Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zoo přiveze sedm lvích samic, unikátní safari ohlídá ozbrojená ostraha

  11:10aktualizováno  11:10
Královédvorská zoo se připravuje na otevření prvního lvího safari u nás. Jeho součástmi budou nový pavilon a další dřevěný hrad, který poslouží jako hřiště a současně vyhlídka na šelmy. Společnost lvům bude dělat sedm nových samic, dvorskou zahradu naopak opustí populární tygři ussurijští.

Součástí lvího safari ve dvorské zoo bude nový pavilon i další dřevěný hrad (5.3.2105). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Bratři Napoleon a Bart pobudou ve svém starém pavilonu už jen několik posledních týdnů. Pak se majestátní lvi berberští přestěhují do nového pavilonu propojeného se lvím safari, které vzniká za více než 16 milionů korun nedaleko nástupiště safaribusů. 

Fotogalerie

Právě nové lví safari bude hlavním magnetem letní návštěvnické sezony. Dvorská zahrada pustí návštěvníky s vlastními automobily do oploceného výběhu jako první zoo u nás. Výběh bude přímo propojený s novým pavilonem, kde bude devět klecí pro lvy a expozice pro veřejnost.

První lidé by se do nového areálu měli podívat na přelomu června a července. Stavební firma sice předá stavbu už na konci dubna, tedy ve stejné době, kdy zahájí provoz Africké safari Josefa Vágnera, ale lvi si budou muset na nové prostředí nejprve zvyknout. 

„Pár týdnů bude trvat, než se zvířata seznámí s terénem, zvyknou si na vnitřní prostory i venkovní dvorky a také na naše automobily,“ říká ředitel zoo Přemysl Rabas. V červnu chce zahrada spustit zkušební provoz. „Návštěvníky pustíme dovnitř v omezeném režimu a budeme sledovat, jak to funguje,“ dodává.

Zoo v současnosti má dva zanedlouho tříleté samce lva berberského, které vloni na jaře získala z Olomouce. Na východ Čech už brzo přicestuje i sedm samic ze dvou zoologických zahrad v Anglii a Nizozemsku. 

„Jedna skupina už v safari byla, na to dost spoléháme, protože s ní by mělo být nejméně problémů,“ míní Rabas. Tento poddruh afrického lva už ve volné přírodě nežije, v zajetí jich je několik posledních desítek. 

Oplocení bude mít skoro čtyři metry

Safari s rozlohou více než 16 tisíc čtverečních metrů vzniká od loňského října v dosud nevyužívaném prostoru. Před dokončením je páteřní půlkilometrová komunikace ve tvaru osmičky, stavaři pracují také na oplocení, které bude vysoké 3,8 metru. 

„Po celém obvodu budou tři zóny elektrického ohradníku, takže lvi by se neměli dostat ven,“ připomíná zoolog Radek Hlávka. Vjezd do areálu bude střežit ozbrojená ostraha a na bezpečnost bude dohlížet také posádka vozidla uvnitř výběhu. 

Lví safari bude součástí klasického okruhu po Africkém safari Josefa Vágnera. Vyhlídkové autobusy do výběhu jezdit nebudou, zda tam zoo pustí jeepy safari expresů s výletníky, zatím není rozhodnuto.

Africkou smečku budou moci pozorovat rovněž pěší návštěvníci, a to buď přímo v pavilonu, kde bude prosklená expozice, anebo z věží dřevěného hradu na druhé straně areálu, kde je nástupiště safaribusů. Jeho základní konstrukce už je hotová. 

„Bude to pro návštěvníky dobrodružná cesta, jak se na lvy podívat zblízka,“ říká mluvčí Jana Myslivečková. Lanový hrad v africkém stylu naváže na obří prolézačku z akátového dřeva, kterou zahrada v roce 2013 postavila nedaleko hlavního parkoviště (více o hradu čtěte zde). Vyhlídkové věže opět propojí lanové prvky a moduly. Hrad bude zároveň sloužit jako hřiště pro děti.

Zahradu opustí tygři

Kvůli vzniku lvího safari dojde v zoo k přesunům několika zvířat. Nejvýraznější změnou je ukončení chovu tygrů ussurijských, kteří dlouhá léta patřili mezi taháky dvorské zahrady. Čtyři tygři už zahradu opustili, poslední dva - otce a dceru - čeká do několika týdnů stěhování do americké Minnesoty.

Chovat oba dva druhy šelem najednou by pro zahradu bylo ekonomicky náročné, velikost pavilonu není pro tygry optimální a navíc to není africké zvíře, na která se dvorská zoo specializuje. 

„Uvědomuji si, že to je nepopulární krok jak pro návštěvníky, tak pro zaměstnance. Naproti tomu dojde k přesunům a posílení chovu afrických šelem,“ poznamenává Rabas.

Výběh v centrální části zoologické zahrady mají po tygrech obsadit hyeny, do jejich areálu se přestěhují gepardi, které dnes mohou vidět pouze návštěvníci autosafari ve venkovním výběhu. Pěší výletníci by tak mohli pozorovat i chovatelský unikát - mladá paterčata. Gepardy by v původním teritoriu měli nahradit psi hyenovití.

Zoo navíc uvažuje o rozšíření chovu hyen, ráda by získala například hyenku nebo hyenu žíhanou. Zahrada rovněž počítá s využitím starého pavilonu lvů. Po rekonstrukci sem chce umístit novou skupinu opic.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Adršpach zkolaboval třetí den po sobě. Jeďte vlakem, radí policie

Turisté na cestě do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Policie v pátek po 11. hodině opět uzavřela příjezdové cesty do Adršpachu. Kvůli dopravnímu kolapsu byly silnice...

Starostové větších měst v Hradeckém kraji chtějí obhájit svá křesla

Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec

Radnicím ve všech pěti okresních městech Královéhradeckého kraje mohou i po říjnových volbách šéfovat stejní lidé....

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Najdete na iDNES.cz