Radní Královéhradeckého kraje schválili příspěvek 10 milionů korun, stejnou částkou by mělo přispět i ministerstvo životního prostředí. (Ilustrační snímek)

Radní Královéhradeckého kraje schválili příspěvek 10 milionů korun, stejnou částkou by mělo přispět i ministerstvo životního prostředí. (Ilustrační snímek) | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Kotlíkové dotace rozdá i Královéhradecký kraj, přispěje až 33 tisíci

  • 1
Dotací zvaných kotlíkové, které vyvolaly šílenství mezi majiteli kotlů na tuhá paliva ve Středočeském a Moravskoslezském kraji, se letos dočkají i lidé v Královéhradeckém kraji. Výzvu chce úřad zveřejnit v nejbližších měsících. Na výraznou finanční podporu může dosáhnout až 600 domácností.

"V letošním roce bychom mohli podpořit zhruba 600 kotlů pro domácnosti, ale asi i malé podnikatele. Příjemci budou dotaci určitě čerpat ještě v letošním roce," uvedl první náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Otakar Ruml (KSČM).

Radní schválili krajský příspěvek ve výši 10 milionů korun, stejnou částkou by mělo přispět i ministerstvo životního prostředí. Při počtu 600 domácností a malých firem, které by letos kraj rád podpořil, by průměrná dotace činila něco málo přes 33 tisíc korun na jeden kotel.

Podmínky, které musí splnit žadatelé o dotaci na kotle

Podmínky jsou uvedeny v textu programu na webových stránkách www.sfzp.cz.

Obecně mohou o podporu na výměnu stávajícího kotle na tuhá paliva s ručním přikládáním za nový účinný nízkoemisní tepelný zdroj v rodinných domech žádat fyzické osoby (majitelé a spolumajitelé nemovitostí).

Typy podporovaných kotlů a výše dotace, která je od typu kotle odvozena, jsou specifikovány v jednotlivých výzvách. Konkrétní model pořízeného kotle musí být uveden v seznamu výrobků a technologií, který je také dostupný na uvedených webových stránkách.

Krajsko-ministerská dotace by mohla pomoci řadě lidí, kteří výměnu kotle odkládají z finančních důvodů.

"Nedávno jsme to s manželem řešili, ale nakonec jsme se dohodli, že kotel vyměníme až ve chvíli, kdy nám odejde," uvedla redakcí oslovená mladá žena z Hradecka.

Královéhradecký kraj vypíše podmínky žádostí ihned poté, co sepíše smlouvu s ministerstvem a uvolnění desetimilionové částky schválí zastupitelstvo na svém zasedání 31. března.

"Momentálně získáváme zkušenosti ze všech tří krajů, kde už podobnou akci mají za sebou. Chceme se tak vyvarovat některých nepřesností a chyb, které třeba mohly nastat v jiných regionech," vysvětlil Ruml.

V jiných krajích lidé před úřady nocovali

Když kotlíkové dotace vypsal Středočeský kraj, někteří zájemci o nové kotle před sídlem kraje dokonce přes noc bivakovali, aby si byli jistí, že na ně vyjde pořadový lístek. Hodiny ve frontě si museli vystát i ti, kteří před úřad přišli brzy ráno.

V Moravskoslezském kraji, který dlouhodobě trápí špatný stav ovzduší, letos v lednu o kotlíkovou dotaci žádali lidé už popáté. Kraj i ministerstvo tam výměnu kotlů na tuhá paliva dotovaly celkovou částkou 160 milionů korun.

"Královéhradecký kraj se na nás se záměrem zapojit se do programu obrátil koncem loňského roku, zatím jsme ale ve fázi jednání," uvedla Lucie Erbenová z tiskového odboru ministerstva.

Vedení hejtmanství očekává, že zájem bude stejně velký jako v ostatních regionech. "Věřím, že až dotaci vyhlásíme, sejdou se nám žádosti ani ne tak v řádu dnů jako spíš v řádu hodin," odhadoval Ruml.

Jaké přesně budou podmínky pro možnost získání dotace, kraj ještě neupřesnil. "Podmínky, které musí splnit žadatelé, jsou uvedeny v textu programu a zároveň jsou specifikovány v jednotlivých výzvách," upřesnila Erbenová.

Podle Michaela Pondělíčka z hradecké ekoporadny by měl kraj do podmínek dát i místo, kde se dům nachází.

"Hradecký region je celkově velmi dobře odvětraná část republiky, taková dotace by proto měla smysl jen v některých místech. Bude nutné to posoudit vesnici od vesnice," uvedl Pondělíček, jenž je přesvědčen, že ekologické kotle mají význam především v obcích, které jsou v dolíku nebo v oblastech, jež často trpí inverzemi.

"Smysl by to mělo v některých horských údolích, například v Hostinném. V závětří je pak i Náchod nebo Broumov, tam by to mělo smysl rovněž," uvedl příklady. V Hradci Králové a okolí by naopak rozdávání dotací považoval za zbytečné.