Hořický „maják“ vyprojektoval architekt František Blažek v roce 1924, měl měřit 40 metrů. | foto: Městský úřad Hořice

Dominanta Hořic povyroste, Masarykova věž se po 80 letech dočká dostavby

  • 2
Po téměř 80 letech chce radnice v Hořicích na Jičínsku dokončit Masarykovu věž samostatnosti, která je symbolem města. Ve 30. letech její stavbu utnul začátek druhé světové války. Pětadvacet metrů vysoká rozhledna od architekta Františka Blažka by měla povyrůst o dalších 15 metrů.

Město chce záměr realizovat v příštím roce k příležitosti 100. výročí vzniku samostatného Československa. Využije k tomu původní plány autora. Věž je spjata s osobností prvního prezidenta, který v roce 1926 byl u položení jejího základního kamene.

Podle hořického místostarosty Martina Poura (Hořičtí patrioti) je blížící se výročí jedinečnou a možná poslední příležitostí stavbu Masarykovy věže dokončit.

Masarykova věž samostatnosti

Hořický „maják“ vyprojektoval architekt František Blažek v roce 1924, měl měřit...

Základní kámen věže Hořičtí položili 10. června 1926 za přítomnosti prezidenta T. G. Masaryka. Architekt František Blažek ve svém projektu počítal s víceúčelovou rozhlednou vysokou 40 metrů, měla sloužit také jako letecký maják na lince Praha – Varšava.

Do roku 1938 vyrostla jen do výšky 25 metrů, druhá světová válka a příchod nacistických okupantů stavbu zastavily. Projekt se i přes pokusy v 60. a 90. letech zatím nepovedlo dokončit, vrchol věže je dnes zakrytý hvězdářskou kupolí.

Kompletní rekonstrukce se rozhledna dočkala až po sametové revoluci, po umístění sousoší Legie za hranicemi od sochaře Františka Duchače Vyskočila na konci 90. let se stala také významným pietním místem.

„Po mnoha desítkách let si Hořice zaslouží vystoupit ze šedi každodennosti a průměrnosti a udělat čin, který, dovolím si tvrdit, nebude mít obdobu v celém kraji, možná v republice,“ říká místostarosta, který je zároveň městským architektem.

Místostarosta už kontaktoval úřady. Radnice musí získat řadu povolení, kvůli možnému narušení leteckých koridorů také od ministerstva obrany. Tento týden statik prověří, za jakých podmínek je možné Masarykovu věž dostavět. „Zatím jsem nenarazil na zásadní překážku. Myslím si, že je to reálné. Pokud dodržíme původní projekt, nemá s tím problém ani památkový ústav,“ ubezpečuje Martin Pour.

Město si nechalo vypracovat předběžný rozpočet. Náklady na dostavbu věže by se měly pohybovat kolem pěti milionů korun. Aby se projekt stihl dokončit na výroční oslavy vzniku Československa, musí stavaři začít zkraje příštího roku.

„Nechceme všechno platit z městského rozpočtu. Rádi bychom získali dotace od ministerstva obrany i Královéhradeckého kraje a sponzorské dary. Plánujeme také vypsat veřejnou sbírku,“ říká hořický místostarosta. Pokud se podaří Blažkovy plány dokončit, na vrcholu věže vznikne zasklený ochoz a nad ním ve výšce 37 metrů venkovní vyhlídka, ke které návštěvníci vystoupají po prodlouženém točitém schodišti.

Anketu museli stáhnout

Radnice kvůli dostavbě věže uspořádala na webových stránkách anketu, ale po pár dnech ji musela zastavit. Zjistila totiž, že se někdo pokusil výsledky zfalšovat, více než třetina hlasů přišla z jediného počítače.

„Hledáme náhradní řešení, které umožní občanům projevit svůj názor a bude nezpochybnitelné i průkazné, protože zájem o názor veřejnosti ze strany vedení města stále trvá,“ uvedla Michaela Bělinová z kanceláře starosty. I po odečtení neplatných hlasů byly tři čtvrtiny respondentů pro dostavbu.

Od veřejnosti ale zaznívají také kritické názory. „Připadá mi zbytečné takhle plýtvat penězi, vždyť se ještě nezačal ani opravovat zámek,“ naráží Ivana Hrušková na nedávnou koupi hořického zámku od Lesů ČR.

Naprostá shoda nepanuje ani mezi zastupiteli. Zda návrh na dokončení hořického „majáku“ podle původních plánů podpoří, zatím není rozhodnuta třeba Jaroslava Toušová (VPM).

„Nápad se mi líbí, věž je dominantou města a po dokončení rekonstrukce by k nám určitě přilákala další návštěvníky. Na druhou stranu dnes není Masarykova věž a její okolí příliš udržované, s tím by měl projekt také počítat. Mám obavu, aby peníze, které se použijí na dostavbu a další údržbu areálu rozhledny, někde jinde městu nechyběly,“ říká zastupitelka.