Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Válka o vodu končí. Dvůr Králové musí zaplatit mnohem víc, než čekal

  12:16aktualizováno  12:16
Aby společnost VaK Dvůr Králové opustila byznys s městskými vodovody a kanalizacemi dříve než v roce 2019, zaplatí jí město 85 milionů. Je to o 25 milionů více, než radnice v prvním návrhu dohody na jaře nabídla.

Náměstí ve Dvoře Králové nad Labem | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Až letos uzavřela královédvorská radnice dohodu se společností VaK Dvůr Králové nad Labem a firma nebude provozovat městské vodovody a kanalizace až do roku 2019, jak původně zněla smlouva, kterou město v roce 1994 nevýhodně vodovody a kanály pronajalo.

Společnost letos městu vodovody a kanály vrátí. A obě strany stáhnou všechny žaloby, které na sebe podaly. Je jich přes dvacet. Majitel společnosti Zdeněk Kouba dostane za to, že vrátí byznys s vodou městu, 79,5 milionu korun.

Boj o vodu

Dvůr Králové v roce 1994 pronajal vodovody a kanalizace soukromníkům. Sepsal s nimi ale nedokonalou smlouvu. Soukromníci prodali podíly podnikateli Zdeňku Koubovi. Ten smlouvy využil a odmítal v posledních letech platit nájemné, jaké město žádalo. Obě strany se tak dostávaly do soudních sporů. Vše má ukončit dohoda a "odstupné" 85 milionů.

Město dnes i kvůli sporům s VaK nemá prakticky na investice a ruší například i některé projekty, na které dostalo peníze z EU, protože nemá na jejich spolufinancování. Z kontokorentu, které řada měst má jako pojistku, ale nevyužívá ho, má Dvůr Králové v současnosti vyčerpáno 14 milionů z možných 30 milionů.

Tak zní dohoda. Na čtvrtečním jednání se ale obyvatelé dozvěděli, že to není všechno.

Dvůr zaplatí navíc 5 milionů

Město zaplatí při podpisu smlouvy s VaK o narovnání ještě pět milionů navíc. Jako zálohu za to, že Koubova firma bude provozovat vodovody a kanalizace až do září, kdy budou dodávání a stáčení vody moci provozovat společnost Městské vodovody a kanalizace, kterou město založilo.

Zastupitelé s tím v pátek souhlasili. Peníze ukrojí z položky asi 15 milionů, které měl Dvůr Králové letos na investice. Konkrétně na zateplení dvou školek. "Tuto akci převedeme příští rok," vysvětluje místostarosta Jan Bém.

Prvních 45 milionů korun musí město vyplatit podnikateli Zdeňku Koubovi do září. Pětimilionovou zálohu však musí město zaplatit do pěti pracovních dnů od podpisu smlouvy o narovnání. Zbývající částku, zhruba 30 milionů, město zaplatí v pozdějších termínech. Radnice však předpokládá, že jí poslední platby ulehčí to, že vlastní provozování vodovodů a kanalizací umožní městu nakládat s vodným a stočným.

"Chceme například narovnat odvádění srážkové vody. Za tu řada společností neplatí. Vodné a stočné, které lze za rok ve městě vybrat, se pohybuje kolem 60 milionů. Tyto peníze nám pomohou splatit i dohodu o narovnání," uvedl místostarosta Bém.

Město si musí vzít další půjčku

V současné době ale město peníze na vyrovnání s VaK Dvůr Králové nemá. Na první platbu ve výši pětačtyřiceti milionů si proto město musí půjčit od banky, kterou zrovna vybírá. Místostarosta Jan Bém řekl, že záloha ve výši pěti milionů nakonec nemusí skončit v kapsách podnikatele celá.

"Bude záležet na tom, jak rychle provozování městská společnost převezme. Pokud to bude dříve, VaK nám poměrnou část vrátí za období, kdy už nebude vodovody a kanalizace provozovat," řekl Bém.

Někteří obyvatelé Dvora Králové, kteří sledovali čtvrteční jednání zastupitelstva, se ptali radních, jak město vydělá na tom, že bude provozovat své vodovody samo.

Radní tvrdí, že například ušetří na tom, že lidé nebudou muset platit za vodu dvakrát více, jak VaK požadoval. A kvůli čemu se také i soudil. "Dnes vydělává VaK za rok 20 milionů. Kdyby to mělo být dvakrát tolik, tak za sedm let by VaK inkasoval dalších 140 milionů navíc. Dá se tedy říci, že město vydělá 140 milionů," řekla starostka Edita Vaňková.

Obyvatele zajímalo, proč město koupilo i drahou budovu

Někteří obyvatelé se pozastavili nad patnácti miliony, kterou město v rámci dohody zaplatí za bývalá jatka, tedy budovu VaK. "Část je na zboření, část je nová, budova stojí v záplavové oblasti. Zajímalo by mne, kdo tu cenu odhadoval," řekl jeden z obyvatel města.

Starostka odpověděla, že odhad ceny byl původně ještě vyšší. "Přes šestnáct milionů. To víte, že se nám zdá patnáct milionů za tu budovu hodně. Ale odhad udělal odhadce ze Dvora Králové. Prostě to je tak. Také původní cenu za odstoupení firmy VaK jsme museli domlouvat. Pan inženýr Kouba nechtěl osmdesát milionů, na nichž jsme se nakonec dohodli. Chtěl nejdříve sto deset," řekla Edita Vaňková.

Na otázku, zda město muselo budovu opravdu nutně koupit, starostka odpověděla: "My bychom ji nepotřebovali, protože máme na provozování vodovodů a kanalizací své domy. Nicméně to byla podmínka. Museli jsme to odkoupit jako balík."

Názor podnikatele Zdeňka Kouby se redakci nepodařilo získat. Návrh dohody o narovnání, kterou připravilo město, byl ještě nedávno o 25 milionu nižší než nyní, tedy zhruba 60 milionů. Podnikatel však chtěl zpět peníze, které město vybíralo za vodné a stočné od března 2010 poté, co se spory mezi oběma stranami vyostřily. Město nakonec v dubnu souhlasilo se zvýšením částky o dvacet milionů.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Devatenáctiletá řidička udělala s felicií několik přemetů, je v nemocnici

Po kotrmelcích v poli je z felicie vrak.

Mladá řidička nezvládla řízení a sjela z vozovky na silnici třetí třídy u obce Slatiny na Jičínsku. S autem skončila v...

Otázky pro volební lídry v Rychnově: Chybějící byty, bezpečí a doprava

Rychnovský dopravní terminál po opravě Nádražní ulice (12.12.2017).

Redakce iDNES.cz oslovila s totožnými dotazy lídry tří nejsilnějších stran z posledních komunálních voleb v Rychnově...

Chci třetinu hlasů a křeslo hradecké primátorky, říká Monika Štayrová

Lídryně ANO v komunálních volbách v Hradci Králové Monika Štayrová.

Osmnáct starostů, šest primátorů, avšak ženu coby šéfku radnice Hradec Králové dosud neměl. Změnit si to troufá...

Najdete na iDNES.cz