Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Závěť starého gentlemana myslí na nemocné děti. Dostanou další milion

  8:30aktualizováno  8:30
Dvaadevadesátiletý podnikatel překvapil celý Chlumec nad Cidlinou. Sepsal závěť a smlouvu, podle nichž do zdravotního fondu pošle zdejším vážně nemocným a hendikepovaným dětem další milion korun. Peníze z unikátního fondu už pomohly dvěma dětem a hlásí se o ně další.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Za minulého režimu emigroval, dnes žije v německém domově důchodců a v lednu oslaví 92. narozeniny. Přesto Ladislav Nohynek nezapomněl na pětitisícové městečko na Královéhradecku, kde vybudoval strojírenskou firmu Nirosta, kterou dnes vlastní jeho syn.

Rozhodl se věnovat do zdravotního dětského fondu, které město zřídilo v loňském roce a kam radnice posílá sto tisíc ročně z příjmů z hazardu, jeden milion korun. O publicitu ale při své skromnosti nestojí.

„Nerad prezentuje takové věci, připadá mu to trapné,“ říká jeho mladší bratr Jindřich, který žije v Praze. Bývalého majitele chlumecké firmy nedávno doprovodil z Německa, aby se zástupci města mohl podepsat darovací smlouvu.

„Pojal to jako jakési životní vyúčtování. Je to takové gesto vděku, protože radnice jeho firmě vycházela vstříc a on nyní chce pomoci prostřednictvím obce nemocným dětem. Milion korun věnoval ze svého soukromého konta,“ vysvětlil bratr štědrého dárce.

„Skoro jako pohádka“

„Spadla mi brada a podepsali jsme darovací smlouvu, je to úžasný počin, skoro pohádka,“ říká chlumecký starosta Miroslav Uchytil a podotýká, že od bývalého majitele Nirosty to není první dar.

„Když mu bylo 90 let, tak mě jako jubilant zval na oslavu a zajímal se o novinky ve městě. Když jsem mu popsal, že chceme založit zdravotní fond pro postižené děti a mladistvé, zaujalo ho to a už tehdy věnoval v přepočtu asi 50 tisíc korun,“ vypráví starosta.

V závěti i v nedávno sepsané darovací smlouvě stojí, že v příštích deseti letech přijde každý rok na speciální městský účet sto tisíc korun. 

Zdravotní fond má za cíl podporovat vážně nemocné děti a přispívat na jejich drahou léčbu, lázně a na zdravotní či kompenzační pomůcky, které pojišťovny plně nehradí. 

„Je to úžasná pomoc, za příspěvek jsme vděční jak městu, tak všem dárcům,“ děkuje Marcela Zahálková, matka třináctiletého Martina, jenž trpí progresivní svalovou dystrofií (více o něm čtěte zde). 

Kvůli nevyléčitelné nemoci, která může vést až k úplné nehybnosti, se neobejde bez berlí či invalidního vozíku. Byl prvním, komu unikátní fond města pomohl. Díky příspěvku jeho rodiče vybudovali bezbariérovou koupelnu se speciálními madly, sedátky, záchodem i baterií. „Hodně nám usnadnila život,“ pochvaluje si Martinova matka.

Fond se inspiroval sbírkou pro Vanesku

Dalšímu, komu peníze od dárců usnadňují život, je teprve pětiletý Adam. Narodil se nevidomý.

„Příspěvek využíváme jako cestovné, protože každý den musím vozit syna do 30 kilometrů vzdálené speciální školky v Hradci Králové. Pomáhá nám to především v jeho rozvoji,“ vysvětlila jeho matka Gabriela Fifernová.

Žádat o příspěvek mohou na doporučení pediatrů rodiny s trvalým bydlištěm v Chlumci. Když ho město schválí, proplatí rodičům nemocných dětí faktury. Žádosti se hodnotí dvakrát ročně, nyní se rozdělí dalších sto tisíc korun, za poslední půlrok se sešlo pět žádostí.

Rodiče Vanesky z účtu dodnes čerpají prostředky na nákladné pomůcky, léky a...

Rodiče Vanesky z účtu dodnes čerpají prostředky na nákladné pomůcky, léky a obvazy (23.12.2014).

Chlumec byl vůbec první obcí v Česku, která zdravotní fond na pomoc dětem založila. Město se inspirovalo úspěšnou veřejnou sbírkou, kterou předtím uspořádalo pro Vanesku. Dívka se v roce 2012 narodila se vzácnou a nevyléčitelnou nemocí motýlích křídel.

Její rodiče z tohoto účtu dodnes čerpají prostředky na nákladné pomůcky, léky a obvazový materiál ke každodennímu ošetřování dceřiných bolestivých ran a puchýřů.

„Jsme opravdu vděční za otevřený účet v lékárně, kde máme možnost odebírat vše pro naši dceru potřebné, jako jsou jehly, desinfekce, obvazy, sterilní čtverce, masti, krémy a další,“ říká matka nemocné holčičky Markéta Sergejeva.

„Vanesce budou v dubnu tři roky a je moc šikovná. Bohužel se nevyhneme celodennímu ošetřování, stále má puchýře i otevřené rány. Vaneska je naše sluníčko a celé naší rodině dobíjí baterky, třeba když nám řekne, že nás má ráda a že je šťastná. To pak zapomeneme i na okolní závist lidí, kteří nám účet zřízený městem nepřejí a dělají různé naschvály,“ dodává matka Vanesky.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Další z rubriky

Nález pevnostní pekárny zpozdí stavbu parkovacího domu v centru Hradce

Odkrytá budova sloužila jako pekárna a skladiště mouky a pečiva. Hradečtí...

Mimořádné úspěchy přinesl archeologický výzkum na místě budoucího parkovacího domu v Gayerových kasárnách v centru...

Šéf hradecké dopravky: Za nehodou je vždy řidič, telefonování bych zakázal

Šéf dopravní policie v Královéhradeckém kraji Petr Dušek.

Na českých silnicích ročně umírají stovky lidí. V loňském roce šlo o 502 životů. Podle šéfa dopravní policie v...

Spoluvězeň se musí omluvit za větu o Wonkovi, výroky z filmu nevadily

Pavel Wonka

Bývalý spoluvězeň Václav Černík se podle rozsudku Okresního soudu v Hradci Králové musí písemně omluvit za výrok...

Najdete na iDNES.cz