Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dvůr Králové nechce převzít opravené náměstí, lidem vadí i lavičky

  9:09aktualizováno  9:09
Už na konci listopadu minulého roku měla skončit rozsáhlá rekonstrukce náměstí ve Dvoře Králové nad Labem. Jenže radnice si rynek stále odmítá převzít kvůli řadě závad. Mimo jiné jí vadí špatně položená dlažba, závady na kanalizaci, nesprávně vysázené stromky či stížnosti lidí na chaoticky rozmístěné lavičky.

Náměstí ve Dvoře Králové nad Labem | foto: Ondřej Littera, MAFRA

"Jak to je s náměstím? Slyšel jsem dobře, že bude předáno až příští rok? A kdy? A to se tam do té doby budou pořád potulovat ti pánové kolem té budky? A dloubat se v dlaždičkách?," ptal se před Vánocemi královédvorský zastupitel Václav Vodochodský.

Vedoucí rozvoje a investic města Radmila Filakovská zastupitelům vzkázala, že přestože firma žádá převzetí stavby, radnice ji zatím přebrat odmítá.

"Když procházíme náměstí, stále nacházíme závady, ač nám firma vnucuje, že nebrání provozu stavby. Ale ti pánové se tam budou rýpat kolem budky tak dlouho, dokud náměstí nebude v takovém stavu, že je budeme ochotni převzít," prohlásila Filakovská.

Vše může změnit datum 15. ledna. Místostarosta Dvora Králové Jan Bém totiž řekl, že k tomuto dni mají stavaři odstranit veškeré nalezené závady. Těch nebylo málo: "Nechtěli jsme převzít některé špatné kanalizační vpusti na náměstí. Špatné byly i dvě kanalizační šachty."

Fotogalerie

Tím však výčet závad nekončí. Úředníci radnice prý nalezli také několik špatně vydlážděných ploch.

"Některé větší části stavaři předláždili ještě do Vánoc. Menší plochy, které nevyhovují, dodělávají nyní. Mezi svátky totiž dělníci chtěli mít volno, protože jsou přes rok skoro pořád někde venku. Takže jsme s firmou dohodli termín 15. ledna. Zatím nám přeje i počasí," pokračoval Bém.

Mezi nevyhovující patří i takzvaný úsek vodního pítka. "Ten chlapi dělali až jako poslední a trochu spěchali," uvedl místostarosta. "Stavaři doladí také dláždění před domy s podloubím, aby pod něj nezatékalo a opravili špatné zaústění dešťových vpustí."

Stromky přesadí až na jaře

Jednu z reklamovaných závad však budou muset pracovníci dodavatelské firmy odstranit až na jaře. "Asi šest stromků nezasadili správně. Stromy jsou sice posunuté asi jen o půl metru, ale architekti je chtějí mít v ose laviček," řekl Bém. "Ale tady už stavaři nemusí rozebírat dlažbu. Vymění jen mříž a stromy přesadí o půl metru," vysvětlil místostarosta, podle něhož radnice má na rekonstrukci náměstí pětiletou záruku, takže případné nově projevené nedostatky by musela firma opravit.

Náměstí ve Dvoře Králové nad Labem

Řadě lidí vadí na přeměně náměstí také nové lavičky, které architekti nasměrovali do různých míst. Někteří lidé si z nich dokonce tropí šprýmy a říkají, že je betonáři do dlažby zabetonovali tak, jak je někdo vyložil z auta.

"Přitom záměr architektů není špatný. Lavičky jsou ve shluku, ale nabízejí při posezení pohled vždy na jinou z dominant náměstí. Problém možná je, že jsou zabetonované. Ale bohužel žijeme v Česku a lavičky by tam druhý den nemusely být," smál se Bém.

Místostarosta dodal, že město zatím nechá lavičky být. Pokud si na ně však obyvatelé nezvyknou, nevyloučil, že město zváží jejich přestavění.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Vrchní soud potvrdil trest otrokářům, kteří v Británii obchodovali s lidmi

Obžalovaní Roman Feko a Ladislav Fedák u Krajského soudu v Hradci Králové.

Vrchní soud v Praze potvrdil trest 8,5 let Romanu Fekovi a 6,5 roku vězení Ladislavu Fedákovi za obchodování s lidmi....

Do voleb v Hradci jde hejtman, herec, podiatr, teenageři i přeběhlíci

Velké náměstí v Hradci Králové.

Listiny pro komunální volby v Hradci Králové jsou plné zajímavých osobností. Kandiduje teprve osmnáctiletý student Jan...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz