Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dopravní podnik v Hradci testuje elektrobus Perun, chce jich až dvacet

  9:29aktualizováno  9:29
Obyvatele Hradce Králové v budoucnu možná budou vozit moderní elektrobusy. Časem by jich po městě mělo jezdit dvacet. Dopravní podnik nyní testuje nový stroj Perun.

Jeden z testovaných elektrobusů v Hradci Králové. | foto: Dopravní podnik města Hradec Králové

Podle nařízení Evropské komise polovina vozů sloužících v městské hromadné dopravě musí mít do roku 2030 jiné než spalovací motory. Dopravní podnik v Hradci Králové tak má 15 let na to, aby svůj vozový park obnovil.

Hradec musí vyměnit čtvrtinu vozového parku

Krajské město v současnosti brázdí 129 autobusů a trolejbusů. Dieselový motor jich má 96, což činí 75 procent vozového parku. Hradec proto bude muset vyměnit jeho čtvrtinu.

I proto v říjnu začal dlouhodobě testovat nový bateriový elektrobus Perun z plzeňské továrny Škoda. Hradečáci si doposud mohli vyzkoušet jen malý dvoudvéřový elektrobus ze SOR Libchavy, který jezdí na méně vytížených linkách. Nový modrý autobus, nesoucí jméno slovanského boha hromu, už je ale srovnatelný s běžným vozem a má tak šanci stát se stálicí vozového parku.

„Má 82 míst, z toho 27 k sezení, a podle náročnosti provozu na jedno nabití ujede 120 až 150 kilometrů,“ říká šéf marketingu dopravního podniku František Meduna. Oproti autobusu s běžným dieselovým motorem je elektrobus sice dražší, ale podle ředitele podniku Miloslava Kulicha se v budoucnu takzvaně sám zaplatí.

„Provozní náklady elektrobusů jsou pouze třetinové, možná i nižší. Vozy mají delší životnost a jednodušší servis. V provozu vydrží déle bez údržby,“ jmenuje pozitiva Kulich.

Dieslům dochází životnost

Hradecké autobusy jsou staré v průměru přes deset let. Ty nejstarší, patnáctileté, chce dopravní podnik začít vyměňovat už v příštím roce. Pokud se nový elektrobus osvědčí, mohl by v budoucnu nahradit až 20 dieselových autobusů, kterým bude postupně končit životnost.

Aby Hradec do roku 2030 splnil nařízení Evropské komise, bude jich muset při současném počtu 31 trolejbusů, 96 autobusů a 2 elektrobusů vyměnit 32. Pak bude mít polovinu vozů s jiným než spalovacím motorem.

„Budoucnost potvrdí, že elektrobus je z hlediska provozního režimu a vlastností vozidlem předurčeným k provozu v městské hromadné dopravě,“ věří ředitel dopravního podniku. Pokud se autobus v ostrém provozu osvědčí, v příštích letech vozový park hradeckého podniku posílí natrvalo.

„Nasazujeme ho na různé pravidelné linky. Cílem zkušebního provozu je co nejvíce se přiblížit běžnému provozu v dělených směnách, které zajišťují pokrytí dopravní špičky zejména v době od 4 do 10 hodin a pak od 13 do 19 hodin,“ vysvětluje vedoucí střediska MHD Leo Sedláček.

Nové elektrobusy zaplatí dotace

Dvacítku nových elektrobusů by město rádo nakoupilo v příštích 5 letech, a to za peníze z dotačního programu ITI, který by měl napumpovat miliardy do aglomerace Hradec Králové-Pardubice.

„Pro rozhodování o případném využití tohoto typu elektrobusu v podmínkách hradecké MHD nyní získáváme co nejvíce dat a informací o jeho jízdních vlastnostech,“ říká Sedláček. Kolik bude pořízení vozů na elektrický pohon stát, ale dopravní podnik ještě neví.

„Oficiální cena není ještě u elektrobusů stanovena, jsou to první vyrobená vozidla. Konečnou cenu stanoví výrobce teprve po zavedení jejich sériové výroby, cena však zcela jistě přesáhne cenu klasického autobusu,“ říká dopravnětechnický náměstek Vladimír Pejřil.

Směrem k ekologickému provozu se Hradec vydal už před třemi lety, kdy začal s obnovou trolejbusového vozového parku. Za tu dobu získal 31 nejmodernějších vozů, opět z dílny plzeňské Škody Electric.

„Jedenáct kloubových trolejbusů a dvacet vozů v krátkém provedení včetně dvou duobusů s pomocným dieselagregátem jsme nakoupili za 332 milionů korun, získali jsme na to i evropskou podporu ve výši 120 milionů,“ vypočítal investice Meduna.
Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Kuks chce překonat rekord návštěvnosti, novinkou je dřevěný glóbus

Kastelán Liboš Švec ukazuje novinku na Kuksu - glóbus z konce 18. století.

Za týden se otevře barokní hospitál Kuks, který v posledních třech sezonách pokaždé navštívilo více než 100 tisíc...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Mladík stáhl intimní fotky školačky. Pak ji vydíral, aby poslala další

(ilustrační snímek)

Královéhradecká policie obvinila mladíka z Jihlavy, který vylákal od čtrnáctileté dívky z východních Čech přihlašovací...

Najdete na iDNES.cz