Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kauza dotačních podvodů roste. Záchranáři nejspíš naletěli, říká policie

  14:13aktualizováno  14:13
V kauze dotačních podvodů, která míří i do vedení horské služby, brzy přibudou další obvinění. Vyšetřovatelé zatím odhalili škodu 13 milionů korun. I když se kauza točí kolem horské služby, záchranáři podle policie nepředstavují hlavní linii složitého případu.

Ilustrační foto. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Trestní stíhání zatím kriminalisté zahájili ve 26 případech a brzy přibudou další. Počet ale neodpovídá počtu obviněných lidí, jednotlivců je méně.

„Bylo obviněno osm právnických a osmnáct fyzických osob. Hlavní obviněný byl z vazby propuštěn na svobodu,“ potvrdila mluvčí krajského policejního ředitelství v Hradci Králové Ivana Ježková.

Mužem propuštěným z vazby je Roman H., který byl již v minulosti za podvody trestaný. Podle kriminalistů sehnal dotace z Evropské unie, které pak využila horská služba na různá školení. Otázkou je, jestli v rozporu se zákonem, tedy zda část dotace nebyla využitá jinak, než připouštěly dotační podmínky.

Kriminalisté se případu věnují od loňského podzimu. Od té doby se spis značně rozšířil. Sedm obviněných je z prostředí horské služby. Čtyři jsou náčelníci oblastních horských pracovišť, podle některých médií z Krkonoš, Jeseníků, Krušných hor a Beskyd (o případu jsme psali zde).

„Ano, mohu potvrdit, že z těchto odborů pocházejí obvinění náčelníci. Obvinění členů horské služby považujeme ale za nedůvodné a odmítáme jakoukoliv trestní odpovědnost,“ řekl mluvčí Horské služby České republiky Radek Zeman.

Policie je zatím na poskytování informací k případu skoupá. „Konkrétní být nemohu. Vyšetřování stále probíhá. V řádech týdnů by měla přibýt další obvinění, ale to už nikoli z prostředí záchranářské organizace, ale z jiných subjektů,“ upozornila Ježková.

Z informací, které má MF DNES k dispozici, vyplývá, že členové horské služby nejsou hlavními podezřelými. Podle jedné z vyšetřovacích verzí záchranáři v první moment naletěli hlavnímu obviněnému, který jim poskytl peníze z dotace, rozjeli projekt a až později se dozvěděli, že prostředky mají jít na konkrétní akce, jako třeba záchranářské kurzy.

Existuje ale podezření, že poté s plným vědomím do podvodného jednání vstoupili a vykazovali peníze na fiktivní záchranářské kurzy.

Záchranáři jako jediní dotace vrátili

„Paradoxně záchranářská organizace je v této kauze namotaná tak trochu nešťastně. Jako jediní z obviněných právnických osob dotace vrátili. Hlavní obviněný je zpočátku uvedl v omyl, když jim sdělil, že dotace mohou použít bez problému, na co uznají za vhodné. Peníze pak ale použili fiktivně na jiné účely, než na jaké byla dotace určena a v tomto směru je spatřován dotační podvod a úmyslné jednání,“ uvedla Ježková.

Trestní stíhání policie zahájila pro podezření z dotačního podvodu a z poškozování zájmů Evropské unie. Obviněným hrozí tresty v různé výši, protože jednotliví aktéři byli do případu zapojeni různou měrou. Hlavnímu obviněnému hrozí až 10 let vězení.

Vedení horské služby celou věc považuje za nedorozumění.

„Je zde kriminalizováno možné administrativní pochybení, kdy náčelník Horské služby České republiky v pozici statutárního orgánu jednal v dobré víře a na základě doporučení třetích osob. Osobně nikdo z obviněných členů horské služby nikdy nezpracovával přímo doklady sloužící pro získání dotace či finanční podpory,“ uvedl mluvčí záchranářů Radek Zeman.

Podle něj se neobohatil žádný člen horské služby ani samotná organizace.

„Nikomu činností členů horské služby nevznikla žádná škoda, a tak ani není požadována nějaká její náhrada,“ dodal Zeman.

„Vyšetřování je velmi komplikované a složité. V tuto chvíli nelze ani odhadovat, kdy bude skončeno. Rozhodně to nebude v řádech týdnů,“ dodala Ježková.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Hradec chce radary u škol a na výpadovkách, systém pohlídá i křižovatky

Frézování vozovky v Koutníkově ulici v Hradci Králové (9.7.2018).

Inteligentní dopravní systém který připravují v Hradci Králové, získává konkrétní podobu. Vedení města zveřejnilo, kde...

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz