Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neukočíroval jsem to, přiznal starosta obžalovaný z dotačního podvodu

  13:48aktualizováno  13:48
Starosta Újezdu u Přelouče na Pardubicku se kvůli stavbě garáže pro dobrovolné hasiče ocitl na lavici obžalovaných u hradeckého krajského soudu. Podle spisu zorganizoval spolu se zástupcem přeloučské stavební firmy třímilionový dotační podvod a poškodil tak Evropskou unii.

Obžalovaní z dotačního podvodu a zločinu poškození finančních zájmů Evropské unie Jiří Zima (vlevo) a Václav Luňák (vpravo). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Dvaašedesátiletý starosta Jiří Zima u soudu přiznal, že část třímilionové dotace obec nepoužila na stavbu garáže pro sbor místních dobrovolných hasičů. Ta už totiž tou dobou stála.

„Nedokázal jsem to ukočírovat. Dnes vidím, že jsem asi měl zakročit rázněji,“ řekl starosta a vysvětloval, že garáž postavila svévolně firma jednoho z tehdejších zastupitelů Milana Vosáhla.

Ta ovšem vyhrála výběrové řízení na jinou stavební akci - podle smlouvy měla provést půdní vestavbu hasičské zbrojnice, na kterou obec už dříve získala státní dotaci 750 tisíc korun.

Garáž prý svévolně postavila firma s dobrovolníky

„Vosáhlo z ničeho nic začal stavět tu garáž, i když jsem mu říkal, že ji postavíme z dotace, kterou jsme mezitím dostali z Evropské unie. Dobrovolní hasiči na ní odpracovali stovky hodin brigádně, o sobotách a nedělích, neměl jsem odvahu je vyhnat,“ vypověděl Zima.

Výše dotace

Obec Újezd u Přelouče zažádala v roce 2009 o dotaci z Programu rozvoje venkova ČR, Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). V roce 2011 pak získala na celkem šest akcí včetně stavby hasičské garáže 2,99 milionu korun, z čehož Evropská unie zaplatila 2,24 milionu a příspěvek ze státního rozpočtu činil 747 tisíc korun.

Zmocněnec SZIF u soudu požaduje náhradu škody ve výši 2,99 milionu korun.

Zastupitelé obce Újezd u Přelouče, která má kolem 200 obyvatel, podle něj vše odhlasovali. Nikdo z nich nechtěl o téměř třímilionovou dotaci přijít. Kromě garáže z ní obec zaplatila zastřešení letního parketu, klubovnu nebo zavlažování hřiště. 

Přestože garáž pro hasiče už byla hotová, uzavřela obec v roce 2010 smlouvu se Stavebním podnikem Přelouč, jejíž jednatel Václav Luňák rovněž čelí obžalobě z dotačního podvodu.

„Místo výstavby garáže pro vozidlo SDH provedl výstavbu inženýrských sítí na pozemcích obce, na kterou dotace Státního zemědělského intervenčního fondu schválena nebyla ani být nemohla,“ uvedla státní zástupkyně Eva Jirásková.

Spoluobžalovaný údajně o podvodu nevěděl

„Dohodli jsme se, že se místo toho udělá kanalizace a vodovod,“ potvrdil Zima, který se živí jako stavitel a letos už na post starosty nekandidoval.

Sedmdesátiletý Luňák ale popírá, že obci vědomě vystavil za Stavební podnik Přelouč fiktivní fakturu. Údajně o ničem neměl tušení. V případě prokázání viny mu hrozí dva až osm let ve vězení.

Na nesprávné použití dotace upozornil policii anonym.

„Od té doby je můj život špatný, nespím a mám zdravotní problémy,“ dodal starosta, jenž je kromě dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie obžalován ze zneužití pravomoci úřední osoby. Ve vězení může skončit na dva roky až deset let.Nejčtenější

Krkonošská vlčice je v zoo, po vypuštění zakousla štěně a vběhla do hospody

Více než roční samice vlka, kterou našel chovatel ovcí 3. srpna v ohradě mezi...

Roční samici vlka, kterou našel v pátek chovatel ovcí v ohradě u Vrchlabí, veterináři dočasně umístili do...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Vědkyni ocenili za vývoj léku proti rýmě, pracovala na něm čtyři roky

Ivana Mejdrová vyvinula látku proti picornavirům, tedy původcům rýmy,...

Je jí teprve devětadvacet a už patří mezi naděje světové vědy. Ivana Mejdrová získala druhé místo v prestižní soutěži...

Další z rubriky

Krkonošskou chatu Smetánku u sjezdovky proslavily Sněženky a machři

Chata Smetánka nad Pecí pod Sněžkou.

Od dob natáčení kultovní komedie Sněženky a machři se Chata Smetánka nad Pecí pod Sněžkou změnila jen málo. Je spjatá s...

VIDEO: Vzpurnou řidičku museli policisté z kradeného auta vytáhnout

Policisté zadrželi řidičku kradeného vozu.

Několik policejních hlídek a zásahová jednotka zadržely poblíž Hradce Králové řidičku luxusního vozu ukradeného v...

Sbírku tácků stát vydražil za devadesátinásobek vyvolávací ceny

Stát zabavil stovky pivních tácků. V aukci jsou za vyvolávací cenu 20 korun...

Za devadesátinásobek vyvolávací ceny vydražil stát sbírku pivních tácků, kterou zabavil městský úřad neplatiči...

Najdete na iDNES.cz