Obyvatelé Dvora Králové nad Labem budou už letos dostávat vodu od města. (Ilustrační snímek)

Obyvatelé Dvora Králové nad Labem budou už letos dostávat vodu od města. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Dvůr Králové si koupí svoji vodu. Současnému dodavateli dá miliony odstupného

  • 7
Dvůr Králové nad Labem opět koupí svoji někdejší vodárenskou společnost. Podnikatel Zdeněk Kouba dostane od radnice 79,5 milionu korun za to, že se vzdá provozování městských vodovodů a kanalizací a stáhne všechny žaloby. Skončit by tak měly mnohaleté spory, na které doplácely tisíce místních obyvatel.

Dohodu s majitelem tamní společnosti VaK o narovnání sporů ve čtvrtek odsouhlasili královédvorští zastupitelé. Město teď začne provozovat vodovody a kanalizace vlastní společností a obě strany stáhnou všechny soudní žaloby, které na sebe navzájem podaly. Je jich několik desítek.

Dvůr Králové přitom podnikateli zaplatí o 19,5 milionu korun víc, než chtěl. Za odstoupení od provozování vodovodů a kanalizací totiž původně nabídl 60 milionů. Navýšení tvoří část z peněz, které město od března roku 2010 do současnosti vybralo od odběratelů vody. V té době se rozhodlo vybírat vodné samo.

Kritici dohody se domnívají, že započítáním těchto peněz do vyrovnání s Koubou město fakticky přiznalo, že vybírání za vodné byla chyba. Místostarosta Jan Bém to ale odmítá. "Město vybralo za tuto dobu 40 milionů. Odečetli jsme z nich nájem, částku za odběr podzemní vody a náklady na čištění, které VaK neplatil, a vrátíme jen to, na co měl jako provozovatel vodovodů nárok," řekl Bém.

Město nemělo přenechat zásobování vodou soukromé firmě

Zastupitelé dohodu bez připomínek schválili, ozvalo se ale několik podnikatelů. Výhrady mají i někteří bývalí představitelé města.

Například bývalý starosta Jiří Rain pochybuje o některých částkách, především o 15 milionech za budovu, kterou VaK koupil před lety v dražbě za 9,7 milionu korun. "Jsem soudní znalec a tato cena skutečné hodnotě tohoto objektu neodpovídá," tvrdí Rain.

Připouští ale, že dohoda je nutné zlo a jediná možnost jak napravit velkou chybu města z roku 1994, kdy Dvůr Králové přenechal špatnou smlouvou provozování vodovodů a kanalizací soukromé firmě. "To se nemělo stát. Vodovody a kanalizace má provozovat město," míní exstarosta.

Podnikatel: Ve smlouvě neměly být formulace o škodě

Dvorský podnikatel Nasik Kiriakovský má výhrady k formulacím uváděným v dohodě.

"Město mělo koupit obchodní podíly společnosti a nemuselo přistoupit na formulace, že někomu způsobilo škodu," řekl a dodal, že dohoda vyjde město mnohem dráž. "Kolik jen radnice zaplatila právníkům za ty prohrané soudy a kolik za to, že za vodu vybírala sama."

Místostarosta Bém přiznal, že kvůli koupi vodovodů město na jeden až dva roky musí zapomenout na větší investice.

"Na 35 milionů si budeme muset vzít úvěr, který budeme splácet přibližně osm let. Na druhé straně budeme mít už veškeré příjmy z provozování vodovodů a kanalizací z vlastní společnosti. Ta by měla ročně vytvořit 10 až 13 milionů korun příjmů, což nám umožní dohodu bez problémů splnit," uvedl Bém.

Dodal, že všechny kalkulace vycházejí ze současných cen vodného a stočného, které platí od roku 2009. "Obyvatelům Dvora Králové tedy zatím dramatické zvýšení cen vody nehrozí, nejvýš v řádu několika korun," slíbil místostarosta. Město by mělo převzít provozování vodovodů a kanalizací v srpnu až září tohoto roku.