Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na cestách v kraji je méně mrtvých, nejlépe jezdí řidiči z Rychnova

  13:40aktualizováno  13:40
Jednadvacet mrtvých, čtyřicet devět těžce zraněných a škoda, která přesáhla sto milionů korun. Ta čísla radost nikomu neudělají, přesto znamenají zlepšení. Statistika dopravních policistů v Královéhradeckém kraji za první pololetí totiž obsahuje výrazně nižší hodnoty než za stejné období loňského roku.

V regionu při bouračkách zahynulo 21 lidí, tedy o sedm méně než vloni. | foto: HZS

V regionu se přihodilo daleko méně vážných nehod, přestože to tak na první pohled nemusí vypadat. Celou republikou prolétl případ ze Sobotky na Jičínsku, kde 30. května šofér smetl dva předškoláky, kteří zraněním na místě podlehli. Statistika ale hovoří jasně: na silnicích po celém kraji se můžete cítit bezpečněji než dřív.

Dopraváci do konce června v Hradeckém kraji vyrazili k 1 953 nehodám, což je o 105 méně než v roce 2012. Lepší byl pouze Plzeňský kraj, velký nárůst naopak hlásí Ústecko (o 458 nehod více), Vysočina (368) a střední Čechy (330).

V regionu při bouračkách zahynulo 21 lidí, tedy o sedm méně než loni. Kromě Vysočiny (plus 5 lidí), Jihomoravského kraje (4), Prahy (2) a Pardubicka (2) se všechny ostatní regiony zlepšily, a tak na českých silnicích v prvním pololetí zahynulo o 66 lidí méně než loni.

Za volant sedlo 111 opilých lidí

Rovněž další údaje jsou pro Královéhradecko poměrně lichotivé. Těžce zraněno bylo 49 lidí (o rovných 40 méně) a škoda při nehodách dosáhla necelých 102 milionů korun (o 23 milionů méně).

Alkohol hrál hlavní roli u 111 dopravních nehod, nikdo při nich nezemřel, na rozdíl třeba od Moravskoslezského kraje, kde kvůli němu od začátku roku zahynulo šest lidí.

Podle krajské policejní mluvčí Ivany Ježkové se o podstatně lepší bilanci kromě prevence zasloužili sami řidiči. "Možná se sami k sobě i ostatním účastníkům silničního provozu chovají zodpovědněji a ohleduplněji a zároveň jezdí v bezpečnějších vozidlech," domnívá se.

Český premiant: Rychnov

Dopravní nehody v kraji

počet nehod: 1953 (2 058)
počet mrtvých: 21 (28)
těžce zraněných: 49 (89)
škoda: 102 milionů (125)
pozn.: první číslo platí pro pololetí, v závorce jsou údaje za stejné období loňského roku

Také další pololetní počty jsou pro kraj výborné. Z ČSOBP indexu, kterým pojišťovna dlouhodobě sleduje, jak se liší frekvence pojistných událostí řidičů ve všech okresech, vyplývá, že nejbezpečněji z celé země jezdí šoféři z Rychnova nad Kněžnou.

V podhůří Orlických hor je riziko zavinění nehody téměř pětkrát nižší (2,55 nehody na 100 pojištěných aut) než v Ostravě (11,55 nehody).

"Vedoucí postavení motoristů z Prahy, Ostravy a dalších metropolí, kteří bourají nejčastěji, dlouhodobě nikdo neohrožuje. Stejně tak na opačné straně žebříčku podle indexu kralují již řadu let vždy motoristé z Vysočiny či východních Čech," pochválil regiony ředitel odboru pojištění vozidel Jaroslav Král.

Rychnov si však vede jako na houpačce. Vždyť loňský index bezpečnosti, který sestavuje rovněž ČSOB, mu mezi všemi českými okresními městy přisoudil až 47. pozici. Mohl za to především vysoký počet vážných nehod, při nichž zemřelo 14 lidí, tedy o osm více než v roce 2011.

Křižovatka u Třebechovic: druhé nejhorší místo republiky

Teď však podstatně horší zjištění. Allianz pojišťovna dvakrát ročně mapuje nejkritičtější místa na českých silnicích a podle jejích dlouhodobých dat jsou zvlášť nebezpečné úseky v kraji nejméně čtyři.

Za uplynulé tři roky je druhým nejhorším místem republiky křižovatka mezi Třebechovicemi a Krňovicemi, kde zemřelo sedm lidí. Do podobné kategorie patří také jen pár desítek metrů dlouhý úsek silnice u Milovic, další krátký, ale o to kritičtější úsek u Samšiny či křižovatka mezi Lhotou pod Libčany a Roudnicí.

Další pro kraj smutnou skutečnost odhalila studie rizikových silnic automotoklubu ÚAMK. Podle rizikové mapy se v kraji nejvíc bourá na vozovkách mezi Hradcem a Hořicemi a mezi Hradcem a Jaroměří.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...

Příběh s medvídkem Wrr jde do světa, odehrává se ve staré hradecké sýpce

Dva kamarádi z Hradce Králové, kteří stvořili nového dětského hrdinu – medvídka...

Dva kamarádi z Hradce Králové stvořili nového dětského hrdinu – medvídka Wrr. Na začátku byl nepovedený komiks. Loni na...

Hradec není naší baštou, chci přispět ke změně, říká mladá lídryně ČSSD

Monika Fröhlichová (ČSSD).

V obtížné situaci jsou před komunálními volbami hradečtí sociální demokraté. Přiznali, že na kampaň mají nejméně peněz...

Najdete na iDNES.cz