Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dostanete-li se v Krkonoších do úzkých, zachrání vás „chytrý“ telefon

  13:41aktualizováno  13:41
Lidé, kteří se v Krkonoších dostanou do problémů, mají od letošní zimy větší šanci na rychlou záchranu. Pokud ovšem mají v kapse takzvaný "chytrý" telefon. Horská služba totiž začala zdarma nabízet novou aplikaci, jež umí jedním dotykem přivolat nejbližší hlídku záchranářů.

Záchranářům pomáhají při práci i "chytré" telefony. (Ilustrační snímek) | foto: Bořivoj Černý

"Tato funkce navíc není závislá na dostupnosti datového signálu, ale pracuje s lokalizací pomocí GPS. Aplikace rovněž dokáže odeslat nouzovou SMS zprávu s přesnou polohou uživatele telefonu," uvedl náčelník Horské služby České republiky Jiří Brožek.

Majitelé mobilních telefonů s operačními systémy iOS a Android si mohou aplikaci, na jejíž přípravě se podílela Česká pojišťovna, zdarma stáhnout prostřednictvím webových stránek horské služby.

"Mobilní horská služba" jim rovněž pomůže vyhledat lyžařská střediska a poskytne jim i aktuální informace o sněhových podmínkách, lavinovém nebezpečí a počasí na daném místě. Podle polohy uživatele umí také najít nejbližší stanici horské služby a zobrazit její telefonní číslo a dobu provozu.

"Součástí aplikace jsou také čtyři informační oblasti - desatero horské služby, návod na poskytnutí první pomoci, pravidla jízdy na sjezdovkách a instrukce, jak předcházet nebezpečí v lavinových oblastech," upřesnil Brožek.

Turistům doporučujeme, aby si program nahráli

Záchranáři v Krkonoších poprvé novinku využili při záchraně německé turistky na konci prosince. "Ženu se zraněnou nohou našel český výletník v oblasti Krásné pláně nad Špindlerovým Mlýnem. Naštěstí měl u sebe smartphone s nahranou aplikací, a tak mohl kontaktovaný člen horské služby ihned zadat místo do GPS," popsal Brožek.

Na místo pak mohli bez hledání v krátké době na sněžném skútru dorazit záchranáři ze stanice horské služby ve Strážném a zraněné zahraniční rekreantce pomoci.

"I tento případ dokazuje, že nová aplikace je skutečným přínosem a my sami doporučujeme všem turistům, u nichž vidíme vhodný typ mobilního telefonu, aby si program nahráli," řekl Brožek.

"Mobilní horskou službu" vítají i majitelé "chytrých" telefonů. "Konečně užitečná aplikace. V telefonu vám nezabere moc místa, proto bych s instalací neváhal. Nikdy totiž nevíte, kdy ji budete potřebovat," doporučuje například na internetovém Android Marketu uživatel Martin.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...

Boudařka nabídla samoživitelkám pobyt zdarma, strhla se o něj mela

Alena Dušková provozuje Rýchorskou boudu v Krkonoších.

Virální video na podporu samoživitelek inspirovalo provozovatelku Rýchorské boudy v Krkonoších Alenu Duškovou ke...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Zemědělec z Broumovska: S počasím se popereme, likvidaci stáda odmítám

Jaroslav Lád konstatuje, že kravám dlouhodobé teplo vadí, kvůli němu méně žerou...

Vedro a sucho sice zemědělce trápí, ale dobrý hospodář se s tím musí umět poprat. Tvrdí to šéf družstva Ostaš z...

Otázky pro volební lídry v Náchodě: Tepna, obchvat města a Malé lázně

Tepna Náchod

Redakce iDNES.cz oslovila s totožnými dotazy lídry čtyř nejsilnějších stran z posledních komunálních voleb v Náchodě....

Za opakování tendru na stadion může chyba systému, tvrdí administrátor

Vizualizace konečné podoby fotbalového stadionu v Hradci Králové.

Formální pochybení ve výběrovém řízení na stavbu fotbalového stadionu v Hradci Králové zapříčinila banální chyba...

Najdete na iDNES.cz