Hradec se pře s krajem kvůli podobě přístavby domova pro seniory

  19:11aktualizováno  19:11
Hradec Králové se pře s hejtmanstvím o podobu přístavby k domovu pro seniory na Novém Hradci Králové. Město dalo kraji k dispozici pozemek, ale nelíbí se mu studie objektu. Výbor pro územní plánování a rozvoj města královéhradeckého zastupitelstva chce studii změnit.

Domov důchodců v Hradci Králové | foto: Ondřej Littera

„Jde o území o vysoké urbanistické hodnotě, takže výbor konstatuje, že návrh je z hlediska prostorového a hmotového uspořádání nevhodný pro dané území ve vztahu ke stávají okolní zástavbě. Výbor doporučuje zpracovat variantní řešení hmotového uspořádání,“ cituje z usnesení výboru jeho předseda Rostislav Jireš (ČSSD), který označil debatu mezi zástupci města a kraje o budoucí podobě dominanty Nového Hradce jako dlouhou a hektickou.

Za kraj na ní byl náměstek hejtmana pro sociální věci Vladimír Derner (KDU-ČSL). „Máme podrobně rozpracovanou architektonickou studii. Základní rysy jsou dané, při dalším projektování jsou však možné úpravy. Pokud město nemá pro toto území regulační plán ani územní studii a dostane regulativy, které jsme splnili, je to diskuze spíše filozofická,“ prohlásil Derner.

Městu se nelíbí, že kraj projekt od začátku průběžně nekonzultoval s odborem hlavního architekta.

„Projektanti předložili studii ve vysokém stupni rozpracovanosti. Je trochu škoda, že kraj nepostupoval, jak je běžné u přípravy staveb tohoto charakteru, a průběžně nekonzultoval, ale to se určitě dá napravit. Na jednání byla vidět oboustranná vůle k dohodě,“ říká končící náměstek primátora pro investice Jindřich Vedlich (Slušná politika a Hradečtí patrioti). 

Zástupům města se nelíbí nejen podoba přístavby a její zasazení do okolí, problémy vidí i v dopravě a odvodnění. Kraj prý měl předložit víc variant.

Dohoda vždycky znamená ústupek

„Mrzela nás forma, jak to bylo předloženo, v jedné konkrétní variantě bez dalších možností. Jako architekta mě překvapilo, že kraj neudělal architektonickou soutěž. Za jedny peníze mohlo být více variant. Argument, že je to specifická záležitost, neberu. Soudcoval jsem u staveb, které měly složitější zadání. Nelíbí se mi hmotově prostorová struktura. Co bylo předloženo, se chová bez pokory. Nechceme jako výbor bránit přestavbě. Jde nám o citlivější způsob řešení,“ míní hradecký architekt a člen výboru pro územní plánování František Křelina.

Domov pro seniory

Kraj chce na Novém Hradci Králové rozšířit počet lůžek s vysokou mírou závislosti. V jedno a dvoulůžkových pokojích jich má být 188. Studie předpokládá cenu 490 milionů bez započtení DPH. Kromě stavby nové budovy se počítá s úpravou stávajících prostor, zkapacitněním kuchyně, úpravou propojovacích krčků mezi budovami, ale také novými parkovacími místy.

„Jde o zvyklosti. Jsou projektanti, kteří je znají, ale tentokrát ji projektant neuplatnil,“ přiznává náměstek Derner. 

Hejtman Jiří Štěpán (ČSSD) však namítá, že projektování limitovaly předpisy, jak mají pokoje pro seniory, kteří potřebují větší pomoc, vypadat. Podle něj je potřeba stavět rychle.

„Chápu názory členů výboru a jednotlivých architektů a architektek, avšak kraj a město nezadržitelně stárne a potřebujeme do roku 2026 kapacitu větší o tisíc lůžek. Pokud je lokalita z jakéhokoliv důvodu nevhodná, prosím o upozornění, kde jinde stavět,“ řekl Štěpán kolegům při posledním jednání zastupitelstva.

„Samozřejmě můžeme jít do sporu, podklady na to máme. Ale to nemá smysl, protože kdyby nám měl někdo věc, kterou děláme pro občany Hradce, brzdit úmyslně, ničeho dobrého bychom se nedočkali. Jsme schopni udělat nějaké korekce, dohoda vždycky znamená ústupek, ale musí být z obou stran,“ míní Vladimír Derner. 

Obě strany by měly o podobě domova pro seniory dál jednat, ale až se na radnici ustaví nové zastupitelstvo a nové výbory.

Nejčtenější

Alkohol i rvačky, stovky dělníků z ciziny vyvolávají v Libáni napětí

V Libáni už se nesmí pít před večerkou ani jinde na veřejnosti (6.11.2018).

Byla to poklidná obec, teď se však Libáň na Jičínsku podle místních úplně proměnila. Napětí vyvolává přísun stovek...

Museli by střílet na dítě, neudělali to, řekl generál o padlých vojácích

Generál Petr Pavel v Broumově (6.11.2018)

Tři vojáci padlí v Afghánistánu neměli příliš na výběr, a tak se stali oběťmi sebevražedného atentátníka, řekl generál...

Na smartphony za dumpingové ceny čekaly v Hradci stovky lidí celou noc

Otevření obchodu Mi Store v královéhradeckém Auparku

Český distributor mobilů Xiaomi otevřel v Hradci Králové novou značkovou prodejnu Mi Store. Start prodeje a výrazné...

Zárybnická: Není nic hezčího, než vyběhnout a dívat se, jak Špindl svítí

Meteoroložka Alena Zárybnická našla nový domov v krkonošském Špindlerově Mlýně.

Nejznámější česká meteoroložka Alena Zárybnická je rodilá Pražanka. Láska k horám ji ale před deseti lety zavedla do...

Tisíce vězňů jsou na drogách, pašují se v časopisu, salámu i při polibku

Zakázané tablety byly ukryté v podrážkách pantoflí v balíku pro vězně ve...

Dozorci z Valdic na Jičínsku, jednoho z nejstřeženějších vězení v Česku, kde sedí i doživotně odsouzení vrazi, musejí...

Další z rubriky

Hradec se pře se státem, kdo chce podjezd pod budoucí dvoukolejkou

Správa železniční dopravní cesty chce nechat vykácet vzrostlé kaštany v...

Nové vedení Hradce Králové matou protichůdná prohlášení o kontroverzním podjezdu pod železniční dvoukolejkou na...

Dcera se chtěla zabít, muže soudí za týrání rodiny po čtvrt století

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Krajský soud v Hradci Králové rozplétá 25 let starý případ. Podle obžaloby Zdeněk Š. od roku 1993 týral dvě nezletilé...

Alkohol i rvačky, stovky dělníků z ciziny vyvolávají v Libáni napětí

V Libáni už se nesmí pít před večerkou ani jinde na veřejnosti (6.11.2018).

Byla to poklidná obec, teď se však Libáň na Jičínsku podle místních úplně proměnila. Napětí vyvolává přísun stovek...

Najdete na iDNES.cz