Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Závěť starého gentlemana myslí na nemocné děti. Dostanou další milion

  8:30aktualizováno  8:30
Dvaadevadesátiletý podnikatel překvapil celý Chlumec nad Cidlinou. Sepsal závěť a smlouvu, podle nichž do zdravotního fondu pošle zdejším vážně nemocným a hendikepovaným dětem další milion korun. Peníze z unikátního fondu už pomohly dvěma dětem a hlásí se o ně další.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Za minulého režimu emigroval, dnes žije v německém domově důchodců a v lednu oslaví 92. narozeniny. Přesto Ladislav Nohynek nezapomněl na pětitisícové městečko na Královéhradecku, kde vybudoval strojírenskou firmu Nirosta, kterou dnes vlastní jeho syn.

Rozhodl se věnovat do zdravotního dětského fondu, které město zřídilo v loňském roce a kam radnice posílá sto tisíc ročně z příjmů z hazardu, jeden milion korun. O publicitu ale při své skromnosti nestojí.

„Nerad prezentuje takové věci, připadá mu to trapné,“ říká jeho mladší bratr Jindřich, který žije v Praze. Bývalého majitele chlumecké firmy nedávno doprovodil z Německa, aby se zástupci města mohl podepsat darovací smlouvu.

„Pojal to jako jakési životní vyúčtování. Je to takové gesto vděku, protože radnice jeho firmě vycházela vstříc a on nyní chce pomoci prostřednictvím obce nemocným dětem. Milion korun věnoval ze svého soukromého konta,“ vysvětlil bratr štědrého dárce.

„Skoro jako pohádka“

„Spadla mi brada a podepsali jsme darovací smlouvu, je to úžasný počin, skoro pohádka,“ říká chlumecký starosta Miroslav Uchytil a podotýká, že od bývalého majitele Nirosty to není první dar.

„Když mu bylo 90 let, tak mě jako jubilant zval na oslavu a zajímal se o novinky ve městě. Když jsem mu popsal, že chceme založit zdravotní fond pro postižené děti a mladistvé, zaujalo ho to a už tehdy věnoval v přepočtu asi 50 tisíc korun,“ vypráví starosta.

V závěti i v nedávno sepsané darovací smlouvě stojí, že v příštích deseti letech přijde každý rok na speciální městský účet sto tisíc korun. 

Zdravotní fond má za cíl podporovat vážně nemocné děti a přispívat na jejich drahou léčbu, lázně a na zdravotní či kompenzační pomůcky, které pojišťovny plně nehradí. 

„Je to úžasná pomoc, za příspěvek jsme vděční jak městu, tak všem dárcům,“ děkuje Marcela Zahálková, matka třináctiletého Martina, jenž trpí progresivní svalovou dystrofií (více o něm čtěte zde). 

Kvůli nevyléčitelné nemoci, která může vést až k úplné nehybnosti, se neobejde bez berlí či invalidního vozíku. Byl prvním, komu unikátní fond města pomohl. Díky příspěvku jeho rodiče vybudovali bezbariérovou koupelnu se speciálními madly, sedátky, záchodem i baterií. „Hodně nám usnadnila život,“ pochvaluje si Martinova matka.

Fond se inspiroval sbírkou pro Vanesku

Dalšímu, komu peníze od dárců usnadňují život, je teprve pětiletý Adam. Narodil se nevidomý.

„Příspěvek využíváme jako cestovné, protože každý den musím vozit syna do 30 kilometrů vzdálené speciální školky v Hradci Králové. Pomáhá nám to především v jeho rozvoji,“ vysvětlila jeho matka Gabriela Fifernová.

Žádat o příspěvek mohou na doporučení pediatrů rodiny s trvalým bydlištěm v Chlumci. Když ho město schválí, proplatí rodičům nemocných dětí faktury. Žádosti se hodnotí dvakrát ročně, nyní se rozdělí dalších sto tisíc korun, za poslední půlrok se sešlo pět žádostí.

Rodiče Vanesky z účtu dodnes čerpají prostředky na nákladné pomůcky, léky a...

Rodiče Vanesky z účtu dodnes čerpají prostředky na nákladné pomůcky, léky a obvazy (23.12.2014).

Chlumec byl vůbec první obcí v Česku, která zdravotní fond na pomoc dětem založila. Město se inspirovalo úspěšnou veřejnou sbírkou, kterou předtím uspořádalo pro Vanesku. Dívka se v roce 2012 narodila se vzácnou a nevyléčitelnou nemocí motýlích křídel.

Její rodiče z tohoto účtu dodnes čerpají prostředky na nákladné pomůcky, léky a obvazový materiál ke každodennímu ošetřování dceřiných bolestivých ran a puchýřů.

„Jsme opravdu vděční za otevřený účet v lékárně, kde máme možnost odebírat vše pro naši dceru potřebné, jako jsou jehly, desinfekce, obvazy, sterilní čtverce, masti, krémy a další,“ říká matka nemocné holčičky Markéta Sergejeva.

„Vanesce budou v dubnu tři roky a je moc šikovná. Bohužel se nevyhneme celodennímu ošetřování, stále má puchýře i otevřené rány. Vaneska je naše sluníčko a celé naší rodině dobíjí baterky, třeba když nám řekne, že nás má ráda a že je šťastná. To pak zapomeneme i na okolní závist lidí, kteří nám účet zřízený městem nepřejí a dělají různé naschvály,“ dodává matka Vanesky.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Najdete na iDNES.cz