Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dvorské radnici došla trpělivost, na vandaly políčí fotopasti a kamery

  16:52aktualizováno  16:52
Městská policie ve Dvoře Králové nad Labem se více zaměří na řádění vandalů a sprejerů, pořídí si na ně i fotopasti a kamery Problémy jsou hlavně v centru u dětských hřišť a v Schulzových sadech. S fotopastmi má zkušenost i Hradec Králové.

8 Fotopast v Hradci Králové zachytila dvojici při zakládání černé skládky. | foto: Městská policie HK

Nulovou toleranci vůči vandalům se rozhodla vyhlásit radnice ve Dvoře Králové nad Labem. V problémových lokalitách posílí hlídky městské policie.

Nastraží fotopasti a nové kamery si posvítí také na ničení městského majetku, na sprejery, rabování kontejnerů a divoké mejdany, po kterých v ulicích zůstává spoušť.

Fotopasti se jako účinná zbraň proti vandalům osvědčily i v jiných městech. Například Hradec Králové díky nim odhalil už několik černých skládek (více čtěte zde).

Za teeneagery zůstávají střepy a nedopalky

Největší problémy jsou v centru Dvora Králové. Dětská hřiště pod Hankovým domem a u Mateřské školy v ulici Elišky Krásnohorské se po víkendových pouličních party mění ve smetiště.

Na hřištích a v jejich okolích se hromadí odpadky, střepy a nedopalky cigaret. Spoušť za sebou teenageři zanechávají také v Schulzových sadech. Zvlášť v době letních prázdnin, kdy mají školáci volno, se případy množí.

Městští strážníci společně s pracovníky technických služeb proto vytipovali problémová místa, na která se zaměří intenzivně.

„Zvýšíme hlídkovou činnost v problematických lokalitách a v exponovaných časech je vybavíme fotopastmi nebo zde nainstalujeme kamery,“ popisuje přijatá opatření zastupitel Jan Štípek, který je pověřený řízením městské policie.

Fotopasti se městu v boji proti vandalům už osvědčily. Dvůr Králové je využívá dva roky, strážníci je dočasně umisťují na místa, kde dochází k potížím. Fotografie se buď uloží v kameře, nebo z ní odcházejí formou MMS zprávy na městskou policii.

„Díky fotopastem se podařilo ztotožnit například pachatele poškozování osobních vozidel v Macharově ulici, rabování kontejnerů na elektrický odpad nebo sprejery v městském parku,“ jmenuje úspěchy mluvčí dvorské radnice Miroslava Kameníková.

Město bojuje se sprejerskými gangy

Právě sprejerství je jedním z hlavních nešvarů, které druhé největší město Trutnovska dlouhodobě trápí. Podle strážníků jsou vandalové organizováni ve skupinách.

„Ve městě se občas objeví nové sprejerské gangy, jejichž členové se snaží etablovat ve sprejerské hierarchii. Během krátké doby pak dochází k poškození velkých ploch, bloků domů, ulic či průmyslových objektů,“ poznamenává městský strážník Jindřich Hauke.

Častým problémem je také ničení laviček a městského mobiliáře, dopravních značek i zeleně.

Dvůr Králové v současnosti využívá 27 kamer včetně dvou mobilních, které policisté umisťují na přechodnou dobu na místa, kde nejsou pevné kamerové body. Osobní kamery mají ve výbavě také strážníci. Podle nich je přínos evidentní.

„Je patrné, že v lokalitách, kde jsou kamery umístěny, došlo k poklesu projevů vandalismu nebo jsme pomocí nich odhalili pachatele,“ dodává Hauke.

Město chce proto s využitím grantů v dohledné době pořídit další monitorovací zařízení, umístí je do „nových“ lokalit, jako jsou Schulzovy sady nebo prostor u atletického stadionu pod Hankovým domem.

„Záleží na tom, jak budou nastaveny dotační tituly, které podporují rozvoj kamerového systému,“ poznamenává policejní šéf Jan Štípek.

Fotopast odhalila lup ze hřbitova i ničení paláce

Fotopasti používají zejména ochranáři při monitorování zvířat. Nedávno potvrdily návrat vlků na Šumavu nebo výskyt rysa ostrovida v několika českých pohořích. V posledních letech je čím dál častěji také využívají města pro odhalování nelegální činnosti.

V loňském roce se díky fotopasti podařilo policistům v Chrudimi zadržet dvojici pachatelů, kteří z tamního hřbitova kradli květiny a různé pietní předměty. Lup poté prodávali před pardubickým krematoriem. Letos na jaře zase snímek usvědčil zloděje, kteří devastovali Liebiegův palác v Liberci.

Jako první začala v roce 2011 používat fotopasti městská policie v Hradci Králové. V současnosti má v arzenálu sedm sad, pomáhají odhalovat zakladatele černých skládek v okrajových částech města a někdy také pachatele trestných činů.

„V jednom případě pachatel založil černou skládku z odpadu, které vezlo kradené auto,“ podotýká mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.

Za první pololetí letošního roku strážníci díky moderním technologiím dopadli osm původců nelegálních skládek.

„Odhalit pachatele bez použití kamer či fotopastí je velice obtížné. V některých případech se to strážníkům přesto podařilo. Dali si tu práci a když odpad rozebrali, našli v něm dodací listy nebo jiné stopy, které je k původci dovedly. Zcela určitě se nákup a následné využití fotopastí finančně vyplatí, zejména v porovnání s náklady, které je nutné vynaložit na likvidaci černé skládky,“ říká Vlčková.

Zloděj vyměnil fotopasti za pivo

Nelegální skládky zakládají občané i firmy, které se tak bezplatně zbavují odpadu. Magistrát za to může udělit pokutu až 50 tisíc korun, podnikatelským subjektům až jeden milion.

„Ve zvlášť závažných případech může inspekce sáhnout až k padesátimilionové pokutě a zákazu činnosti,“ dodává mluvčí.

Maskované mobilní fotopasti používají rovněž městské lesy. Dohlížejí na ochranu majetku a kontrolují vjezd automobilů do lesa. Město je původně koupilo kvůli problémům s černými skládkami, v poslední době však lidé do lesů odpad přestali vozit.

V loňském roce došlo ke kuriózní situaci. Dvě fotopasti někdo ukradl a strážníci se později dozvěděli, že je zlodějíček v místním hostinci použil jako platidlo - měnil je za pivo.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Stará sýpka u nádraží v Hradci unikne demolici, budou z ní kanceláře

Hradecký magistrát chce zachránit silo s cihlovou fasádou u nádraží.

Někdejší sýpka u hlavního nádraží v Hradci Králové k zemi nepůjde. Nový majitel chce v industriální památce vybudovat...

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz