Stavaři připravují důl Bohumír, musí zpevnit stěny i stropy.

Stavaři připravují důl Bohumír, musí zpevnit stěny i stropy. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Horníci z Trutnovska otevřou důl Bohumír, chtějí na seznam UNESCO

  • 1
Hornictví v Krkonoších má dlouhou tradici, která sahá až do 16. století. Stopy po dolech, šachtách a těžkém průmyslu lze najít od Harrachova přes Žacléř až po Jívku na Trutnovsku. Místní horníci by své historické bohatství rádi dostali na prestižní seznam UNESCO.

Novou turistickou atrakcí, na které se v Jívce na Trutnovsku pracuje, má být velký podzemní prohlídkový okruh v pozapomenutém dole Bohumír. Horničtí nadšenci ho chtějí zájemcům otevřít za rok koncem května, stát to bude zhruba šest milionů korun.

Na návštěvníka dýchnou časy, kdy drsní chlapi každé ráno scházeli do šachet na mnohahodinovou šichtu, po které je sotva poznala vlastní rodina.

Rudný důl Bohumír bude po Kovárně v Peci pod Sněžkou v kraji teprve druhým zpřístupněným. Do toho prvního se však vejde omezený počet lidí, neboť se musí vracet stejnou cestou, kterou do něj vstoupili.

V Jívce to bude jinak, návštěvníci vstoupí bývalou hlavní štolou a vyjdou o 400 metrů dál. V podzemí uvidí, jak horníci pracovali.

"Štolou se dostanou do rudné žíly, projdou přes strojovnu s imitací těžního stroje, který sloužil pro přesun lidí do hlubších pater a odvoz vytěženého materiálu. Pak nahlédnou do bývalé dobývky, kterou horníci opustili v 60. letech. Následuje průzkumná chodba a nakonec vylezou ven přes novou svislou šachtici. Tu zrovna budujeme," uvedl ředitel společnosti Důl Jan Šverma Karel Novotný.

Příchozí čeká i adrenalin. "Myslím, že si to užijí hlavně kluci a jejich tátové. Po cestě narazí na schody, žebříky i na postavy horníků při práci. Ve východních Čechách to bude unikát," slibuje. Do konce března dělníci chtějí dokončit vyhloubení šachtice, čímž v místě vytvoří větrný okruh.

Nadšení z projektu neskrývá ani zdejší obecní úřad. "Slibujeme si od toho oživení turistického ruchu, bude to ideální doplňkový cíl pro návštěvníky Adršpachu a zajímavé to může být i pro školní zájezdy a další jednodenní výlety," uvažuje starosta Jívky Jiří Gangur.

Našel se otisk obojživelníka z éry dinosaurů

Důl Bohumír nebo vyhlášený hornický skanzen v Žacléři ale nejsou jediné prostředky, jimiž organizátoři chtějí připomínat odkaz hornictví. To krkonošské se dokonce snaží protlačit mezi památky UNESCO.

"Od českých památkářů ani od ministerstva kultury jsme zatím podporu nedostali. Dali nám však šanci dostat se mezi evropsky významné lokality," uvádí Novotný.

Členové hornického sdružení si přesto myslí, že jejich oblast mezi nejvýznamnější světové památky patří. Na podzim proto chystají další kolo jednání a podporu se snaží vyjednat alespoň od kraje.

"Je to v mnoha ohledech světový unikát, jsou tady vůbec nejstarší písemné záznamy o uhelném hornictví. Skoro všechny obce v této části Krkonoš mají hornickou minulost. V herlíkovické soutěsce je úžasné historické podzemí z dob těžby železné a barevné rudy, ve Špindlerově Mlýně se těžilo stříbro, v Černém Dole je obrovský lom, na Mísečkách byl jeden z našich největších uranových dolů. V Harrachově je dnes hornický skanzen, úžasné podzemí má Jilemnice," vyjmenovává Novotný 

Další cenností jsou paleontologické nálezy, které na Trutnovsku při lomovém dobývání našli. Jedním je kámen s otiskem čtyřnohého obojživelníka z éry dinosaurů, který mohl být až metr dlouhý. Jde údajně o nejstarší nález podobného živočicha v Česku.

Unikátní je i způsob likvidace dolu, který byl uzavřen v roce 1993. "Jde o novou, technicky i finančně náročnou metodu, která nemá ve světě obdoby. Všechny dostupné prostory jsou totiž zaplněny důlně stavební zakládkou. Je to sice technická záležitost, ale v UNESCO přece nejsou jen architektonické památky," míní Novotný. O hornictví připravují v Žacléři také novou knihu.