Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radnice, stadiony i náměstí v exekuci. Dvůr Králové má problém

  19:59aktualizováno  19:59
Radnice, náměstí, Šindelářská věž nebo Mariánský sloup v exekuci. A také nemožnost začít opravovat školku, žádat o dotace nebo přepsat na obyvatele už koupené městské byty. Dvůr Králové nad Labem se dostal do pořádné šlamastyky. Do podobné, v jaké byla letos v lednu Praha, když soud uvalil exekuci na její majetek včetně Karlova mostu nebo Staroměstské radnice.

Soud uvalil exekuci na veškerý majetek města Dvůr Králové nad Labem. Na fotografii kostel Sv. Jana Křtitele | foto: Profimedia.cz

"Nemůžeme nakládat s majetkem nebo prodávat byty. Kromě běžného chodu úřadu nemůžeme nic mimořádného platit ani nakupovat. Nemůžeme třeba ani otevřít novou zakázku na rekonstrukci školky a podobně. Jakýkoli právní úkon by byl neplatný," upozornil včera na komplikace místostarosta Dvora Králové Jan Bém.

Zatímco v Praze se zprvu divili, proč na jejich chlouby soud exekuci vydal, ve Dvoře znají důvody dobře. Jak jako první informovala Česká televize, na město podal žalobu bývalý provozovatel čistírny odpadních vod, společnost WWTP DKNL. Ta vede s městem dlouhodobý spor o cenu za čištění vody a nyní se domáhá vyplacení pěti milionů korun.

Místostarosta exekuci nechápe

Podle vedení města však nemá na peníze nárok. "Exekuce jsou vydané za tři měsíce a to květen, červen, červenec. Bývalý provozovatel skončil s čištěním v dubnu, od té doby nemá od krajského úřadu dokonce ani povolení provozovat činnost. Vůbec nechápu, jak to mohl soud uznat, nejde nám to do hlavy," diví se místostarosta Bém.

Jednatel firmy WWTP DKNL Aleš Morávek, který je na dovolené, se k vývoji sporu nevyjádřil, ve středu nezvedal telefon.

Kvůli sporu teď trpí zejména lidé, kteří mají s městem rozjednaný prodej nebo koupi bytů a dalších pozemků. "Ačkoliv nám už lidé složili peníze, my jim ty byty nemůžeme přepsat," upozorňuje starostka Dvora Edita Vaňková.

Návrat majetku městu bude trvat

Město už sice připravuje návrh na zastavení exekucí a jejich odvolání k hradeckému krajskému soudu, teď však nesmí nakládat s veškerým majetkem včetně budovy radnice, koupaliště, zimního a letního stadionu nebo mnohých památek. 

Jediné co může, je zajistit běžný chod města. "Problém by byl třeba i v případě, když bychom chtěli nějaké dotace. To už také nespadá do běžného provozu," varuje Bém.

Starostka tvrdí, že město jednalo v plnění závazků vůči bývalému provozovateli správně. "Není pravda, že bychom vůbec neplatili, jen jsme nevěděli, jestli platit současnému, nebo bývalému provozovateli. Proto jsme už v květnu raději začali platit zálohy 1,673 milionu měsíčně do soudní úschovy," uvedla.

Už v pátek se zastupitelé sejdou na mimořádném zasedání a budou hledat možnosti, jak se z exekuce co nejdřív dostat. Podle starostky je možné, že město skutečně složí požadovaných pět milionů korun, aby mohlo co nejdřív znovu nakládat s majetkem. Návrat majetku městu ale podle ní bude trvat nejméně několik týdnů.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Propuštěný vězeň ani nedojel domů, kvůli výtržnostem a vloupání zase sedí

Věznice ve Valdicích

Jen několik hodin vydržel na svobodě 33letý recidivista, kterého v polovině srpna propustili z věznice ve Valdicích na...

Chci třetinu hlasů a křeslo hradecké primátorky, říká Monika Štayrová

Lídryně ANO v komunálních volbách v Hradci Králové Monika Štayrová.

Osmnáct starostů, šest primátorů, avšak ženu coby šéfku radnice Hradec Králové dosud neměl. Změnit si to troufá...

Najdete na iDNES.cz