Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradec chce z EU získat až stamiliony na další cyklodomy a elektrovozy

  9:26aktualizováno  9:26
Až několika stovkami milionů korun by Evropská unie mohla do roku 2020 přispět Hradci Králové na takzvané ekologické projekty. I tak by to byl jen malý díl z celkové sumy kolem šesti miliard, kterou Brusel může poslat na rozvoj celé „hradubické“ aglomerace.

Cyklověž v Hradci Králové byla první podobnou stavbou v Česku. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Pouze zlomek tohoto astronomického čísla by přitom bylo třeba na rozšíření unikátu, o kterém v roce 2013 psala i přední světová média. První evropský parkovací dům pro kola, který u hradeckého nádraží zanedlouho oslaví druhé narozeniny, byl risk, který vyšel.

A právě díky mimořádnému zájmu cyklistů už příští rok ve městě vznikne další automatický prosklený tubus pro bicykly. Bude stát u fakultní nemocnice a už mu nic nestojí v cestě, dokonce ani případné evropské veto.

Ale nejen to: radnice vytipovala dalších pět lokalit, kde by stejné nebo podobné domy už brzo měly najít uplatnění. Více než 25 tisíc lidí, kteří své kolo za symbolický poplatek zaparkovali na Riegrově náměstí, má zásluhu na tom, že další „biketowery“ mají vyrůst třeba u zimního stadionu, Aldisu, koupaliště Flošna anebo univerzity.

„Máme vytipováno šest lokalit a pozemků na území města, z nichž tři jsou ve vlastnictví města a tři nikoliv,“ řekla mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková.

O parkovací dům pro kola má zájem i Praha či Pardubice

O kopii hradeckého parkovacího domu má velký zájem rovněž pražské Jižní Město, historicky třetí stavba svého druhu v Evropě by měla stát hned u hlavního vjezdu do hradecké nemocnice ze Zborovské ulice. Má stát kolem 8,5 milionu korun, rovné dva miliony coby spoluinvestor pošle také kraj.

Fotogalerie

A protože první hradeckou věž postihly drobné „dětské nemoci“, v montážní hale se již testuje její druhá generace s podstatně rychlejším provozem.

„Podle testů budeme schopni zaparkovat nebo vyparkovat během jedné minuty až tři kola, což je o padesát procent rychlejší než dosud,“ upozorňuje podnikatel Rudolf Bernart, jenž postavil cyklodům na Riegrově náměstí.

I když v případě lokality u Aldisu a univerzity ještě město čeká vyjednávání o pozemcích, které mu nepatří, rovněž stavba a především financování dalších cyklodomů vypadá velmi nadějně. Hradec spoléhá právě na dotace z ekologického programu pro rozvoj hradecko-pardubické aglomerace.

Kromě parkovacích domů, o které usilují rovněž Pardubice, by Evropa mohla pro cyklisty zaplatit i nabíjecí stání pro elektrokola.

Stejný evropský „ekoprogram“ by pro Hradec mohl zajistit nejen nákup elektrobusů, ale i dvě nové trolejbusové tratě od Koruny Habrmanovou ulicí až do Jungmannovy ulice a v úseku Brněnská ulice - Palachova - Milady Horákové. Dopravní podnik chce usilovat o nákup až 30 nových elektrobusů, náklady na rozšíření trolejových linek pak odhaduje na 70 milionů korun.

Evropa by v hradubické aglomeraci mohla podporovat také ekomotoristy.

„Dlouhodobým cílem je výstavba nabíjecích stanic pro hybridní automobily a elektromobily. Budování této infrastruktury má být pobídkou pro motoristy, aby při výměně automobilů uvažovali o nákupu ekologičtějších dopravních prostředků,“ uvedla nyní již bývalá pardubická primátorka Štěpánka Fraňková.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Hradec chce radary u škol a na výpadovkách, systém pohlídá i křižovatky

Frézování vozovky v Koutníkově ulici v Hradci Králové (9.7.2018).

Inteligentní dopravní systém který připravují v Hradci Králové, získává konkrétní podobu. Vedení města zveřejnilo, kde...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Najdete na iDNES.cz