Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pasáž má vrátit život centru Dvora Králové. Ulička hrůzy je minulostí

  12:12aktualizováno  12:12
Přestože se v historickém jádru Dvora Králové podnikatelům příliš nedaří, vznikl zde moderní polyfunkční dům s komerčními prostory. Zanedbaná Valová ulička se proměnila na honosnou promenádu.

Valová ulička by mohla přitáhnout cykloturisty. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Nově otevřená pasáž má oživit historické centrum Dvora Králové nad Labem, ze kterého se v posledních letech po úbytku parkovacích míst a změnách v organizaci dopravy vytrácí podnikatelský život (o zkušenostech obchodníků jsme psali zde).

Po rekonstrukci dvou zchátralých domů v ní vznikl multifunkční komplex s restaurací, kavárnou, kancelářemi a byty. Moderní průchod velkoměstského střihu spojil náměstí T. G. Masaryka s historickou Valovou uličkou. Z ní po kompletní rekonstrukci a vydláždění vznikla honosná pěší promenáda.

Fotogalerie

Investor projekt připravoval dva roky, další dva trvala náročná rekonstrukce. Polyfunkční dům stojí na místě někdejšího hotelu Kopp, který byl postavený už před rokem 1885. Ve stejné době vjel na královédvorské nádraží první vlak. Díky tomu bylo možné dovážet do města plzeňské pivo, které se stalo doménou proslulého hotelu.

„V posledních letech objekt chátral. Dospělo to až do stavu, kdy byl zralý na demolici,“ připomíná zástupkyně investora Eva Žižková.

Z původního skeletu budovy zůstaly původní jen obvodové stěny, vnitřní konstrukci a všechna podlaží stavbaři vybudovali znovu. Oba sousední domy propojilo nadzemní podlaží. K nepoznání se změnila zadní část komplexu, ještě nedávno zarostlá náletovými dřevinami. Podařilo se adaptovat moderní dům do historické zástavby.

„Řešení vychází z funkce stavby a charakteru místa - prostředí, z kterého stavba čerpá existenční energii a kde je zasazena s návazností na původní historické bloky domů. V dnešní době se všechna menší města potýkají s odlivem života z center. Pasáž 80 by měla sloužit jako místo, které pomůže znovu zaplnit centrum Dvora Králové společenským životem,“ říká architekt Petr Týfa, který projekt navrhl.

Začal na něm pracovat už na konci roku 2011. V novém komplexu je pivnice, kavárna, byty, ordinace lékařů a přestěhovaly se tam také banky.

Valová ulička vypadala jako ulice hrůzy

Pasáž propojuje centrální náměstí s historickou Valovou uličkou. Vznikl tak nový průchod na náměstí Václava Hanky, kde je kulturní dům, kino, parkoviště a plastika Rukopisu Královédvorského.

Valová ulička je jednou z nejdůležitějších částí městské památkové zóny. O jejím významu svědčí i to, že se dodnes dochovala část městských středověkých hradeb. Radnice nechala zrekonstruovat kanalizaci, povrch promenády a nainstalovat nové osvětlení na 200 metrů dlouhém úseku.

Snaha o dokončení oprav až k Husově ulici narazila na nesouhlas majitele pozemku. „Valová ulička byla ve zbědovaném stavu. Byla vnímána jako ulice hrůzy, a to si vzhledem ke svému významu rozhodně nezasloužila,“ říká dvorský starosta Jan Jarolím.

Revitalizace promenády ještě není u konce. Přibude mobiliář a některé části budou oplocené. Přes opravenou třídu chce město do centra nalákat také cykloturisty. Letos tu má vzniknout kruhový stojan na kola s uzamykatelnými boxy.

„Chceme, aby se Valová ulička stala centrem cykloturistů, kde by mohli zaparkovat kola, odložit si věci a vydat se pěšky na náměstí,‘ naznačuje Jarolím.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Znalci nedoporučili nový výslech zneužité dcery, soud tak muži snížil trest

Vazební věznice Hradec Králové

O dva roky nižší trest si napodruhé vyslechl u Krajského soudu v Hradci Králové M.O., který zneužil vlastní sedmiletou...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz