Čistírna odpadních vod ve Dvoře Králové nad Labem

Čistírna odpadních vod ve Dvoře Králové nad Labem | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Dvůr Králové se dohodl s čističkou, splašky už nepotečou do Labe

  • 54
Město Dvůr Králové nad Labem a provozovatel tamní čističky se na odpoledním jednání dohodli, že čistička ještě ve středu obnoví provoz. Čistička splašky z města přestala odebírat v pondělí kvůli sporům o peníze, a odpad tak tekl přímo do Labe.

"Čistička se rozjede během dnešního večera. Obě strany musely slevit ze svých požadavků, město pošle dvě mimořádné zálohy za leden a únor ve výši dvakrát 1,673 milionu korun," popsal iDNES.cz výsledky jednání jednatel provozovatele čističky Aleš Morávek. Celková částka, kterou město okamžitě zaplatí, tak dosáhne zhruba 3,3 milionu.

Podle Morávka se také ustaví pracovní skupina, která bude dál jednat o ceně. Ve skupině bude zástupce města, nezávislý ekonomický expert a zástupce provozovatele čističky.

"Po dobu dvou měsíců budou sledovat skutečné náklady, zda se přiblíží spíš k částce 1,673 milionu dosud akceptované městem, nebo 3,5 milionu, jak požaduje provozovatel," vysvětlil místostarosta Jan Bém.  

Na čištění zatlačilo i ministerstvo

Do sporu města a čističky se ještě před jednáním vložily i úřady. Ministerstvo zemědělství vyzvalo vodoprávní úřad, aby obnovil čištění splašků ze Dvora Králové nad Labem. Úřad tak podle resortu může učinit, když nařídí takzvanou povinnost veřejné služby. Zatím s tím ale váhal.

Vodoprávní úřad, v tomto případě odbor životního prostředí ve Dvoře Králové, už před dohodou města a čističky považoval povinnost veřejné služby za jednu z možností. "Přistoupíme ale k ní, až budou naplněné podmínky uvedené v zákoně o vodovodech a kanalizacích," poznamenal vedoucí odboru Josef Pácalt. 

Podle ředitele sekce vodního hospodářství ministerstva zemědělství Pavla Punčocháře ale nic nebránilo tomu, aby vodoprávní úřad povinnost veřejné služby nařídil okamžitě. "Nevidím důvod, proč čekají. Děsí mě, že se tam tak dlouho váhá, protože čistička může zamrznout," uvedl Punčochář.

Při vyhlášení povinnosti by vodu maximálně šest měsíců čistil provozovatel, který k tomu má potřebné podmínky, a náklady by platilo město. Podle Pácalta by to měla být jiná společnost než současný provozovatel, firma WWTP. "Dávat veřejnou službu někomu, kdo ji porušuje, by byl nesmysl," uvedl.

Punčochář ale naopak navrhoval, aby povinnost veřejné služby dostal současný provozovatel. "Ten by pak musel ihned konat, jinak by mohl přijít o licenci. Vzkázal jsem městu, ať si rozmyslí toto neudělat, protože náklady na pokuty, které bude dostávat od České inspekce životního prostředí, budou vyšší než úhrada veřejné služby," uvedl.

Inspekce už zahájila řízení se dvěma subjekty

Město by podle Punčocháře mělo dostat pokutu za vypouštění znečištění. Až půl milionu korun by měl kvůli porušení zákona o vodovodech a kanalizacích zaplatit vlastník čistírny, což je Evorado Import, a až milion firma WWTP DKNL, která čističku provozuje, řekl Punčochář. Ve středu poslal Krajskému úřadu Královéhradeckého kraje dopis, aby tyto pokuty udělil.

Ředitelka královéhradeckého inspektorátu České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Jana Samková bez upřesnění uvedla, že inspekce už zahájila správní řízení se dvěma subjekty. Ani město, ani provozovatel ale zatím nemají informace, že by se to týkalo právě jich.

Inspektoři už mají k dispozici další část neoficiálních výsledků rozborů vody nad a pod výpustí. "Pod výpustí jsou vyšší hodnoty amoniakálního dusíku, což značí znečištění splašky," konstatovala.

Spor Dvora s firmou WWTP vznikl už v roce 2006, kdy radnice odmítla akceptovat nově stanovenou cenu, dvojnásob vyšší, než byla do té doby zvyklá platit.

Požadovala rozkrytí kalkulace a městu posílala stále starou, výrazně nižší částku. Společnost tvrdí, že se tím pádem dostala do více než stomilionového deficitu a hrozí jí insolvence.

, ,