Čistírna přestala fungovat začátkem února, a do Labe tak tekly splašky a odpadní vody dva a půl dne.

Čistírna přestala fungovat začátkem února, a do Labe tak tekly splašky a odpadní vody dva a půl dne. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Opět hrozí, že do Labe potečou splašky. Dvůr chce vlastní čistírnu

  • 3
Majitel a provozovatel čistírny odpadních vod ve Dvoře Králové nad Labem může opět zastavit její provoz. Město i řeka se znovu stanou rukojmími v boji o vyšší cenu čištění vody. Radnice proto uvažuje o stavbě vlastní čistírny.

Jsou to dva měsíce, co provozovatel čistírny odpadních vod ve Dvoře Králové nad Labem přestal na dva a půl dne čistit splašky a nechal vytékat špinavou vodu do Labe. Dneškem počínaje hrozí nebezpečí znovu.

Firma WWTP DKNL, která čistírnu provozuje, totiž majiteli čistírny nezaplatila nájem 2,2 milionu korun za březen, a dostala tak podmínečnou výpověď z nájmu. Zástupce firmy Aleš Morávek upozornil v pondělí radnici, že peníze na březnové nájemné společnost nemá a že ve čtvrtek pravděpodobně ztratí schopnost vykonávat službu čištění odpadních vod.

Trable s čistírnou odpadních vod ve Dvoře Králové

Společnost WWTP DKNL přestala čistit splašky a odpadní vody z celého Dvora Králové letos 6. února, aby donutila radnici přistoupit na vyšší cenu za čištění.

Voda z městských kanálů a stok zamořovala Labe až do 8. února, dokud radnice nevyjednala dočasný smír a nezaplatila firmě za dva měsíce dopředu.

Majitelem čistírny je firma Evorado Import. Ta poslala firmě WWTP DKNL, která čistírnu provozuje, podmínečnou výpověď z nájmu k 5. dubnu 2012. Provozovatel totiž nezaplatil majiteli 2,2 milionu nájmu za březen.

Dvorská radnice proto v úterý vyzvala ministerstvo zemědělství, aby vydalo předběžné opatření, kterým by zakázalo majiteli čistírny odpadních vod přerušit nebo omezit čištění odpadních vod z města.

Krajský soud totiž 28. března zrušil obdobné předběžné opatření, které 13. února vydal Okresní soud v Trutnově.

Do Labe tak může opět téci odpad, fekálie a špína, stejně jako začátkem února.

Možná jde o hru, provozovatel i majitel popírají zastavení čistírny

Radní chtějí znát další osud a záruky provozu po majiteli, firmě Evorado Import. Její zástupci však nejsou k zastižení. Někteří úředníci míní, že může jít také o určité hry mezi provozovatelem a majitelem čistírny a že majitel má možná v záloze nového provozovatele.

Jednatel provozovatele řekl, že řeči o zastavení provozu jsou informační šumy. "Já o tom nic nevím," řekl Morávek a na otázku, zda se k zastavení provozu nechystá, řekl, že ne. A neuzavře čističku sám majitel? "Pokud by něco takového hrozilo, musel bych o tom vědět," uvedl Morávek.

Předseda představenstva Evorado Import Ivo Konejl řekl, že zatím se nic neděje: "Stále s provozovatelem naší čističky jednáme. Nic není konečného." Na přímou otázku, zda čistička přestane fungovat, odpověděl: "To určitě ne. Určitě nepřestane pracovat. V budoucnu se to samozřejmě stát může, to nikdo neví. Třeba kvůli opravě a podobně."

Radnice oslovila ministerstvo a usiluje o vlastní zařízení

Dvorská radnice navrhla dohodu expertů a žádala o předložení materiálů, které by provozovatele čističky opravňovaly požadovat téměř dvojnásobnou cenu za čištění. Experti se dosud nesešli.

O čistírnu přišlo město během privatizace

Čistírnu odpadních vod vystavěl stát v 80. letech pro podnik Tiba, při její privatizaci se však stala majetkem podniku a ne města, jak tomu bylo ve většině míst České republiky.

"Tiba pak prodala čistírnu firmě Evorado, takže město čističku nevlastnilo ani hodinu. Stát by nám měl pomoci problém řešit. Zvláště poté, co nám hrozí podobná zastavení provozu jako v únoru," řekl místostarosta Jan Bém.

"Požádali jsme ministerstvo zemědělství, aby nechalo udělat technický audit čistírny a zjistilo, zda je její výpočet nové, zhruba dvojnásobné ceny oprávněný," řekl místostarosta Dvora Králové nad Labem Jan Bém.

Dvůr znovu přišel s nápadem postavit svou vlastní čistírnu, která by tu současnou odřízla od kanalizace i od peněz za čištění. Radnice o projektu uvažuje už od roku 2005, jen od něj v roce 2009 na čas upustila.

Dnes už má projektovou dokumentaci, územní rozhodnutí a co nejdříve hodlá požádat o stavební povolení. Pokud by vše pokračovalo dobře, na konci roku 2015 by Dvůr Králové mohl mít novou čistírnu odpadních vod. A stal by se v této oblasti vlastním pánem.

Nová čistička bude díky technologiím menší než dnešní, přitom by měla bohatě stačit čistit vodu z celého Dvora. Její cena se pohybuje kolem 100 milionů korun, záležet ale bude na výběrovém řízení. A kde na čističku radnice získá peníze? Chce žádat o pomoc stát, který by mohl poskytnout 75 až 85 procent částky.