Radnici ve Dvoře zajímá hlavně názor lidí na budoucnost vodovodní a kanalizační sítě.

Radnici ve Dvoře zajímá hlavně názor lidí na budoucnost vodovodní a kanalizační sítě. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Voliči rozhodnou v referendu ve Dvoře Králové o kanálech i hernách

  • 1
Dvůr Králové nad Labem se chystá nejen na volby, ale i na místní referendum. V něm lidé rozhodnou o budoucnosti hazardu a provozu vodovodů a kanalizací ve městě. Na voliče čekají dvě komise, opozice záměr kritizuje.

Půjde o vůbec první obecní referendum v kraji ve velkém městě, Dvůr má šestnáct tisíc obyvatel. Lidé budou odpovídat na dvě otázky ke dvěma tématům, které se tam řeší už řadu let.

V prvním případě jde o regulaci hazardu ve městě. Dvůr je proslulý velmi tvrdým postojem, když vyhláškou z roku 2011 nakázal, že všechny herny musí do konce letošního roku z města zmizet.

Otázky v referendu

* Souhlasíte s tím, aby provozování výherních hracích přístrojů a interaktivních videoloterijních terminálů vymezených zákonem o loteriích a jiných podobných hrách na území města Dvůr Králové nad Labem bylo zcela zakázáno?

* Souhlasíte s tím, aby vodovodní a kanalizační síť města Dvůr Králové nad Labem zůstala v majetku města Dvůr Králové nad Labem a byla nadále provozována výhradně společností se 100 % majetkovým podílem města Dvůr Králové nad Labem?

Teď o víkendu si chce potvrdit, že s vyhláškou obyvatelé stále souhlasí a ani v příštích letech na tom nechtějí nic měnit.

Důvod? "Provozovatelé heren se totiž probudili, vyhlášku chtějí změnit a my jsme se trochu začali obávat, aby se toho někteří zastupitelé nechytli," vysvětluje místostarosta Dvora Jan Bém (ODS).

Výsledkem je, že si každý bude moct v referendu vybrat, zda se zákazem hazardu souhlasí, nebo je naopak přesvědčený, že by se toto nařízení mohlo v nejbližších letech změnit.

Město se ptá hlavně na kanalizace

Pro vedení města je ještě důležitější otázka číslo dvě, která souvisí s provozem městských vodovodních a kanalizačních sítí.

O ty se nyní stará městem vlastněná firma Městský VaK Dvůr Králové nad Labem a radnice si chce referendem pojistit, že tomu tak zůstane.

I to má svůj důvod, neboť město se s bývalým provozovatelem, který podepsal ve Dvoře smlouvu už v roce 1994, dlouho soudilo, a nechce proto znovu dopustit, aby se něco podobného opakovalo.

"Stačí totiž, aby se čtyři radní dohodli, a mohou klidně na mnoho let špatnou smlouvou tyto sítě opět někomu pronajmout. Když je budou chtít dokonce prodat, stačí na to 11 zastupitelů," upozorňuje Bém.

Na referendu příliš neuspoří

Spojit referendum s mimořádnými volbami se přímo nabízí, ovšem výhod nakonec nebude tolik, kolik si vedení města myslelo.

"Původně jsme předpokládali, že když referendum spojíme s jinými volbami, tak ušetříme. Bohužel jsme zjistili, že tomu tak úplně není," přiznává místostarosta.

Podle zákona musí být samosprávné volby od celostátních oddělené, což znamená, že aby mohli královédvorští volit na stejném místě ve stejný čas, musela radnice zřídit v každém okrsku dvě volební místnosti, dvě komise a dvě urny.

Výhodou naopak je, že k urnám přijde víc voličů, což je v případě konání referenda zásadní. Aby totiž bylo platné, musí se ho zúčastnit alespoň 35 % obyvatel.

Závazné je pak rozhodnutí, které podpoří většina, minimálně však čtvrtina všech oprávněných osob. Důležitý je i fakt, že hlasovací lístek bude platný, i když hlasující odpoví jen na jednu z otázek.

Opoziční zastupitelé mají námitky

S referendem, jehož organizace bude stát několik set tisíc korun, nesouhlasí ve Dvoře všichni. Proti jsou například opoziční zastupitelé z TOP 09. Vadí jim nejen vynaložená částka, za zbytečné pokládají celé konání referenda.

"Pokud jde o hazard, tak ke konci roku stejně hernám končí licence, takže referendum ohledně toho je nadbytečné," vysvětluje zastupitel Jan Prouza.

Pochybnosti mají zastupitelé za TOP 09 i v druhém bodě referenda, a proto hlasovali proti jeho vypsání.

Radnice chce referendum jako pojistku

Výsledek referenda je nejen závazný na další dva roky, ale i poté by o případných změnách museli lidé znovu rozhodnout u urny.

Referendum je tak pro radnici pojistkou proti jakékoliv změně, na které by se dohodla třeba i velká část zastupitelstva.

Radní přiznávají, že nemají problém s tím, že už předem upozornili voliče na to, která odpověď je podle nich ta "správná".

S tím, že by někdo mohl mít pocit, že otázky nejsou formulované neutrálně, ale nepřímo vybízejí k výběru jedné z možností, nemá místostarosta problém. "Já osobně to unesu, navíc jsme to projednali i po právní stránce, aby to bylo platné," říká Bém.

"Taková pojistka není potřeba," oponuje Prouza a nesouhlasně se k referendu staví i další zastupitel Václav Vodochodský (SNK-ED).

"Referendum je v současné finanční situaci města drahá záležitost. Peníze by se daly použít daleko lépe například na podporu zdejšího gymnázia," myslí si. Zastupitel nesouhlasí ani se zákazem heren, ve kterém vidí omezování podnikání.

"Proč není omezena činnost i ostatním herním společnostem ve městě? Zákaz heren odebere městu i velkou finanční částku a nezanedbatelný počet pracovních míst," tvrdí.