Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli dluhům cyklistického klubu se budou dražit kola mistrů

  9:50aktualizováno  9:50
Nejúspěšnější český cyklistický klub posledních let - hradecký Whirlpool Author - dluží podle berňáku na daních statisíce korun. Finanční úřad mu proto zabavil dva roky staré modely profesionálních kol, půjdou do dražby.

Stanislav Kozubek s pohárem pro vítěze etapového závodu Vysočina 2010. I jeho kolo vyrobené na míru je k mání. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Po fotbalovém klubu, kterému v roce 2005 hrozil zánik kvůli dluhům, a hokejistům, jichž se bytostně dotýká válka města s nájemcem zimního stadionu, má vážné potíže další královéhradecký sportovní oddíl. A ne jen tak ledajaký: vždyť Whirlpool Author má nálepku nejlepšího českého cyklistického klubu poslední dekády.

Dražba vybavení klubu Whirlpool Author

Dražba se koná 13. září od 9:15 hodin v budově hradeckého finančního úřadu. Dražit se bude celkem 28 položek a lze očekávat, že největší zájem bude o profesionální silniční kola Author CA7700. Vyvolávací cena je 15 500 korun, odhadní je však 46 500, přitom nová kola by na trhu měla hodnotu kolem 130 tisíc korun. Do dražby jdou rovněž neúplná kola (s vyvolávací cenou 9 až 10 tisíc korun), karbonové rámy (pět tisíc korun) a speciální cyklistické navigace Garmin (1 030 korun). Dluhy na daních podle dostupných informací pocházejí z roku 2008 a současný klub se od nich distancuje.

Údajně dluží na daních statisíce korun, které se hradecký finanční úřad bude snažit získat z veřejné dražby klubových špičkových kol, rámů nebo profesionálních cyklistických GPS navigací.

Už 13. září tak bude k mání třeba stroj, na kterém Petr Benčík v roce 2010 dobyl druhý titul mistra republiky, nebo kolo vyrobené přesně na míru dvoumetrového Stanislava Kozubka. Hodnota nového karbonového kola nejvyšší série Author vysoce převyšuje sto tisíc korun, ale vyvolávací cena od finančního úřadu je pouhých 15 500 korun.

"Všechny problémy začaly už v roce 2008. Finanční úřad poukázal na chybně vedené účetnictví a protože klub si nemohl dovolit zaplatit dluhy, zabavil mu kola," řekl redakci MF DNES zdroj, který je s celým případem detailně obeznámen, ale raději chce zůstat v anonymitě.

Podle manažera stáje Vladimíra Vávry klubu nehrozí existenční starosti, k dispozici má zbrusu nová kola a všichni cyklisté mají termínový kalendář naplněný závody.

Dluhy prý způsobilo bývalé vedení klubu

"Věřím, že od nás nedají naši partneři ruce pryč. Čekám na jejich odezvu," pronesl Vávra. Současně zdůraznil, že současný klub nemá s dluhy nic společného: "Je to čistě věc občanského sdružení, které fungovalo před námi."

"Já bych vám to všechno velmi rád řekl, ale jsem vázán mlčenlivostí," odmítl prozradit bližší informace ředitel hradeckého finančního úřadu Miroslav Zehnálek.

Potíže a dražba překvapily rovněž trojnásobného českého mistra a reprezentanta Petra Benčíka, jenž za Whirlpool jezdil od roku 2006 a letos v zimě oznámil konec kariéry.

"Neměl jsem o ničem tušení a nedokážu si to vysvětlit. V dražbě je i moje kolo, ale zajímat se o něj určitě nebudu, abych na údajné potíže ještě více neupozorňoval," prohlásil pětinásobný účastník cyklistického mistrovství světa.

Zdroj, který si nepřál zveřejnit jméno, tvrdí, že dluhy klubu byly veřejným tajemstvím. "V určitých kruzích se o nich vědělo docela dlouho, jen na ty informace bylo uvalené přísné embargo. Podle mě to všechno podělali lidi, kteří cyklistiku neberou jako krásný sport, ale jako byznys," poznamenal.

Na dražbu kol a tím i potíže týmu Whirlpool Author jako první upozornil server cyklonovinky.cz. "Vše vzniklo kvůli ješitnosti jednoho člověka. Ale nechci to rozmazávat, my normálně fungujeme dál," dodal manažer Vávra.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Podvodník lidem slíbil zhodnocení peněz, 90 milionů prohrál v automatech

Ilustrační snímek

Policie obvinila jednačtyřicetiletého muže z Jaroměře z podvodu se škodou téměř 90 milionů korun. Peníze podle...

Devatenáctiletá řidička udělala s felicií několik přemetů, je v nemocnici

Po kotrmelcích v poli je z felicie vrak.

Mladá řidička nezvládla řízení a sjela z vozovky na silnici třetí třídy u obce Slatiny na Jičínsku. S autem skončila v...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Najdete na iDNES.cz