci obklopili Zárubu ze všech stran, aby viděli, jak pomoučené bochníky mizí v útrobách pece.

"První várka se bude péct půl hodiny, druhá už zhruba čtyřicet minut, protože pec už trochu vychladne. Dá se péct až čtyřikrát," řekl Záruba. V dřívějších dobách se právě kvůli časové náročnosti při přípravě peci pekl chléb na týden i více dopředu.

Po slabé půlhodince se vůně čerstvě upečeného chleba linula až ke vstupu do skanzenu. U pece se znovu vytvořila fronta, každý byl zvědavý, jak budou podomácku vyrobené chleby vypadat. Zárubová, která mezitím připravila druhou várku, rozkrajovala horké bochníky na ochutnání. Chutnal výtečně, jeho křupavá kůrka se s těmi supermarketovými nedá srovnat.