Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Duka navštívil Broumov, jednal o obnově barokního kláštera

  18:37aktualizováno  18:37
Barokní klášter by se znovu mohl stát středobodem Broumovska. V pátek kvůli němu přijel do Broumova kardinál Dominik Duka spolu s hejtmanem Lubomírem Francem, biskupem Janem Vokálem, převorem kláštera Prokopem Siostrzonkem a dalšími lidmi. Prohlédli si nepřístupné části kláštera nebo ochutnali víno z jeho sklepů.

Hejtman hradeckého kraje Lubomír Franc jednal s kardinálem Dominikem Dukou a Janem Školníkem z neziskové Agentury pro rozvoj Broumovska. (13. dubna 2012) | foto: Michal FantaMF DNES

Pokud benediktini uspějí s žádostí o čtvrtmiliardovou dotaci, asi třetina kláštera a jeho zahrada by se dočkaly do tří let oprav. Vzniknout by tam měly vzdělávací instituty pro zájemce o hudbu, divadlo, výtvarné umění a přírodovědu Broumovska. K tomu bude případně i ubytování či programy pro Poláky.

"Klášter a Broumovsko jako takové do jisté míry ukazuje, že když v území začnou spolupracovat lidé, kterým záleží na opravdových hodnotách, mohou ho úplně proměnit," řekl kardinál Duka, který dobře znal zaostalé Broumovsko už za socialismu, kdy tam navštěvoval v klášteře svou tetu dominikánku. Podle něj se za posledních dvacet let hodně změnilo k lepšímu.

Benediktinský klášter je národní kulturní památkou, loni jej navštívilo 32 tisíc lidí. Je přístupný pro turisty, řád jej postupně opravuje, ale velká část zatím chátrá. "Slibujeme si, že klášter znovu ožije. Obnova každého řádu po sametové revoluci je spojena s problémy ani ne tak finančními jako personálními. A nám je líto, aby klášter zůstal bez nějaké činnosti. Byli bychom rádi, kdyby byl součástí místního regionu, aby přitahoval do regionu mnoho lidí a aby zde byli osvěženi po všech stránkách, především duchovně. To je myslím i hlavní smysl toho všeho, co tu děláme společně s Agenturou pro rozvoj Broumovska," uvedl převor Siostrzonek.

Hejtman cílí na spolupráci s polskými městy

Zástupci církve, samospráv a spolků se snažili vytipovat nové projekty, které by mohly Broumovsko posunout dál. Hejtman Lubomír Franc by sázel hlavně na spolupráci s nedalekými velkými polskými městy, která má stále ještě mezery, a také na místní cestovní ruch. "Ať to dopadne s dotací pro klášter dobře, nebo špatně, už máme připravenou základnu pro rozvoj města i regionu," míní Jan Školník z neziskové Agentury pro rozvoj Broumovska, která projekt kláštera pro benediktiny chystá.

Fotogalerie

Agentura loni rozjela univerzitu třetího věku a letos zahájila mezinárodní soutěž mladých klavíristů Broumovská klávesa. Také zanedlouho otevře galerii moderního umění v zahradním domku v klášteře. Už několik let pořádá letní koncerty v barokních kostelích Za poklady Broumovska a pro benediktiny od letoška také pořádá prohlídky kláštera, kde už děti a rodiče o víkendech provází třeba kostýmovaný loupežník Lotrando.

Historici umění oceňují klášter v Broumově jako učebnici vývoje barokního slohu, na jeho velkorysé přestavbě od druhé půle 17. století se podíleli stavitelé Carlo Lurago, Martin Allio a otec a syn Dientzenhoferové. Benediktini také utvářeli okolní kulturní krajinu s vesnickými kostely, kterou odborníci pokládají za ojedinělý fenomén v Evropě. Broumovská skupina kostelů zatím z velké většiny chátrá a na pořádné opravy teprve čeká. "Mohla by se pro ně hledat jakási cesta. Vedle evropských peněz jsou tu i norské fondy a Norské království by možná slyšelo na určitou pomoc," mínil kardinál Duka.

Broumovsku, kde se podobného setkání účastnil už před třemi lety, slíbil osobní podporu, protože k němu má vztah. Cení si mužů, kteří po třicetileté válce dokázali pozvednout některá území nad jiné - broumovský opat Zinke, opati Sedleckého kláštera a kláštera ve Žďáru nad Sázavou nebo hrabě Špork z Kuksu. "Dokázali vybudovat určité pohádkové krajiny, které dokážou lákat i přes nepřízeň časů," řekl Duka.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Hradec povede nový trenér, Sýkora po dvou letech končí

Hlavní hradecký kouč Václav Sýkora vysvětluje hráčům další cvičení.

Hokejisté Hradce Králové budou mít v příští sezoně nového trenéra. U týmu po dvou letech končí Václav Sýkora. Loni i...

Další z rubriky

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Muž dostal za oloupení taxikářky podmínku a slíbil, že nebude pít

Obžalovaný Josef Franěk u Krajského soudu v Hradci Králové (17.4.2018).

Za loupežné přepadení taxikářky vyměřil Krajský soud v Hradci Králové Josefu Fraňkovi podmínku na tři roky, k tomu se...

Dvojice mužů se zaměřovala na trezory v podnicích a obchodech

Muži vstupovali do domů pomocí páčidel, zajímali se hlavně o trezory.

Dva muži z Hradecka a Náchodska čelí obvinění ze série vloupání do průmyslových objektů a prodejen. Šli hlavně po...

Najdete na iDNES.cz