Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradecký kraj otevírá měšec. Domkaři dostanou 20 milionů na kotle

  7:00aktualizováno  7:00
Královéhradecký kraj začne už v pondělí přijímat žádosti o takzvané kotlíkové dotace. Program má přimět majitele domů k výměně stávajících kotlů na tuhá paliva za nové, k životnímu prostředí šetrnější.
Je šance vyměnit kotle na tuhá paliva. (Ilustrační snímek)

Je šance vyměnit kotle na tuhá paliva. (Ilustrační snímek) | foto: Martin Adamec, MAFRA

Až se v pondělí kolem páté hodiny ráno otevřou brány krajského úřadu, venku se tou dobou už bude klikatit fronta. Je to jistota, kterou kraj mohl získat, když takzvané kotlíkové dotace vypsaly jiné regiony.

Kotlíkové dotace

Program začal v roce 2012 v Moravskoslezském kraji. Královéhradecko startuje první kolo a vedení kraje předpokládá, že dvacetimilionová dotace postačí na výměnu kotlů asi v 500 domácnostech.

Dotace podle typu kotle
15 tisíc korun
: plynový atmosférický na zemní plyn
20 tisíc korun: plynový kondenzační na zemní plyn
40 tisíc korun: na tuhá paliva emisní třídy 3 s automatickým dávkováním paliva
55 tisíc korun: zplyňovací na tuhá paliva s akumulační nádobou, emisní třídy 4
60 tisíc korun: na tuhá paliva emisní třídy 4 s automatickým dávkování paliva

V březnu se ke stejnému kroku odhodlala i královéhradecká rada, "v banku" bude 20 milionů korun, zájemci mohou získat za pořízení nového kotle dotaci až do výše 60 tisíc korun a žádosti přijímají úředníci z odboru životního prostředí právě od pondělních osmi hodin ráno.

Nejzazší termín pro podání formuláře je sice až do 11. července, ale když naposledy vypsal dotace Středočeský kraj, garantovaných 40 milionů korun se vypařilo během pouhých čtyř dnů.

"Také já věřím, že až dotaci vyhlásíme, sejdou se nám žádosti ani ne tak v řádu dnů jako spíš v řádu hodin," říká náměstek hejtmana Otakar Ruml (KSČM).

MF DNES proto přináší desatero rad, kterak nepřijít o dotaci.

1.Zjistěte si, zda máte nárok na příspěvek

Nárok na dotaci, která se bude pohybovat mezi 15 až 60 tisíci korunami, mají jen vlastníci rodinných domů či objektů k bydlení, kteří mají jako hlavní zdroj vytápění ručně plněný kotel na tuhá paliva. Pozor ale: na podporu určitě nemají šanci kamna ani krbové vložky.

2.Seznamte se s pravidly a vyplňte žádost

Pravidla programu zabírají 10 hustě popsaných listů papíru, jsou zde vypsané všechny povinnosti, rady či nutné doklady žadatele. Formulář žádosti o dotaci si můžete vytisknout třeba na stránkách krajského úřadu.

3.Nezapomeňte vyfotografovat starý kotel

Součástí žádosti musí být foto dokumentace starého kotle napojeného na otopnou soustavu i komín. Musí být jasně patrné, o jaký typ kotle jde, doporučují se různé pohledy a výhodou je i pořízení snímku se štítkem výrobce. A pozor: jestliže žadatel tento bod odbyde, úředníci mohou jeho formulář vyřadit hned na začátku celého kolotoče.

4.Rozmyslete si, jaký typ nového kotle chcete

Není nutné znát předem konkrétní model nového kotle, je však zapotřebí rozhodnout se mezi pěti různými typy. Pokud si nejste jistí, pomoc můžete hledat například na internetových stránkách Státního fondu životního prostředí www.sfzp.cz.

5.Podejte žádost. Ale co nejdříve!

Žádost o dotaci musí být v zalepené obálce a označené například formulací "Neotvírat - žádost o dotaci". Nezbytnou podmínkou je osobní podání v úředních hodinách přímo na krajském úřadě, žádosti zaslané poštou nebo mailem budou předem vyřazené. Čas je sice teoreticky až do 11. července, avšak 20 milionů korun může být vyčerpáno během několika dnů.

6.Poohlédněte se po novém kotli

Připravte se na vyšší investici, například kotel na tuhá paliva, který splňuje alespoň třetí emisní třídu, stojí minimálně 80 tisíc korun. Existuje pět možností, při kterých má žadatel solidní šanci na dotaci: od atmosférického kotle na plyn až po stroj s automatickým dávkováním paliva, co splňuje čtvrtou emisní třídu.

7.Raději vyčkejte na písemné rozhodnutí

Žadatelé teoreticky už v pondělí mohou koupit nový kotel, nechat si jej zprovoznit a pak jen čekat na zimu a dotaci, ale výhodnější je počkat na rozhodnutí o příspěvku. Dvojici investorů kraj - ministerstvo životního prostředí to může trvat kolem dvou měsíců, od tohoto okamžiku zbývá na realizaci celých devět měsíců.

8.Zničte starý kotel

Součástí podpisu smlouvy o poskytnutí podpory musí být fotodokumentace a písemný popis likvidace starého kotle. Musí být patrné, že jde o totožné topidlo s tím, které bylo nafotografované už při podání žádosti. Nestačí jen snímky rozložených součástek - z dokumentace musí být patrné, jakým způsobem byl kotel znehodnocen a také, že už jej nelze dál používat. Doklad z výkupu železa nestačí.

9.Může přijít kontrola

Vyhráno není ještě před podpisem konečné smlouvy o dotaci. Majitelé nového kotle mohou očekávat šťouravou kontrolu, která se bude zajímat o typ kotle, účetní doklady i jeho montáž. Žadatel musí umožnit kontrolu dalších deset let. Tři roky pak musí uchovávat doklad o koupi.

10.Dotaci očekávejte převodem na účet

Poslední krok je nejpříjemnější: do 30 dnů od podpisu všech smluv přijde na účet dotace 15 až 60 tisíc korun. Finanční obnos není možné poslat komukoli jinému než žadateli.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Další z rubriky

Spoluvězeň se musí omluvit za větu o Wonkovi, výroky z filmu nevadily

Pavel Wonka

Bývalý spoluvězeň Václav Černík se podle rozsudku Okresního soudu v Hradci Králové musí písemně omluvit za výrok...

Pec pod Sněžkou odloží parkovací dům ve Velké Úpě, přednost má terminál

Vizualizace parkovacího domu pro 350 aut ve Velké Úpě.

Pec pod Sněžkou zrušila tendr na parkovací dům pro více než 350 aut ve Velké Úpě pod Portáškami. Důvodem byly vysoké...

Šéf hradecké dopravky: Za nehodou je vždy řidič, telefonování bych zakázal

Šéf dopravní policie v Královéhradeckém kraji Petr Dušek.

Na českých silnicích ročně umírají stovky lidí. V loňském roce šlo o 502 životů. Podle šéfa dopravní policie v...

Najdete na iDNES.cz