Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dvůr Králové nechce převzít opravené náměstí, lidem vadí i lavičky

  9:09aktualizováno  9:09
Už na konci listopadu minulého roku měla skončit rozsáhlá rekonstrukce náměstí ve Dvoře Králové nad Labem. Jenže radnice si rynek stále odmítá převzít kvůli řadě závad. Mimo jiné jí vadí špatně položená dlažba, závady na kanalizaci, nesprávně vysázené stromky či stížnosti lidí na chaoticky rozmístěné lavičky.

Náměstí ve Dvoře Králové nad Labem | foto: Ondřej Littera, MAFRA

"Jak to je s náměstím? Slyšel jsem dobře, že bude předáno až příští rok? A kdy? A to se tam do té doby budou pořád potulovat ti pánové kolem té budky? A dloubat se v dlaždičkách?," ptal se před Vánocemi královédvorský zastupitel Václav Vodochodský.

Vedoucí rozvoje a investic města Radmila Filakovská zastupitelům vzkázala, že přestože firma žádá převzetí stavby, radnice ji zatím přebrat odmítá.

"Když procházíme náměstí, stále nacházíme závady, ač nám firma vnucuje, že nebrání provozu stavby. Ale ti pánové se tam budou rýpat kolem budky tak dlouho, dokud náměstí nebude v takovém stavu, že je budeme ochotni převzít," prohlásila Filakovská.

Vše může změnit datum 15. ledna. Místostarosta Dvora Králové Jan Bém totiž řekl, že k tomuto dni mají stavaři odstranit veškeré nalezené závady. Těch nebylo málo: "Nechtěli jsme převzít některé špatné kanalizační vpusti na náměstí. Špatné byly i dvě kanalizační šachty."

Fotogalerie

Tím však výčet závad nekončí. Úředníci radnice prý nalezli také několik špatně vydlážděných ploch.

"Některé větší části stavaři předláždili ještě do Vánoc. Menší plochy, které nevyhovují, dodělávají nyní. Mezi svátky totiž dělníci chtěli mít volno, protože jsou přes rok skoro pořád někde venku. Takže jsme s firmou dohodli termín 15. ledna. Zatím nám přeje i počasí," pokračoval Bém.

Mezi nevyhovující patří i takzvaný úsek vodního pítka. "Ten chlapi dělali až jako poslední a trochu spěchali," uvedl místostarosta. "Stavaři doladí také dláždění před domy s podloubím, aby pod něj nezatékalo a opravili špatné zaústění dešťových vpustí."

Stromky přesadí až na jaře

Jednu z reklamovaných závad však budou muset pracovníci dodavatelské firmy odstranit až na jaře. "Asi šest stromků nezasadili správně. Stromy jsou sice posunuté asi jen o půl metru, ale architekti je chtějí mít v ose laviček," řekl Bém. "Ale tady už stavaři nemusí rozebírat dlažbu. Vymění jen mříž a stromy přesadí o půl metru," vysvětlil místostarosta, podle něhož radnice má na rekonstrukci náměstí pětiletou záruku, takže případné nově projevené nedostatky by musela firma opravit.

Náměstí ve Dvoře Králové nad Labem

Řadě lidí vadí na přeměně náměstí také nové lavičky, které architekti nasměrovali do různých míst. Někteří lidé si z nich dokonce tropí šprýmy a říkají, že je betonáři do dlažby zabetonovali tak, jak je někdo vyložil z auta.

"Přitom záměr architektů není špatný. Lavičky jsou ve shluku, ale nabízejí při posezení pohled vždy na jinou z dominant náměstí. Problém možná je, že jsou zabetonované. Ale bohužel žijeme v Česku a lavičky by tam druhý den nemusely být," smál se Bém.

Místostarosta dodal, že město zatím nechá lavičky být. Pokud si na ně však obyvatelé nezvyknou, nevyloučil, že město zváží jejich přestavění.

Autor:Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Stalinova ruka trčela z bahna. Sochu diktátora pohřbili pod nádražím

Monumentální socha Josifa Vissarionoviče Stalina v Jičíně byla odhalena 21. 9....

Pod autobusovým nádražím v Lomnici nad Popelkou je pohřbený Josef Vissarionovič Stalin. Jeho tělo se tam ale nerozpadá,...Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Frýdek-Místek zastavil rozjetou Příbram, vedoucí Opava přehrála Žižkov

Trenér fotbalové Příbrami Josef Csaplár.

Příbramští fotbalisté ve druhé lize narazili. Po sérii devíti zápasů bez porážky zaváhali v 24. kole na hřišti...

Další z rubriky

Stalinova ruka trčela z bahna. Sochu diktátora pohřbili pod nádražím

Monumentální socha Josifa Vissarionoviče Stalina v Jičíně byla odhalena 21. 9....

Pod autobusovým nádražím v Lomnici nad Popelkou je pohřbený Josef Vissarionovič Stalin. Jeho tělo se tam ale nerozpadá,...

Za smrt brigádníka po pádu ze střechy přiznal soud matce odškodné 286 tisíc

Krajský soud v Hradci Králové.

Hradecký krajský soud přiznal odškodné 286 tisíc korun matce hocha, který utrpěl smrtelný úraz na brigádě na statku v...

Hradec změkčil vyhlášku proti hazardu, umožní dělat z herny nonstop kasino

Odstraňování reklamy z heren v Hradci Králové v roce 2013.

Hradec Králové k nelibosti některých zastupitelů upravil vyhlášku proti hazardu. Její změkčení umožní provozovatelům...

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER VÝVOJOVÉHO ODDĚLENÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 60 000 - 85 000 Kč

Najdete na iDNES.cz