Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

U hradecké Benešovy třídy má stát futuristický kostel, fandí mu i Duka

  19:20aktualizováno  19:20
V těsném sousedství socialistické Benešovy třídy v Hradci Králové má vyrůst velmi zajímavá stavba. Futuristický dřevěný řeckokatolický kostel svatého archanděla Michaela podporuje dokonce i pražský arcibiskup Dominik Duka. Stavět by se mohlo začít do dvou let.

Poblíž polikliniky na Benešově třídě v Hradci Králové se má stavět dřevěný řeckokatolický kostel svatého archanděla Michaela, jeho součástí má být i komunitní centrum. | foto: www.farnosthk.wbs.cz

Zatímco nedávná internetová sbírka na pořízení hradeckých mistrovských varhan skončila trapným fiaskem, když se na účtu sešlo jen 10 dolarů věnovaných náměstkem hradeckého primátora Soukupem, o sbírku na stavbu úplně nového kostela poblíž Benešovy třídy je zájem větší.

Fotogalerie

Během prvních tří týdnů se podařilo vybrat kolem 32 tisíc korun a stavbu řeckokatolického chrámu podporuje rovněž město. Církev věří, že futuristický návrh dřevěného kostela svatého archanděla Michaela z dílny Michala Krejčíka by se mohl začít budovat již do dvou let.

V roce 2002, kdy se úvahy o novém kostele, který by měl vzniknout na zeleném pásu mezi poliklinikou a rodinnými domky, objevily poprvé, projekt vypadal jako z říše sci-fi a téměř nikdo mu nedával naději. O 12 let později existují nejen plány na chrám, ale i na sousední komunitní centrum. Vše by mělo stát asi 25 milionů korun, město ve prospěch kostela upravilo nový územní plán a v červnu se vyjádří, jestli pozemek farnosti prodá, nebo daruje.

"Nejsme snílci, abychom se domnívali, že finance na kostel s komunitním centrem získáme jen sbírkou. Je to jen jistá forma spoluúčasti například k nadačnímu fondu, ale jsme moc rádi, že sbírka je úspěšná," řekl správce hradecké řeckokatolické farnosti Adrián Kostilník.

Nový kostel podporuje i Duka

Mezi příznivce záměru patří i hradecký primátor. "Myšlenka zapadá do projektu rekonstrukce Benešovy třídy a využití přilehlých pozemků. Doufám, že po úspěšné stavbě kostela zmizí veškeré pochybnosti o jeho potřebě," zdůraznil Zdeněk Fink s narážkou na existující protichůdné názory.

Například Jan Hubka z Benešovy třídy míní: "Diskutabilní je využití kostela. Ještě víc mě ale znepokojuje, že by kvůli tomu měl zmizet jeden z posledních pásů zeleně v okolí."

Kostilník však obavy o využití kostela ani centra nemá. "V kraji je podle posledního sčítání lidu 366 řeckokatolíků, jako jediná zaznamenala tato církev nárůst počtu věřících. Předpokládáme, že kromě nich zde žije ještě minimálně jednou tolik věřících. Nedělní bohoslužbu v kapli hradeckého kostela Božského srdce Páně pravidelně navštěvuje asi 60 lidí," argumentuje správce farnosti.

Autor studie kostela Michal Krejčík přiznal, že místo pro stavbu vybral zcela záměrně. "Je to zbytkový prostor, zazeleněná proluka mezi pásem panelových domů a kolonií rodinných domů. Nejzajímavější jsou pěší cesty, které tímto prostorem vedou. Vznikly přirozeně jako vyjádření potřeby lidí pohybovat se napříč přes toto území. V bodu, kde se cesty křižují, je fixovaná i poloha kostela," uvedl Krejčík.

Fanouškem projektu je rovněž hradecký patriot Dominik Duka, arcibiskup pražský. "Je to příhodné místo k zastavení, zamyšlení, k modlitbě. Jsem rád, že projekt přetrval přes mnohá úskalí a v současné době má podporu představitelů města," řekl Duka.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Adršpach zkolaboval třetí den po sobě. Jeďte vlakem, radí policie

Turisté na cestě do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Policie v pátek po 11. hodině opět uzavřela příjezdové cesty do Adršpachu. Kvůli dopravnímu kolapsu byly silnice...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Najdete na iDNES.cz