Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dvoukolejka mezi Hradcem a Pardubicemi je předražená, tvrdí poslanec

  17:55aktualizováno  17:55
Projekt druhé železniční koleje mezi Hradcem Králové a Pardubicemi za dvě miliardy korun sklízí kritiku za údajnou uspěchanost, předraženost a nekoncepčnost. Poslanec Jiří Štětina (VV) naznačil, že může jít o machinace s evropskými dotacemi.

Mezi Hradcem a Pardubicemi by do čtyř let měly vlaky jezdit po dvou kolejích. | foto: Martin HorkýMF DNES

Když před 15 měsíci stavbu druhé železniční koleje mezi Hradcem Králové a Pardubicemi ve své slavné dopravní superstrategii "zapomněl" zmínit tehdejší ministr dopravy Vít Bárta, kritika se na něj sesypala ze všech stran. Nynější šéf resortu Pavel Dobeš ji sice podporuje a první etapa díla nejspíš příští rok začne, jenže dvoukolejka je na pranýři stále.

Dvoukolejka

První etapa má začít příští rok a celá trasa prý bude hotová do čtyř let. Maximální rychlost vlaků se zvýší ze 110 na 160 kilometrů za hodinu a cesta mezi oběma krajskými městy by měla trvat necelých 20 minut. Na "hradubickou" dráhu příští rok zamíří pět nových souprav z plzeňské škodovky.

Naposledy proti ní nebývale ostře vystoupil poslanec Jiří Štětina (VV), hradecký lékař, jemuž se ani trochu nezamlouvá cena projektu: "Panuje otázka, zda nejde o machinace s dotacemi. Dvě miliardy za 22 kilometrů tratě? To je velká síla."

Údajnou předraženost mohla vyvrátit Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), ale podrobnosti projektu i přes ujišťování o opaku neodtajnila.

Štětina upozornil, že je velkým zastáncem druhé koleje. Jenže slyšet jsou rovněž opačné názory.

"Není to nezbytný projekt. V nynější hospodářské situaci by úplně stačilo, kdyby se zdvoukolejnil úsek mezi Opatovicemi a Stéblovou," uvedl předseda Sdružení železničních společností Jiří Mužík.

Místní jsou často proti stavbě dvoukolejky

"Současná kapacita trati je zcela dostačující. Chybí mi větší výhled do budoucna. Stát se dostane do pozice, že se dvoukolejka postaví, pak se jí ale bude muset přizpůsobovat spousta dalších věcí. Zkrátka není to koncepční," zamyslel se starosta Opatovic Pavel Kohout.

Dvoukolejka zacloumala také Březhradem. Podle plánů se má zrušit současná stanice v Opatovicích a postavit nová, která by však ležela o téměř kilometr a půl dál.

"Ta nová by byla v polích bez přístupové cesty. Pro nás je to nepřijatelné, protože my žádné nádraží nemáme, nyní nám to trvá zhruba čtvrt hodiny, ale později bychom na zastávku mohli chodit i hodinu," poukázal předseda komise březhradské samosprávy Dušan Ferčák.

Další kritice zcela jistě neunikne ani stále odkládaný začátek stavby. Zatímco ještě zjara se mluvilo o letošním podzimu, nyní přišel odklad. "Stavba by měla být zahájena v roce 2013, projekt by pak měl být hotový v prosinci," řekl Michal Feith z pardubického ředitelství SŽDC.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Horolezec se těžce zranil po pádu ze stěny v Prachovských skalách

Vrtulník letěl do Prachovských skal pro zraněného horolezce (16.9.2018).

Osmatřicetiletý muž se v neděli zřítil ze skalní věže v Prachovských skalách. Horolezec spadl z výšky osmi až deseti...

Za opakování tendru na stadion může chyba systému, tvrdí administrátor

Vizualizace konečné podoby fotbalového stadionu v Hradci Králové.

Formální pochybení ve výběrovém řízení na stavbu fotbalového stadionu v Hradci Králové zapříčinila banální chyba...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Najdete na iDNES.cz