Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

U hradecké Benešovy třídy má stát futuristický kostel, fandí mu i Duka

  19:20aktualizováno  19:20
V těsném sousedství socialistické Benešovy třídy v Hradci Králové má vyrůst velmi zajímavá stavba. Futuristický dřevěný řeckokatolický kostel svatého archanděla Michaela podporuje dokonce i pražský arcibiskup Dominik Duka. Stavět by se mohlo začít do dvou let.

Poblíž polikliniky na Benešově třídě v Hradci Králové se má stavět dřevěný řeckokatolický kostel svatého archanděla Michaela, jeho součástí má být i komunitní centrum. | foto: www.farnosthk.wbs.cz

Zatímco nedávná internetová sbírka na pořízení hradeckých mistrovských varhan skončila trapným fiaskem, když se na účtu sešlo jen 10 dolarů věnovaných náměstkem hradeckého primátora Soukupem, o sbírku na stavbu úplně nového kostela poblíž Benešovy třídy je zájem větší.

Fotogalerie

Během prvních tří týdnů se podařilo vybrat kolem 32 tisíc korun a stavbu řeckokatolického chrámu podporuje rovněž město. Církev věří, že futuristický návrh dřevěného kostela svatého archanděla Michaela z dílny Michala Krejčíka by se mohl začít budovat již do dvou let.

V roce 2002, kdy se úvahy o novém kostele, který by měl vzniknout na zeleném pásu mezi poliklinikou a rodinnými domky, objevily poprvé, projekt vypadal jako z říše sci-fi a téměř nikdo mu nedával naději. O 12 let později existují nejen plány na chrám, ale i na sousední komunitní centrum. Vše by mělo stát asi 25 milionů korun, město ve prospěch kostela upravilo nový územní plán a v červnu se vyjádří, jestli pozemek farnosti prodá, nebo daruje.

"Nejsme snílci, abychom se domnívali, že finance na kostel s komunitním centrem získáme jen sbírkou. Je to jen jistá forma spoluúčasti například k nadačnímu fondu, ale jsme moc rádi, že sbírka je úspěšná," řekl správce hradecké řeckokatolické farnosti Adrián Kostilník.

Nový kostel podporuje i Duka

Mezi příznivce záměru patří i hradecký primátor. "Myšlenka zapadá do projektu rekonstrukce Benešovy třídy a využití přilehlých pozemků. Doufám, že po úspěšné stavbě kostela zmizí veškeré pochybnosti o jeho potřebě," zdůraznil Zdeněk Fink s narážkou na existující protichůdné názory.

Například Jan Hubka z Benešovy třídy míní: "Diskutabilní je využití kostela. Ještě víc mě ale znepokojuje, že by kvůli tomu měl zmizet jeden z posledních pásů zeleně v okolí."

Kostilník však obavy o využití kostela ani centra nemá. "V kraji je podle posledního sčítání lidu 366 řeckokatolíků, jako jediná zaznamenala tato církev nárůst počtu věřících. Předpokládáme, že kromě nich zde žije ještě minimálně jednou tolik věřících. Nedělní bohoslužbu v kapli hradeckého kostela Božského srdce Páně pravidelně navštěvuje asi 60 lidí," argumentuje správce farnosti.

Autor studie kostela Michal Krejčík přiznal, že místo pro stavbu vybral zcela záměrně. "Je to zbytkový prostor, zazeleněná proluka mezi pásem panelových domů a kolonií rodinných domů. Nejzajímavější jsou pěší cesty, které tímto prostorem vedou. Vznikly přirozeně jako vyjádření potřeby lidí pohybovat se napříč přes toto území. V bodu, kde se cesty křižují, je fixovaná i poloha kostela," uvedl Krejčík.

Fanouškem projektu je rovněž hradecký patriot Dominik Duka, arcibiskup pražský. "Je to příhodné místo k zastavení, zamyšlení, k modlitbě. Jsem rád, že projekt přetrval přes mnohá úskalí a v současné době má podporu představitelů města," řekl Duka.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Ve dvorské zoo se samici Spirit Nameri narodila čtyři geparďata

V březnu 2018 se ve dvorské zoo narodila čtyři mláďata gepardů – tři samičky a...

Spirit Nameri, samice z prvních gepardích paterčat, která se ve dvorské zoo podařilo odchovat, se stala poprvé matkou....

Kuks chce překonat rekord návštěvnosti, novinkou je dřevěný glóbus

Kastelán Libor Švec ukazuje novinku na Kuksu - glóbus z konce 18. století.

Za týden se otevře barokní hospitál Kuks, který v posledních třech sezonách pokaždé navštívilo více než 100 tisíc...

Pohled na park byl k pláči, Týniště ho bude zkrášlovat po čtyři roky

Nemocné nebo překážející stromy v městském parku v Týništi nad Orlicí ustoupily...

Přestárlé a nemocné stromy v centrálním parku v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku nahradí nové dřeviny. Město už nechalo...

Najdete na iDNES.cz