Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dostavbu D11 u Hradce brzdí peníze a řepa, sjezd bude asi u Bláhovky

  17:54aktualizováno  17:54
Po souhlasu statkářky Ludmily Havránkové s prodejem pozemků u Hradce Králové problémy s dostavbou D11 zdaleka nekončí. Optimisté sice mluví o tom, že za dva roky už by provizorně mohla na nový úsek auta, ale peníze pohromadě nejsou. Vyřešila se však zřejmě otázka, kde bude sjezd do města.

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

"Miliardu a půl nemám," odhadl ministr dopravy Radek Šmerda sumu, která je pro přivedení dálnice před brány krajského města nezbytná.

"Jedna rovina je otázka finanční, ale dohoda je podstatná, protože vyjednávání trvala 17 let. Smlouva a podpis paní Havránkové pod ní jsou pro město i kraj věci strategického významu," uvedl náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich.

Farmářka Ludmila Havránková u stavby posledního úseku dálnice D11 u Hradec Králové. (24. listopadu 2006)

Farmářka Ludmila Havránková u stavby posledního úseku dálnice D11 u Hradce Králové. (24. listopadu 2006)

Chybějící část dálnice D11

Chybějící část dálnice D11

Dálnice D11 končí v polích u Vlčkovic na Královéhradecku.

Dálnice D11 končí v polích u Vlčkovic

Jako účastník jednání potvrdil, že to nebylo snadné najít řešení. Ale překážky stále existují. Statkářka si má totiž za domluvených 90 milionů korun koupit místo svých jedenácti hektarů jiné pozemky, na kterých by hospodařila.

Průzkum může začít až po sklizni

Pozemkový fond jí je pak vymění tak, aby tvořily souvislý celek. Ale dohoda s fondem hotová není a současní vlastníci pozemků či pronajímatelé mohou dělat potíže. To už se jednou stalo, když tehdy měla Havránková získat 130 hektarů u Holohlav.

Dohoda o D11

Ludmila Havránková dostane za 11 hektarů pozemků 90 milionů korun. Sumu určil soudní znalec a plačická statkářka si za utržené peníze chce koupit jiné pozemky, na kterých bude dál hospodařit.
Po sklizni řepy se na polích provede archeologický průzkum, po něm má být vydáno stavební povolení.
Kdyby ŘSD našlo finanční prostředky na dokončení dálnice, stavba potrvá zhruba rok a půl a poté může jít do předčasného užívání. "Na úplné dokončení bude stavební firma potřebovat dva až dva a půl roku," odhadl mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský.

"Směněno ještě není. V tuto chvíli Pozemkový fond posuzuje pozemky, které si paní Havránková chce koupit, a vypadá to velmi dobře. Myslím, že je otázkou dvou měsíců, kdy bude i směněno," míní Šmerda.

Na trase dálnice by už letos mohl začít archeologický a hydrologický průzkum, ale ani k tomu nedojde dřív než na podzim. "Přípravné práce začnou v okamžiku, kdy paní Havránková sklidí řepu," konstatoval ministr Šmerda.

Sjezd z dálnice: vítězství rozumu nad kšefty

Jeden významný posun ale dohoda se statkářkou přinesla. Vrátila do hry úvahy o sjezdu z D11 u křižovatky Bláhovka, jak se dříve plánovalo.

Nouzová varianta uvažovala o posunutí exitu o 700 metrů ke Stěžerům a vypadalo to na bitvu nikoli argumentů, ale developerských firem, které mají v obou lokalitách pozemky. (více o souboji čtěte zde)

"S představiteli ministerstva dopravy i ŘSD jsme se shodli, že sjezd u Bláhovky je výrazně výhodnější," prohlásil náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich. Prý se nyní nejedná o umístění sjezdu, ale spíš o tvaru křižovatky.

Sjezd u Bláhovky znamená další plus pro takzvanou jižní spojku, jež má Hradci ulevit od vzrůstající dopravní zátěže, a proto radnice dokonce zvažuje, zda se na stavbě obchvatu může nějakým způsobem finančně podílet.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Megaskluzavka přilákala stovky návštěvníků, 300 metrů po zadku zkusila i redaktorka

Stovky návštěvníků se svezly na tři sta metrů dlouhé megaskluzavce v Hradci...

Tři sta metrů dlouhé svezení na vodní megaskluzavce si v neděli nenechalo ujít v Hradci Kálové několik stovek...

Poláci míří na výlet do Adršpachu. Doprava už pátý den kolabuje

Jarní počasí láká turisty do Adršpachu (18. 4. 2018).

Doprava do skalního města v Adršpachu na Náchodsku dnes v 11:30 opět zkolabovala, a to pátý den po sobě. Kvůli náporu...

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Najdete na iDNES.cz